Mistrzostwa Świata Żeglarzy Niepełnosprawnych – polskie sukcesy!

0
821

Pod koniec listopada najlepsi niepełnosprawni żeglarze z całego świata zebrali się w Royal Yacht Club of Victoria (RYCV) w  Williamstown (Australia), by wziąć udział w tegorocznej edycji  żeglarskich Mistrzostw Świata dla niepełnosprawnych żeglarzy. W zawodach, które trwały od 26 listopada do 3 grudnia, udział wzięło pod 140 żeglarzy z 31 krajów. Zawodnicy konkurowali w trzech klasach: jednoosobowej 2,4mR, dwuosobowej Skud 18 i trzyosobowej klasie Sonar. Mistrzostwa te były ostatnią szansą, by zakwalifikować się do przyszłorocznej Paraolimpiady, która odbędzie się w Rio de Janeiro w 2016 r.

W tym roku najliczniejszą reprezentację miała Australia – 24 jachty, w tym 8 w klasie Skud 18. Poza australijska reprezentacją pojawili się również zawodnicy z m.in. Hong Kongu, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Hiszpanii, Niemiec, Japonii, Rosji i oczywiście z Polski. Wśród znanych nazwisk znaleźli się między innymi: Dan Fitzgibbon i Liesel Tesch, reprezentujący Australię w klasie Skud18, Alexandra Rickham i Niki Birrell z Wielkiej Brytanii, również startujące w klasie Skud18, włoska załoga w postaci Marco Gualandris i Marty Zanetti oraz prosto z Singaputu Jovin Tan i Desiree Lim. Nasz kraj reprezentowała dwie załogi w klasie 2,4 mR (Andrzej Puchalski i Piotr Nowak) i załoga w klasie Skud 18 (Monika Gibes i Piotr Cichockim). Monika Gibes wyraziła się bardzo jasno, jeśli chodzi o cel: „Jestem tu, by zakwalifikować się do igrzysk w Rio 2016 i stworzyć polską żeglarską drużynę narodową. To mój priorytet i musimy to osiągnąć.”

obraz nr 1

W porównaniu do pozostałych załóg doświadczenie we wspólnym żeglowaniu Gibes i Cichockiego było raczej znikome. Na koncie mieli jeden wspólny występ podczas regat Delta Lloyd Regatta w maju br. (zajęli wówczas 11-te miejsce). Trener Grzegorz Prokopowicz skomentował: „Monika pływa od około roku, więc jest raczej początkujacym zawodnikiem, chociaż w tym roku spędziła już 100 dni na morzu. W Polsce organizujemy spotkania dla osób niepełnosprawnych. Na jednym z takich spotkań pojawił się Piotr i zapytał, kto chce mu towarzyszyć podczas żeglowania. Zgłosiła się Monika. Choć słabo doświadczona, dzień po dniu osiąga lepsze rezultaty. Z kolei Piotr jest bardzo doświadczonym żeglarzem. Pływa od 30 lat.”

W klasie 2,4mR miejsca na podium zajęli kolejno: Francuz Damien Seguin na ERDF, Heiko Kroeger z Niemiec na AUDI SAP M`POL V`NAS i Australijczyk Matt Bugg na MOSHI. Reprezentanci Polski, Piotr Nowak i Andrzej Puchalski, zajęli kolejno 39-te i 40-te miejsce. Ogólnie w klasie wystartowało 48 jachtów.

W klasie Skud 18, w której wystartowało17 uczestników, miejsca na podium zajęli: Daniel Fitzgibbon i Liesl Tesch na HAPPY SUNDAYS (Australia) na miejscu pierwszym, Alexandra Rickham i Niki Birrell na BOONOONOONOOS (Wielka Brytania) na miejscu drugim, Marco Gualandris i Marta Zanetti (Włochy) na ITA na miejscu trzecim. Polacy, Monika Gibes i Piotr Cichocki, zajęli dobre, piąte miejsce i uzyskali wymarzoną kwalifikacje do Paraolimpiady.

Z kolei w klasie Sonar zwyciężyła reprezentacja Wielkiej Brytanii w postaci Johna Robertsona, Steva Thomasa i Hannah Stodel na TANTRUM. Na drugim miejscu znaleźli się Colin Harrison, Russell Boaden i Jonathan Harris na BOOMER (Australia), a na miejscu trzecim reprezentanci Norwegii: Aleksander Wang-Hans, Marie Solberg i Per Kristiansen na SIGYN.

Do udziału w przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Rio zakwalifikowali reprezentanci trzynastu krajów:
Klasa 2.4mR: Austria, Argentyna, Republika Czech, Włochy, Nowa Zelandia, Szwecja, Hiszpania
Klasa SKUD18: Holandia, Nowa Zelandia, Polska, Singapur, Hiszpania
Klasa Sonar: Irlandia, Izrael, Włochy, Nowa Zelandia, Hiszpania, USA

Tłum. i oprac. Izabela Kaleta

Komentarze