Otwarcie salonu Henri Lloyd w Marina’Club

0
819

Kultowy Henri Lloyd w Szczecinie!

W środę 27 marca swój pierwszy salon firmowy w Szczecinie otworzy Henri Lloyd – światowy producent profesjonalnej odzieży żeglarskiej oraz mody. 50 lat temu markę stworzył Polak – Henryk Strzelecki, znany jako Mr. Henri, natomiast jego sztormiaki znane są jako „nieprzemakalne Henryki”. W otwarciu weźmie udział Kpt.Krystyna Chojnowska-Liskiewicz– pierwsza kobieta, która opłynęła Ziemię.

Od pół wieku najsłynniejsi żeglarze korzystają z produktów Henri Lloyd. Cenią w nich praktyczność i niezwykłą solidności wykonania (fabryka jest w Brodnicy).Marka wyznacza kierunki rozwoju w technologii odzieży żeglarskiej. Każdy nowy produkt, zanim trafi do sprzedaży, testowany jest w najtrudniejszych warunkach przez członków żeglarskich załóg. W ubraniach Henri Lloyd pływali m.in. legendarni „samotnicy”: Robin Knox-Johnson i sir Francis Chichester oraz polscy żeglarze: Krzysztof Baranowski, Roman Paszke i Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która weźmie udział w uroczystym otwarciu salonu w Marina’Club. Kapitan przetnie wstęgę i zaprezentuje sztormiak HL, w którym w latach 1976-78 na jachcie „Mazurek”, jako pierwsza kobieta na świecie samotnie opłynęła kulę ziemską!

Sztormiaki Henri Lloyd noszą najlepsi żeglarze na świecie, ale także nasi lokalni bohaterowie. W zeszłym roku w „nieprzemakalnych Henrykach” Bałtyk w rejsie „BalticLoop” opłynęli Szczecinianie: Mikołaj Marecki i Krzysztof Łobodziec. Nie trzeba być jednak żeglarzem, żeby korzystać z oferty marki. W kolekcji są ubrania również codzienne, dla kobiet i mężczyzn – chodzi w nich m.in. kierowca Formuły 1 Jenson Button. W ramach niespodzianek z okazji otwarcia, 28 marca kupujący dostaną 20% rabatu zarówno na odzież żeglarską oraz kolekcję casual.

Życiorys samego Henryka Strzeleckiego nadawałby się na scenariusz filmu udowadniającego, jak wiele można osiągnąć uporem i ciężką pracą. Pierwsze żeglarskie kroki stawiał w kajaku z prześcieradłem zamiast żagla, a pod koniec swojego życia takie wywierał wrażenie – „Gdy spotykamy go po raz pierwszy, od razu wiemy, że mamy do czynienia z kimś wyjątkowym. Wygląd światowca i playboya. Wyszukane maniery,
specyficzny, cięty dowcip oraz łatwość nawiązywania kontaktów (…)”- tak o Mr. Henrim napisał Waldemar Heflich, redaktor naczelny „Żagli”.

W styczniu tego roku mija 20. rocznica działalności Henri Lloyd w Polsce i 50. na świecie. Jubileuszowy rok rozpoczął się smutną informacją o śmierci założyciela firmy Henryka Strzeleckiego. 

Henryk Strzelecki (ur. 4 października 1925, zm. 26 grudnia 2012 roku) – pochodzący z Brodnicy twórca firmy Henri Lloyd, w czasie wojny zasłużony żołnierz. Laureat wielu nagród – m.in. Fair Play przyznawanej przez Krajową Izbę Gospodarczą, żeglarskiego „Conrada”, wielu prestiżowych nagród brytyjskich (m.in. za osiągnięcia w eksporcie). Odznaczony osobiście przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (ur. 11 lipca 1936 roku w Warszawie) –jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, w latach 1976-78 jako pierwsza kobieta na świecie samotnie opłynęła Ziemię. Swojego wyczynu dokonała na pokładzie jachtu „Mazurek”, wspólnie przepłynęli 28 696 mi morskich. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i złotym medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”.
Uhonorowana Super Kolosem 2008’ za całokształt osiągnięć.

Henri Lloyd: firma rodzinna z polskimi korzeniami, producent specjalistycznej odzieży żeglarskiej oraz kolekcji modowych. Historia marki rozpoczęła się 50 lat temu w angielskim Manchester. Pochodzący z Brodnicy Henryk Strzelecki wraz z Angusem Lloydem 1 lipca 1963 roku założyli firmę. Początkowo spółka specjalizowała się w produkcji odzieży żeglarskiej. Kolekcje trafiały nie tylko na rynek brytyjski, ale także
do Danii, Szwecji oraz Włoch. W tym ostatnim kraju rozpoczęła się rewolucja, która rozpropagowała firmę Henri Lloyd poza branżą żeglarską. W 1993 roku marka pojawiła się w Polsce i rozpoczęła produkcję na terenie nowej fabryki w Brodnicy. Dziś to bardzo nowoczesny zakład szyjący zaawansowane technicznie wyroby. Od lat 80-tych firma kierowana przez synów Henryka Strzeleckiego – Martina i Paula.

Otwarcie salonu Henri Lloyd w Marina’Club
Gdzie: ul. Przestrzenna 11, Szczecin (obok Marina Sport)
Kiedy: 27 marca o godz. 17:00 

Komentarze