Kto sponiewierał rangę Morskich MP Samotników?

0
727
Kto zdeprecjonował Morskie Mistrzostwa Polski Samotników? Z odpowiedzią na tak postawione pytanie celowo odczekałem do zakończenia V Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland 2016, aby móc porównać jej rangę, powagę, jej popularność z sierpniowym Baltic Polonez Cup Race rozegranym wraz z kolejną edycją Pucharu POLONEZA. Porównanie tegorocznych edycji tych regat, przeprowadzonych w odstępie jednego miesiąca, umożliwia wyciągnięcie wniosków z krótkiej historii MP solo-żeglarzy.

Liczba jednostek uczestniczących w rywalizacji o MP solo i duo w ramach BPCR 2016:

[I i II -biegi krótkie Pyro na Odrze, III i IV -biegi średnie na redzie, V -bieg o Puchar Poloneza]

Bieg:      I         II         III         IV        V 

 Solo:     4         4          7          7         7/8 

Duo:    3         3          5          5          8

W klasie duo tytuły MP i V-MP zdobyły jedyne 3 załogi, które wystartowały we wszystkich biegach!!! Czyli tytuł drugiego V-MP zostanie przyznany za sam udział?
Liczba uczestniczących jednostek, w czterech biegach, ledwie dorównywała łącznej liczbie wystawionych boi, łodzi sędziowskich i asekuracyjnych!

Mizerność liczby uczestników solo mnie nie dziwi, ale jeszcze większa mizerność liczby uczestników duo jednoznacznie ocenia zasadność rozbudowywania i komplikowania zawodów. To jest PORAŻKA organizacyjna! Policzek dla organizatora. Szkoda jedynie tych, których nazwiska i trud został medialnie wykorzystany przed, w trakcie i po pseudo MP.

w żeglarstwie to PZŻ jest gwarantem zachowania standardów imprezy rangi MP.
Licencja na organizację regat nie kosztuje wiele i to nie żaden problem dla organizatora, problemem dla organizatora jest zachowanie odpowiedniego poziomu imprezy i standardów organizacji takiej imprezy.

To chyba tymi, zacytowanymi, argumentami organizator BPCR przekonywał PZŻ do udzielenia jemu nominacji MP. :-)…)))

Organizator, tuż przed terminem swojego eventu MP, sugerował kryzysową ilość zgłoszeń do regat i wydał:
Komunikat nr 3. Uprzejmie informujemy, że zostały utworzone grupy zbiorcze ORC (osobno dla Single i Double Handed) bez dodatkowego podziału na Int. i Club (zgodnie z zawiadomieniem, brak wystarczającej ilości jachtów do podziału na odrębne grupy Int. i Club).

Ciekawi mnie, czy oficjalnymi wynikami organizator obroni/obronił rangę tych MP? Mistrzostwa Polski w kategoriach: co jacht to klasa.

No i na koniec:
w bardzo złym świetle staje tegoroczny Mistrz Polski – jacht Bluefin II (specjalnie piszę jacht, a nie solo-żeglarz nim płynący) w kontekście (protestu – afery weryfikacyjnej pomiaru ORC – dyskwalifikacji w regatach – czasowego wykluczenia z cyklu regat – groźby całkowitego zdyskwalifikowania we wszystkich odbytych regatach w sezonie) uczestnictwa innego kapitana i jachtu Bluefin II w Regatach Przyjaźni rozegranych 4-5 września 2016 r.

W ukończonej V edycji Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland wystartowało 25 solo-obsad oraz trzy jachty płynące równolegle jako jednostki zabezpieczające wyścig. W tym roku liczba uczestników została przez organizatorów ograniczona do 25 jednostek. W mojej ocenie za srogo. Szerzej o tym napisałem w Bitwa o Gotland w dążeniu do perfekcji?.

* * *

W trakcie ostatnich dwóch lat, od momentu zaistnienia pomysłu na regaty o Mistrzostwo Polski dla morskich żeglarzy solo (III 2015), następnie przez zmaterializowanie tej idei i jej satysfakcjonujący rozwój (IX 2015), oraz przez spektakularny … upadek w wyniku klapy frekwencyjnej (VIII 2016) – po nominowaniu nowego organizatora, czyli w trakcie tej krótkiej historii zaangażowane były 3 „podmioty”:

Ciąg dalszy na http://fyr.blox.pl/2016/09/Sponiewierana-ranga-MP-Samotnikow.html 

Komentarze