JESTER CHALLENGE – CHWILE PRAWDY O ŻEGLUDZE OCEANICZNEJ

0
563

Za zgodą Jerzego Kulińskiego

Entuzjazm, wytrwałość i doświadczenie to cenne argumenty, ale ocean nierzadko wymaga czegoś jeszcze. Zwłaszcza od samotnych żeglarzy na maleńkich łódkach.

Warto o tym pamiętać. To pod rozwagę tym z naszych ambitnych żeglarzy, którym już coś się udało i teraz sądzą, że tak będzie zawsze.

Andy Lane i Basil Pankis to doświadczeni i roztropni żeglarze. Wiedzieli kiedy należy wiatrowi rufy swych łódeczek pokazać. Uznanie dla rozwagi i odpowiedzialności, zwłaszcza dla skippera „Gwezera”, któremu niedawno tak dobrze szło.

Tomasz Piasecki ma dla Was nie tylko kolejny meldunek, ale i ciekawe wyjaśnienia istoty, historii oraz reguł tej szlachetnej rywalizacji. Dla mnie bardzo pouczajace korepetycje.

Dziekuję Ci Tomku.

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

———————————————————

Jester Challenge – niedziela 15 czerwca – koniec piątego tygodnia regat

„Wyścig Jester jest transatlantycką, jednoosobową żeglarską konkurencją sportową, dla łodzi o dlugości 20 do 30 stóp, rozgrywaną na trasie z Plymouth do Neport, Rhode Island (USA). Jednym z celów Challenge’u Jester jest przeprowadzenie współczesnego eksperymentu dotyczącego takich starych zasad, jak samodzielność, samowystarczalność i osobista odpowiedzialność, które przyciągnęły grono przeważnie bardzo doświadczonych podróżników oceanów. W praktyce, innym celem Challenge’u jest zastąpienie Klasy Jester, która pierwotnie stanowiła najmniejszą klasę w regatach OSTAR (czyniąc z tych regat wydarzenie najbardziej znane dla wielu powodów), ale zostala obecnie usunięta z warunków regat. Trzecim celem Challenge’u jest umożliwienie prawdziwym wyznawcom idei „Koryntiańskiej” żeglowania przez Atlantyk w swoim towarzystwie, bez obowiązku płacenia wpisowego, co pozwala na lepsze wydanie tych pieniędzy – na potrzeby ich jachtów. W tym roku Challenge Jester świętuje 54 rocznicę wymyślonych przez Blondie Haslera prawdziwych regat, znanych jako The Observer Single-handed Transatlantic Race. Obecnie jest to jedyne tego rodzaju wydarzenie sportowe, upamiętniające początek współczesnych jednoosobowych lub dokonywanych przez male załogi podróży oceanicznych”.

Mimo, że zapewne wiekszość, a może nawet wszyscy zainteresowani, znają regulamin Challenge’u Jester – przytaczam w calości tę krótką powyższą deklarację, określającą cele, formy i zakres dzialania Challenge’u Jester, która we współczesnym świecie nazywa się misją firmy.

Użyty w tekście – bardzo brytyjski przymiotnik – „koryntiański” dotyczy „najważniejszej cnoty amatorów sportu, tych dla których czystość i honor podczas zawodów są ważniejsze niż zwycięstwo i wygrana. Przymiotnik ten jest używany szczególnie, chociaż nie wyłącznie, do określenia żeglarzy amatorów, którzy założyli Corinthian Yacht Club (obecnie Royal Corinthian Yacht Club) w Erith on Thames, w Anglii, w 1872 roku, akcentując „zachęcanie do amatorskiego żeglowania na jachtach” jak swój pierwszy cel. W tym celu przepisy klubowe stanowiły, że załogi jachtów bedą się skladały z amatorów oraz że „żaden zawodowiec ani płatny załogant nie będzie dotykał steru ani w jakikolwiek sposób nie będzie wpływal na sterowanie”.

