Nagroda Chwały Mórz dla Kpt. Jędrzeja Porady

0
423

Było to jedno z licznych wydarzeń w trakcie zlotu żaglowców podczas szczecińskiego Finału The Tall Ships Races 2013. Bardzo ważne dla całego polskiego środowiska żeglarskiego.

W niedzielę, 4 bm na pokładzie największego szczecińskiego żaglowca “Fryderyk Chopin” byliśmy świadkami uroczystego wręczenia najwyższego wyróżnienia elitarnego Bractwa Wybrzeża Mesy Kaprów Polskich – Nagrody Chwały Mórz w postaci Kaperskiego Topora Bojowego kpt.ż.w.Jędrzejowi Bogumiłowi Poradzie.

Taką nagrodą, zawiązane w roku 1966 polskie Bractwo Wybrzeża, przyznało wcześniej zaledwie 13 osobom za całokształt wieloletniej szczególnie wysoko ocenionej ich działalności, a nie za nawet wybitny, lecz jednorazowy sukces lub wyczyn. W wygłoszonej z tej okazji laudacji czytamy: “Ciekawe, pracowite i twórcze życie brata Jędrzeja może stanowić wzór aktywności i pasji zawodowej ukształtowanej przez żeglarstwo i pracę na morzu oraz aktywności i wrażliwości kulturalno-społecznej, której głównym motywem była i wciąż jest “troska o tych co na morzu”.

Absolwent Wydziału Budownictwa Wodnego Politechniki Szczecińskiej oraz Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, od ponad 60 lat zafascynowany żeglarstwem, z około 25-letnią praktyką oficerską na statkach polskich i pod obcą banderą i blisko 45-letnim stażem wykładowcy i pracownika naukowego szczecińskiej uczelni morskiej. O jego ponadprzeciętnym dorobku naukowym, publicystycznym, o ogromnym zaangażowaniu w działalność społeczną więcej można przeczytać w materiale Janusza Charkiewicza na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (http://www.zozz.com.pl/).

W uroczystości wręczenia kapitanom jachtowym: Jędrzejowi Poradzie – Nagrody Chwały Mórz, a Michałowi Kęszyckiemu – Medalu Bractwa Wybrzeża, licznie uczestniczyli w swoich tradycyjnych ubiorach szczecińscy oraz przybyli na nią z całej Polski członkowie Bractwa. Z zaproszenia skorzystało również wielu doświadczonych żeglarzy oraz sympatyków morza i żagli.

Mam nadzieję, że atmosferę tej sympatycznej i radosnej uroczystości mogą także przybliżyć wykonane w jej trakcie zdjęcia.

Zygmunt Kowalski

mojalasztownia.pl

Za zgodą: http://morzaioceany.pl

Komentarze