Polacy poza pierwszą dwudziestką mistrzostw świata klasy 49er. Nowozelandczycy nowymi mistrzami!

0
554

Marsylia, Francja, 29.09.2013

Bez spektakularnych sukcesów w wykonaniu Polaków zakończyły się mistrzostwa świata klas 49er i 49erFX. W zawodach uczestniczyły aż cztery polskie załogi:  Energa Sailing Team – Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim (AZS AWFiS Gdańsk), Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn), a także „młody narybek”, czyli Przemek Filipowicz (YKP Gdynia) i Jacek Piasecki (SKŻ Sopot) oraz Dominik Buksak (YKP Gdynia) i Grzegorz Goździk (AZS AWFiS Gdańsk). Ostatecznie Polacy zajęli odpowiednio czterdzieste siódme, dwudzieste szóste, pięćdziesiąte siódme i osiemdziesiąte czwarte miejsce.

Polskim załogom od początku nie szło dobrze. Wyścigi kwalifikacyjne stały pod znakiem bardzo słabego wiatru, z którym nasi reprezentanci sobie nie poradzili. Przed zawodami trenowali w ekstremalnie silnych wiatrach – charakterystycznym dla tej części regionu mistralu. Nie wywalczyli tym samym kwalifikacji do pierwszej czterdziestki, walczącej w dalszych wyścigach o medale. Mimo zmiany warunków pogodowych podczas kolejnych dni mistrzostw, Polacy w dalszym ciągu nie pokazali swoich możliwości. Mimo dobrych miejsc Januszewskiego i Nowaka w trzecim (2 miejsce) i czwartym (5 miejsce) wyścigu repasaży i Przybytka z Kołodzińskim w trzecim (6 miejsce) i piątym wyścigu srebrnej grupy, nie było szans na dalsze awanse do finałowej grupy.

Ostatniego dnia rozegrały się trzy wyścigi medalowe stylem teatralnym, podczas których punktacja była liczona podwójnie. Bardzo małe różnice punktowe pierwszej dziesiątki, dawały każdemu zawodnikowi szanse na zdobycie medalu. Finały definitywnie zdominowali Nowozelandczycy zajmując pierwsze i drugie miejsce. Zdobywając złoto, Peter Burling i Blair Tuke, zgarnęli dwa najważniejsze medale sezonu, potwierdzając swoją wysoką formę z tegorocznych mistrzostw Europy. Tuż za nimi uplasowali się młodzi koledzy z teamu Marcus Hansen i Josh Porebski. Zeszłoroczni mistrzowie świata Australijczycy Nathan Outteridge i Iain Jensen byli dopiero piąci.

Zwycięzcy:

  1. Peter Burling / Blair Tuke (NZL) – 72pkt
  2. Marcus Hansen / Josh Porebski (NZL) – 84pkt
  3. Manu Dyen / Stéphane Christidis (FRA) – 94pkt

….

26. Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn)

….

47. Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim (Energa Sailing Team, AZS AWFiS Gdańsk)

….

57. Przemek Filipowicz (YKP Gdynia) i Jacek Piasecki (SKŻ Sopot)

….

84. Dominik Buksak (YKP Gdynia) i Grzegorz Goździk (AZS AWFiS Gdańsk)

 

49er Team Polska zaprasza do śledzenia regat:

 

Przygotowania i starty 49er Team Polska wspierają: PZŻ, Grupa Energa, Miasto Gdańsk, Trans-Żwir.

 

Fot. Pierick Jeannoutot i Paweł Kacprowski

Komentarze