Pierwsza edycja programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing w Małopolsce zakończona!

0
668

W ubiegłą sobotę (6.07), na terenie Klubu Żeglarskiego Horn Kraków, oficjalnie zakończono stacjonarną część programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing. W Małopolskiej części projektu wzięło udział 130 dzieci.

Na trwających od marca zajęciach teoretycznych dzieci uczestniczące w programie zdobywały niezbędną dla każdego początkującego żeglarza wiedzę. W maju, podopieczni programu Energa Sailing, rozpoczęli zajęcia praktyczne na wodzie. W ubiegłą sobotę, na terenie Klubu Żeglarskiego Horn, dzieci wraz z rodzicami i instruktorami uroczyście zakończyły część stacjonarną programu edukacyjnego.

W rodzinnym pikniku na przystani uczestniczyło ponad 300 osób. Organizatorzy zapewnili zgromadzonym wiele atrakcji. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się wyścig żeglarski z udziałem rodziców. Pierwszy raz w dziejach Hornu, na tak dużą skalę, zorganizowano regaty na Optimistach, podczas których sternikami byli rodzice, a członkami załogi  dzieci uczęszczające na zajęcia programu Energa Sailing. W wyścigu wystartowały 22 łódki. Poza zawodami żeglarskimi uczestnicy pikniku mogli również wziąć udział w Nerf Challange, postrzelać z wodnych pistoletów, a także wspólnie śpiewać szanty i wspominać miłe chwile przy grilu.

Podczas spotkania ogłoszono listę 10 dzieci zakwalifikowanych na letni obóz żeglarski, który odbędzie się w sierpniu w Gdańsku. Obóz będzie kontynuacją części stacjonarnej programu, w ten sposób dzieci będą mogły dalej doskonalić swoje żeglarskie umiejętności.

Jak przyznaje Koordynator regionalny programu w Krakowie, Józefa Ogrodnik: „Program Energa Sailing doskonale spełnia swoje zadania. To drożdże żeglarskie w małopolskie środowisko, które sprawiają, że w naszych klubach przybywa nowych żeglarzy. Prawie wszyscy deklarują chęć kontynuowania nauki żeglowania w klubie, a najpiękniejszą wizytówką całego działania niech będą słowa pani Lucyny Stramy-Owczarkiewicz, jednej z mam, która żeglowała wspólnie ze swoją córką: „Jestem absolutnie zachwycona żeglowaniem. Nie wiedziałam, że mam to we krwi…”.

Program edukacji żeglarskiej ENERGA Sailing został zainaugurowany 1 marca 2013 roku. Jest to kompleksowy program Polskiego Związku Żeglarskiego prowadzony przy wsparciu Grupy ENERGA. Jego celem jest upowszechnienie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży jako doskonałej formy spędzania wolnego czasu.

Wszystkie informacje o programie znajdują się na stronie internetowej: www.edu.energasailing.pl.

 

Opr. JO/MM

Komentarze