Koncert Jurka Porębskiego w „Rocker Club Szczecin”

0
666

Już 24 września w klubie Rocker rozpocznie się kolejny cykl Szantowisk – czyli spotkań z muzyką żeglarską, które organizuje Rocker i klub żeglarski „Maszoperia”. Serdecznie zapraszamy szczególnie na koncert Jurka Porębskiego (Stare Dzwony). Jego gościem będzie przyjaciel i żeglarz z Annapolis – Patrick Lee – Amerykanin, tłumacz tekstów szant z polskiego na angielski, zdobywca nagrody J.Conrada w 2011r.

Impreza jest okazją do obcowania z szantami na żywo, wspólnego śpiewu, wymiany morskich doświadczeń oraz zaplanowania kolejnych wypraw.

Jerzy Porębski – dr oceanografii biologicznej, rybak, żeglarz, hobbista muzyk i publicysta. Urodzony w Sosnowcu, wychowany na Śląsku (Bytom), studia ukończył w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam też grał jazz tradycyjny i swing na trąbce i pianinie, m.in. z Adamem Makowiczem, biorąc żywy udział w studenckim ruchu kulturalnym. Uczestniczył w około 30-tu rejsach oceanicznych (4-6 miesięcy każdy) na statkach rybackich i naukowych na wodach Afryki Zachodniej, obu Ameryk po stronie Atlantyckiej i Pacyficznej oraz Antarktyki. Jego praca na statku polega na lokalizowaniu i szacowaniu żywych zasobów oceanu (ryby, kalmary, kryl, krewetki i in.) w zmiennych warunkach środowiska. W rejsach tych pozbawiony możliwości grania jazzu, w chwilach wolnych nauczył się grać na gitarze i zaczął komponować swoje ballady mówiące o przygodach i życiu na oceanie w obecnych realiach.

Dla piosenki żeglarskiej w Polsce odkryła go Halina Stefanowska. Za jej namową wziął udział w pierwszych krakowskich „Szantach” i zaczął pracować w zespole szantowym „Stare Dzwony”, którego był współzałożycielem.

W latach osiemdziesiątych dwukrotnie uzyskał Grand Prix, a także pierwsze nagrody w piosence autorskiej, nagrody publiczności i inne na „Szantach” i innych festiwalach i przeglądach.

Solo i ze „Starymi Dzwonami” występował w większości krajów Europy oraz w USA, Kanadzie, Argentynie i RPA oraz na statkach różnych bander. Wydał trzy własne kasety autorskie oraz nagrał 5 kaset i płytę ze „Starymi Dzwonami”. Jego piosenki zyskały dużą popularność w środowisku ludzi związanych z morzem. Ostatnio, na zaproszenie żeglarzy, koncertował w USA (N.Jork, Baltimore, Waszyngton, Chicago) co spotkało się z dużym aplauzem. Miał szereg programów w polskim radiu i TV, a wiele jego piosenek publikowanych było w śpiewnikach i w prasie. Bierze aktywny udział w ruchu szantowym w Polsce i za granicą (m.in. organizuje festiwale piosenki żeglarskiej w Świnoujściu i Giżycku), uczy śpiewania piosenek morskich w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu, dalej pracuje w Instytucie i pływa w rejsy po morzu.

Prowadzenie:Waldek Kulpa

Komentarze