Nagrody Żeglarskie Szczecina 2016 rozdane!

0
1129

 

Wojtek z „Ludomirem” w Starej Rzeźni

 

     Przyjaźnili się przez wiele lat, razem pokonali wiele mórz i oceanów całego świata, w tym Przejście Północno-Zachodnie, stąd też laureat głównej Nagrody Żeglarskiej Szczecina 2016 kapitan Wojciech Jacobson – jeden z najznakomitszych krajowych żeglarzy – odebrał z rąk prezydenta miasta Piotra Krzystka nie tylko statuetkę „Ludomira” i czek na 10 tys. zł, ale też paczkę yerba mate, czosnek i butelkę chilijskiego czerwonego wina, co towarzyszyło im stale na pokładzie legendarnej „Marii”. Tak było na morzu i tak symbolicznie Ludek towarzyszył Wojtkowi podczas tłumnej Gali Żeglarskiej 2017, kiedy wszyscy jej goście odśpiewali dla laureata 100 lat!!!

 

    Właśnie w sobotę 25 bm. poznaliśmy „na pudle” wieczornej Gali Żeglarskiej w Starej Rzeźni laureatów wszystkich 10 ustanowionych po raz pierwszy Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina 2016, wybranych przez specjalną Kapitułę i przez Prezydenta Miasta, spośród 28 nominacji. Wszystkie nagrody miały formę artystycznych indywidualnych statuetek (na zdjęciach), w tym ośmiu ufundowanych przez Miasto Szczecin, i dwóch – za Rejs Roku i Żeglarza Roku – przez Zachodniopomorski Związek Żeglarski; wyróżniono nimi Szymona Kuczyńskiego i Cezarego Wolskiego. Warto dodać, że wcześniejsza akcja zgłaszania kandydatur do Nagród miała spore powodzenie w naszym i krajowym  środowisku żeglarskim. Wpłynęło blisko 100 zgłoszeń, Zarząd ZOZŻ też zgłosił wcześniej 10 kandydatur, po jednej w każdej kategorii, z czego pięć znalazło się wśród nagrodzonych, w tym:
W. Jacobson, Sz. Kuczyński, A. Skrzypulec, C. Wolski, i J. Rozdziewicz. Dodatkowo podczas Gali uhonorowani też zostali specjalnymi medalami PZŻ prezydent miasta Piotr Korzystek i jego zastępca Krzysztof Soska. Galę wzbogaciły występy artystyczne, wystawa fotograficzna  i pokaz filmu „Narwik 2015”, a także bankietowy poczęstunek. Dyskutowano o żeglarstwie szczecińskim i …przyszłorocznej Gali….

      Serdeczne gratulacje dla wszystkich laureatów i nominowanych, pełna lista nagrodzonych i relacja z Gali w poniższym komunikacie prasowym. Brawa i podziękowania dla władz miasta i organizatorów, i dla Piotra Owczarskiego!

 

                                                                       Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

*****

Poznaliśmy laureatów Nagród Żeglarskich Szczecina 2016 

Sobotniego wieczora, podczas uroczystej gali w Starej Rzeźni, po raz pierwszy zostały przyznane Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina. Nagrodę główną – im. kpt. Ludomira Mączki – za wieloletnią działalność na polu żeglarstwa, szerzenie jego idei jako płaszczyzny porozumienia, współpracy i przyjaźni otrzymał Wojciech Jacobson. 

Nagrody zostały wręczone we wszystkich dziesięciu kategoriach. Prezydent Miasta Piotr Krzystek w porozumieniu z kapitułą nagród wybrał laureatów spośród blisko 30 nominowanych.

Gala Nagród Żeglarskich jest bliska sercu każdego z nas, bo Szczecin od lat przecież żeglarstwem stoi. W tym gronie z pewnością nikomu nie trzeba tego udowadniać. – mówił podczas sobotniej gali Prezydent Piotr Krzystek. – Wręczamy dziś pierwsze Nagrody Żeglarskie Szczecina. Było w kim wybierać – zgłoszeń nadesłano bowiem ponad 90. To pokazuje, w jakim środowisku funkcjonujemy i jak wiele się u nas dzieje. Dziękuję za zaangażowanie kapitule i wszystkim żeglarzom.

 

Laureaci Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina 2016:

1.     Nagroda im. Ludomira Mączki

Laureat: Wojciech Jacobson

Uzasadnienie: Dla żeglarskiego ambasadora Szczecina, za wieloletnią działalność na polu żeglarstwa, szerzenie jego idei, jako płaszczyzny porozumienia, współpracy i przyjaźni. 

2.     Rejs Roku – Nagroda im. Wyszaka

Laureat: Szymon Kuczyński

Uzasadnienie: Za samotne opłynięcie świata na jachcie „Atlantic Puffin” w latach 2014 – 2016 i promowanie Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego oraz Pomorza Zachodniego.

