Meczowe Mistrzostwa PSKO w klasie Optimist przeszły do historii

0
586

Przez trzy dni najlepsi polscy zawodnicy ścigali się na zalewie Bagry Wielkie w Krakowie. Na starcie stanęło 13 osób w tym 3 dziewczynki i 10 chłopców .

Regaty te są najważniejsze dla młodych i starszych zawodników ponieważ są zwieńczeniem ich pracy w całym sezonie Regulamin przewiduje 20 najlepszych zawodników w Polsce.

W sprzyjającej aurze bez deszczu i z wiatrem o przyzwoitej prędkości, odpowiedniej do meczy. Rozegrały się regaty. Jak zawsze po przeprowadzonej procedurze zgłoszeniowej sędziowie przeprowadzili losowanie wśród sterników, opracowali listę par i omówili instrukcję żeglugi i zaczęło się.

 

Od początku wśród dziewcząt zdecydowanie prowadziła Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), która wygrała. Druga jest Magda Smagowicz (KS Omega), trzecia Jagoda Kania z KŻ Horn Kraków.

Wśród chłopców do ostatniej chwili coś się działo. Rzutem na taśmę wszedł do finału Piotr Malinowski. Nikt na niego nie liczył. Wszystkie oczy były zwrócone na mistrza z poprzednich lat – Marcina Urbańskiego. Ostrzył sobie zęby tez młodszy z Kosmalskich, ale ostatecznie musiał się zadowolić brązem. Darmo nie oddawali też wyścigów gospodarze: Wojciech Konstanty i Filip Fajfer, zaproszeni w ostatniej chwili do udziału w rozgrywkach.

W piątek tj 27.09 dla chłopców zostały przygotowane wyścigi eliminacyjne, które wyłoniły ósemkę najlepszych. Pływali w dwóch grupach. W kolejnej części regat każdy z nich rozegrał solidną porcję wyścigów. Łącznie ponad 100 przez trzy dni.

Klub Żeglarski Horn Kraków, przygotował wiele atrakcji dla zawodników m. innymi – msza św. w Kopalni Soli w Wieliczce, basen w parku Wodnym, spacer po Krakowie z gorąca czekoladą w tle. Dzieciaki bardzo dokładnie zawarły znajomość z Adamem Mickiewiczem a może też jego podobizną. Ważnym elementem dla organizatorów jest atmosfera wokół regat, stąd tez solidna dbałość o zagospodarowanie czasu poza wyścigami. Cieszyły informacje zwrotne, że to jedne z najlepiej zorganizowanych regat w Polsce… O finanse zadbali Prezydent Miasta Krakowa, który udzielił również honorowego patronatu, Marszałek Województwa Małopolskiego, Polski Związek Żeglarski, Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist, CB Panel, Fundacja Wawelu, Stowarzyszenie Ekologia i Żagle, Zarząd Infrastruktury Sportowej, Makanu (przedstawiciel Crewsavera w Polsce) oraz Dometic Group, a patronatem medialnym hołubili Magazyn Żagle i Dziennik Polski.:):) W galerii trochę zdjęć… Trochę też na facebooku u Marka Karbowskiego.

Wyniki: Chłopcy:

  1.      I.        1.Piotr Malinowski MOS SSW Iława
  2.     II.        2.Marcin Urbański (CHKŻ Chojnice)
  3.     III.        3.Patryk Kosmalski (CHKŻ Chojnice)
  4.     IV.        4.Damian Kosmalski (CHKŻ Chojnice)
  5.      V.        5.Maciej Graczykowski (CHKŻ Chojnice)
  6.     VI.        6.Jakub Pilarczyk (CHKŻ Chojnice)
  7.    VII.        7.Wojciech Konstanty KŻ Horn Kraków
  8.    VIII.       8.Jakub Domagała (CHKŻ Chojnice)
  9.     IX.         9.Marek Rospond (YC PTTK Beskid Nowy Sącz)
  10.     X.        10.Filip Fajfer (KŻ Horn Kraków)

 

Komentarze