Naturalnie – tytułem komentarza pragnę dodać, że „sterowanie” wymienione w regulaminie RCYC z Erith on Thames – nie ogranicza się do trzymania rumpla czy koła, ale dotyczy wszelkich czynności pokładowych związanych z prowadzeniem jachtu żaglowego. Aby zrozumieć skalę przewrotu w pojmowaniu żeglarstwa przez „koryntian” – trzeba sobie uzmysłowić, jak wyglądało wówczas, pod koniec XIX wieku uprawianie żeglarstwa, zwlaszcza regatowego.

Niby – pozornie – zależność między XIX wieczną deklaracją klubu z Erith on Thames a współczesnością jest wątpliwa, ale to właśnie Challenge Jester, rozgrywany w początkach XXI wieku dowodzi, że w tym duchu mozna żeglarstwo pojmować równie dobrze dzisiaj. I że nie ma w tym nic anachronicznego.

Na marginesie jeszcze jedna chyba ważna uwaga, dotycząca regat Jester – o ile w Challenge’u mogą strrowac jachty w przedziale dlugości całkowitej 20 do 30 stóp, to w regatach OSTAR – dolna granica wielkości jachtu juz ladnych parę lat temu wynosiła 30 stóp. Jak to wygląda dzisiaj – nie sprawdzalem, ale zrobię to przy najbliższej okazji.

Tymczasem na trasie regat duże zmiany.

Jeszcze informacje, jakie stanowiły treśc poprzedniej relacji, dotyczącej stanu rzeczy we czwratek rano, wskazywały, że wszystko wydawało się iść dobrze.

 

Niestety – jeszcze we czwartek, 12 czerwca ale wczesnym popołudniem, o godz. 1648, Andy Lane (Gwezer) – za pośrednictwem córki, panny Ruth Lane – zawiadomił że „po kolejnej nocy w wiatrem ponad 40 kn., czyli 9 stopni w skali Beauforte’a, spędzonej pod samym fokiem i dryfkotwą, nie czuje się dłużej zdolny do takiego traktowania jachtu. Kontynuowanie drogi do Newport wymagałoby dalszej zeglugi pod wiatr, związanej z dalszym takim waleniem i trzaskaniem w jacht, że zdecydowalem zawrócić w kierunku Azorów, gdzie będę naprawiał uszkodzenia, a nastepnie pożegluję wokól wysp jak turysta. Jest to deczyzja rozpaczliwa, ale zbyt dobrze wiem, jakie byłyby skutki dalszego zbyt twardego żeglowania.

Załuję, że sprawilem przykrość wszystkim osobom, które mnie wspierały”.

Dalej,w rozmowie telefonicznej z Ruth: „posłałem już tę wiadomość do Ocean Race Track i (liczę), że ci którzy obserwują Challenge – zrozumieją”.

W piątek, 13 czerwca o godz. 1850, Ewen Southby-Tailyour zawiadomił, że „z przykrością informuje o jeszcze jednym wycofaniu się – Basil Panakis (Jaba) – ma nadal nie dające się usunąć kłopoty z samosterem i że wraca na Azory”.

Nie moment teraz na komentowanie tych decyzji obu żeglarzy, ale tak naprawdę – tylko skiper, który musi podjąć decyzję tego rodzaju, wie jak trudno jest ją ogłosić i co się wtedy przeżywa. Z pewnością nie są to chyba nigdy decyzje przypadkowe i nieprzemyślane, co zresztą czyta się miedzy wierszami informacji obu żeglarzy.

Pozycje poszczególnych żeglarzy z soboty 14 czerwca 2014.

Paul Mead (Independence II of Charlsian) – nadal pierwsze miejsce – godz. 1209 GMT, pozycja: szerokość 39°53’00” N oraz długość 60°15’00” . Jacht szedl wtedy kursem równo 270°. Jeden z uczestników poprzednich Challenge’ów, za pośrednictwem Ocean Race Track, podaje adres strony internetowej fan-klubu Paul’a Mead’a

http://www.ybw.com/forums/showthread.php?397303-East-Coast-Forum-Member-in-lead-for-Jester-Challenge

Jako że Paul nie raportował na stronach Ocean Race Track praktycznie nic, więc lektura jego strony zaspokoi ciekawość zainteresowanych przebiegiem rejsu Independence.