3.     Żeglarz Roku

Laureat: Cezary Wolski

Uzasadnienie: Za sukcesy regatowe, w tym zdobycie Pucharu Bałtyku Południowego w roku 2016 na jachcie „Sharki” oraz żeglarską postawę godną naśladowania.

4.     Regatowiec Roku – Nagroda im. kpt. Kazimierza Kuby Jaworskiego

Laureatka: Agnieszka Skrzypulec

Uzasadnienie: Za zdobycie 10. miejsca na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 i 5. miejsca w Mistrzostwach Europy w 2016 r. i promocję szczecińskiego żeglarstwa.

5.     Popularyzator Żeglarstwa – Nagroda im. kpt. Kazimierza Haski

Laureat: Rammin Eckehardt

Uzasadnienie: Za wieloletnią działalność w budowaniu morskiej historii Pomorza poprzez upamiętnianie i ożywianie kultury Zeesbootów.

6.     Nagroda Kota Umbriagi

Laureatka: Iga Wójcikiewicz

Uzasadnienie: Za pasję w łączeniu muzyki z żeglowaniem i sukcesy na festiwalach szantowych w Polsce. 

7.     Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina

Laureaci: Aleksandra i Andrzej Kocewiczowie

Uzasadnienie: Za popularyzację kultury żeglarskiej poprzez organizację wielu wydarzeń na terenie przystani żeglarskiej Camping Marina w Szczecinie. 

8.     Wydarzenie Żeglarskie

Laureat: Mistrzostwa Europy w klasie Europa w Kamieniu Pomorskim

Uzasadnienie: Dla Stowarzyszenia Jach Klub Kamień Pomorski i Mariny Kamień Pomorski Sp. z o.o. za organizację pierwszych w Polsce Mistrzostw Europy w klasie Europa w Kamieniu Pomorskim.

9.     Młody Żeglarz Roku

Laureat: Jakub Rodziewicz

Uzasadnienie: Za sukcesy regatowe, w tym uczestnictwo w Mistrzostwach Świata i Europy, Pucharach Świata, Pucharach Europy oraz Mistrzostwach Polski w klasie Laser. 

10.  Żeglarska Nagroda Specjalna

Laureat: kpt. Maciej Korek wraz z maszoperią

Za renowację 111-letniego „Nadira” – najstarszego szczecińskiego jachtu.

 

Laureaci nagród otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe statuetki. Prócz tego laureat nagrody im. kpt. Ludomira Mączki otrzymał czek na 10.000 zł, „atrybuty” Ludomira Mączki (butelkę chilijskiego czerwonego wina, czosnek i yerba mate), a jego nazwisko znajdzie się w szczecińskiej Alei Żeglarzy na nadodrzańskich bulwarach.

 – Dziękuję za wyróżnienie. Doceniam, że jestem pierwszym laureatem nagrody o charakterze, prestiżu i zasięgu międzynarodowym – mówił podczas gali Wojciech Jacobson, laureat nagrody im. kpt. Ludomira Mączki. – Moje sukcesy żeglarskie sięgają dawnych lat i były one związane z osobą Ludomira Mączki, gdyż wiele rejsów odbyliśmy wspólnie. Ta nagroda niejako przypłynęła do mnie od Ludomira. W imieniu wszystkich żeglarzy dziękuję za ustanowienie Nagród Żeglarskich Szczecina. Mam nadzieję, ze staną się one marką miasta.

 Sobotnie spotkanie w Starej Rzeźni było okazją do integracji środowiska żeglarskiego. Wśród przybyłych gości znaleźli się żeglarze, członkowie klubów, osoby związane z branżą morską, przedstawiciele przedsiębiorstw prywatnych i publicznych, samorządowcy. Gala stała się także okazją do uhonorowania medalami regat Baltic Polonez Cup Race 2016, ufundowanymi przez Komisję Żeglarstwa Morskiego PZŻ, partnera mistrzostw – miasta Szczecin, w osobach Prezydenta Piotra Krzystka i Zastępcy Prezydenta Krzysztofa Soski. Po części oficjalnej wydarzenia i wręczeniu wyróżnień przyszedł czas na występ zespołu Zejman i Garkumpel i projekcję filmu „Wyprawa Narwik 2015”. Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miasta Szczecin, Szczecińska Agencja Artystyczna i Żegluga Szczecińska.

 Zainteresowanych kolejną edycją Nagród Żeglarskich Szczecina zapraszamy do śledzenia strony internetowej www.nagrodyzeglarskie.szczecin.pl. Ustanowienie Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina stanowi podkreślenie charakteru stolicy Pomorza Zachodniego jako miasta związanego z wodą, żeglarstwem i gospodarką morską, co znajduje swoje odzwierciedlenie w strategii marki Szczecin Floating Garden 2050.

 

Pozdrawiam,

Tomasz Owsik-Kozłowski

    Szczecin. 25.03.2017

Komentarze