Mistrzostwa Świata Optimist Polska 2015 oficjalnie otwarte!

0
508

 

275 żeglarzy z aż 58 krajów – to liczby, które dziś przechodzą do historii żeglarstwa. Właśnie tylu młodych zawodników przybyło do Dziwnowa (zachodniopomorskie) walczyć o tytuł Mistrza Świata Klasy Optimist. I jak się okazało, według IODA (International Optimist Dinghy Association) – międzynarodowej federacji tej żeglarskiej klasy – jest to wynik godny rekordu Guinnessa. Tak wielu zawodników i tak wiele narodowych reprezentacji jeszcze nigdy nie brało udziału w żadnych międzynarodowych regatach klas monotypowych, nawet w Igrzyskach Olimpijskich.

 

O Dziwnowie przez najbliższe dwa tygodnie będzie bardzo głośno. A to wszystko zasługa rozpoczynających się dzisiaj Mistrzostw Świata Optimist 2015. Klasa Optimist to najmniejsza monotypowa międzynarodowa klasa jachtów, dla dzieci i młodzieży do 16 lat. Jest to łódka regatowa, przeznaczona do wprowadzenia najmłodszych w tajniki żeglarstwa regatowego, na której pierwsze żeglarskie kroki stawiały takie sławy jak Mateusz Kusznierewicz czy Sir Ben Ainsle. A w tym roku Mistrz Świata zostanie wyłoniony właśnie w Polsce.

 

„Zawody tej rangi to prawdziwe święto żeglarstwa. Cieszę się, że kolejny raz udaje nam się w Polsce zorganizować wspaniałą imprezę dla młodych adeptów tej wymagającej dyscypliny. Jestem przekonany, że udział tak wielu zawodników w tej imprezie przyniesie korzyść nie tylko samej konkurencji, ale i pokaże, że polscy zawodnicy bez kompleksów mogą rywalizować z najlepszymi” – powiedział organizator Mistrzostw Świata Optimist, Maciej Cylupa.

 

Bo wśród reprezentacji tak wielu krajów nie zabrakło również polskich zawodników. W polskich barwach żeglować będzie najbardziej doświadczony polski zawodnik Tytus Butowski, który na swoim koncie ma już mistrzostwo Europy, doskonale żeglujący w wietrznych warunkach Wiktor Kamiński, a także Filip Szmit, Filip Miłoszewski oraz Paweł Abramowicz.

 

“Postaramy się pokazać z jak najlepszej strony, dużo trenowaliśmy, cieszymy się, że regaty będą na morzu, bo bałtyckie fale będą nam sprzyjać. Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z naszym planem” – powiedział nieformalny przywódca polskiej drużyny Tytus Butowski.

 

 

Mistrzostwa Świata potrwają do 4 września. Aktualne wyniki i tracing live można znaleźć na www.optiworlds2015.com , Facebook’u: fb.com/optiworlds2015 i Twitterze: @OptiWorlds2015

 

Plan MISTRZOSTW ŚWIATA W KLASIE OPTIMIST:

 

26.08. Wyścig treningowy. Ceremonia otwarcia mistrzostw oraz koncert

27 – 29.08. Wyścigi flotowe.

30 – 31.08. Drużynowe mistrzostwa świata.

1.09. Dzień rezerwowy, czas odpoczynku i atrakcji brzegowych.

2-3.09. Wyścigi flotowe.

4.09. Wyścig finałowy, ceremoniarozdania nagród i zamknięcia mistrzostw, koncert.

 

 

  

Komentarze