Regaty o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta i Rektora AWFiS Gdańsk

0
477

Sekcja żeglarska Klubu Sportowego AZS AWFiS w Gdańsku zorganizowała po raz 18., na Zatoce Gdańskiej i Wiśle Śmiałej w dniach 24-26 Maja, Regaty o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska w klasie L’Equipe, 2.4mR, SKUD 18.

Do bazy Narodowego Centrum Żeglarstwa (Biuro Regat) i sąsiedniego Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego w Gdańsku – Górkach Zachodnich, zgłosiło się 15 załóg w klasie l’Eqiupe.

Regaty dla klasy L’Equipe, stanowiły pierwszą eliminację do  XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, którą odbędzie się Dobrzyniu nad Wisłą, w dniach 14-18 Sierpnia br.

Wcześniej, bo w terminie 27 Lipiec – 2 Sierpnia najlepsze polskie załogi zjadą się ponownie do Gdańska na Mistrzostwa Europy, których organizatorem (po raz 4.) będzie Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk i Uczelnia.

W Regatach o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska zakładano rozegranie 8. wyścigów w każdej klasie, a dla ważności  regat należało rozegrać minimum 3. wyścigi. Rozegrano wszystkie, a więc: pierwszego i drugiego dnia po 4 wyścigi i w 3. dniu 1. wyścig. Regaty przebiegały w bardzo trudnych warunkach wietrznych, o sile wiatru pólnocno-zachodniego, w 5-60 w skali Beauforta. Drugiego dnia Regaty, sędzia główny – Mirosław Szumowski musiał rozegrać na akwenie Wisły Śmiałej.  Mimo licznych wywrotek podczas całych Regat nikomu nic się złego nie stało. Zdobyte doświadczenie na obu akwenach będzie niewątpliwie procentować w przyszłości, o czy mówili z zadowoleniem żeglarze i ich trenerzy.

Regaty w klasyfikacji generalnej wygrało rodzeństwo Obuchowicz: Julia (sternik) i Filip (załogant) reprezentujące  Klub Sportowy AZS AWF Warszawa. Na drugim miejscu uplasowała się załoga dziewcząt: Aleksandra Tygielska i Sandra Wierzbicka z KS Baza Mrągowo. Trzecie miejsce zajęła załoga mieszana: Konrad Pszczołowski z Alicją Ziarko – reprezentujący Nauticus YC Olsztyn.

Pierwsze trzy załogi w klasie L’Equipe w klasyfikacji generalnej i za pierwsze miejsce w klasyfikacji dziewcząt – XVIII Regat, otrzymały puchary ufundowane przez Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska – Bogdana Oleszka oraz drobne nagrody rzeczowe z Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska. Najmłodszy żeglarz tych Regat, 11-letni Paweł Ortman z KS AZS AWFiS Gdańsk również otrzymał puchar, który wręczyła trenerka – Aldona Zawalska.

Wyniki końcowe zamieszczone są w załączniku.

Regaty były współfinansowane przez: Urząd i Radę Miasta Gdańska, Urząd Marszałkowski i Techno Service z Gdańska.

Również w tym samym czasie żeglarze niepełnosprawni rywalizowali w 2. klasach paraolimpijskich: 2.4 mR i SKUD 18, o Puchar Rektora AWFiS Gdańsk. Należy podkreślić ich wielką waleczność w tych trudnych warunkach. Klasa 2.4 mR jest klasą jednoosobową, zaś SKUD 18 – dwuosobową. 

Warto zwrócić uwagę przeglądając wyniki, że zwycięzca w klasie SKUD 18, Andrzej Bury jest tegorocznym brązowym medalistą Mistrzostw Europy. Odbyły się one niedawno, bo w dniach 7-12 Maja w Arbon w Szwajcarii. Rozegrano 8. wyścigów. Partnerem Andrzeja Burego był Grzegorz Prokopowicz. Na wysokim 5. miejscu uplasowała się  rodzinna załoga Zbigniew i Małgorzata Szczepaniak. Sukces obu załóg jest tym bardziej cenny, że był to ich debiut w tej klasie w regatach międzynarodowych.

Wyniki końcowe zamieszczone są w załączniku.

W/w. Regaty wpisały się w imprezy i uroczystości, jakie odbywały się z okazji Święta Miasta Gdańska.

Tekst: Mirosław Seidel,  Foto: Małgorzata Wołejko

Powiązane dokumenty:

Komentarze