 

Na marginesie: Paul żegluje nie tylko najdłuższym jachtem – jest to bowiem She 3b, czyli ma długość 31 stóp, a do tego jacht pochodzi z deski rysunkowej jednej z najwybitniejszych firm projektowych jachtów żaglowych – ni mniej ni więcej – tylko Sparkman and Stephens. Naturalnie, projekty w tym tandemie są sygnowane nazwiskiem Olin’a Stephens’a, co czyni z nich klasę samą dla siebie.

Roger Fitzgerald (Ella Trout III) – drugie miejsce, z rosnącym dystansem do jachtu Paul’a Mead’a – godz. 1200 GMT, pozycja: szerokosć 39°21’00” N oraz długość 55°38’18” W a kurs – 280°. Fitzgerald podaje,ze ma przeżeglowane 2505 Nm, do mety 634 Nm.

Wyjątkowo, zwłaszcza na tle ostatnich meldunków Fitzgeralda, ostatnia informacja jest optymistyczna „Bardzo wymagajacy dzień, nie dlatego,ze muszę bić sie pod wiatr; mogę żeglować wprost do Newport. W ciągu dnia wiatr stopniowo rósł, to znów slabł, cichł, co oznaczało albo refowanie, albo rozwijanie wszystkiego, pełne zagle” – koło 1700 (w oryginale – „tea time”, czyli piąta po południu). Ale idę na zachód po raz pierwszy od dłuższego czasu, co powoduje ze czujesz się znacznie lepiej, ale to nie znaczy że masz mniej roboty ! Trzeba orać w poprzek Golfsztromu”.

Tak się składa, że jacht Fizgeralda’a to tylko nieznacznie mniejszy do Independence – o dwie stopy – bardzo nowoczesny i sprawny Dehler 29, przygotowany starannie przez Rogera do regat.

Andy Lane (Gwezer) – dawne trzecie miejsce – idzie już na wschód, w kierunku Azorów i o godz.1055 GMT był na pozycji o współrzędnych – szerokość 38°56’ 50” N oraz długość 47°15’18” W i trzymał kurs 115°.

Gwezer – to znakomity, dziś juz klasyczny jacht typu Jouet Régent, ze znanej francuskiej stoczni Paul’a Jouet’a, mający do dziś opinię bardzo dobrze żeglującego, dzielnego i dającego poczucie bezpieczeństwa. Jouet 27 ma rasową, typową linię jachtu z lat sześćdziesiątych, z nawisami na dziobie i rufie. Jest smukły (prawie 2. 5 metra szerokości przy blisko 8.40 m długości), ma 3,2 tony wyporu i niesie w wersji pdstawowej ponad 35 m2 żagla, co daje mu spore szanse w tego rodzaju regatach.

Basil Panakis (Jaba) – dawne czwarte miejsce – idzie też juz na północny wschód, w ogólnym kierunku na Azory, a o godz. 1200 GMT jego pozycja była następująca: szerokość 36° 17’00” N oraz długość 38° 46’00” W.

 

Jaba to jacht typu Contest 25, z brytyjskiej stoczni Conyplex Yachts, czasem nazywany Mk II albo Contest 2, znacznie mniejszy i lżejszy od konkurentów. Contest 2 ma również 2.5 m szerokości, ale jest o metr krótszy od Regent’a, a przy wyporze 2350 kg – ma tylko dwie trzecie jego żagla – 25 m2. Proporcje są oczywiście dobre, tylko łódka jest jednak sporo mniejsza, co naturalnie gra rolę – jest to zwyczajnie maleńki jacht.

Pisząc, że Jaba jest mała nie traćmy z oczu proporcji – Jaba – siedem i pół metra oraz Holly Edka Zająca – jeszcze metr mniej – koło 6.70 m długości po pokładzie. Oraz – ponad jedenaście tysięcy przeżeglowanych mil, w tym Jester Azores 2012.

Len Hiley (Scallywag II) znajduje się na piątym miejscu, licząc z zachodu na wchód. Len jednak – w odróżnieniu od dwóch poprzedzających do jachtów – idzie nadal kursem na zachód, ale od Paul’a Mead’a dzieli go ponad 25 stopni dlugości geograficznej. Len znajdował się o godz. 1329 GMT na pozycji o współrzędnych – szerokość 35°09’00”N oraz długość 34°58”40” W i trzymal kurs 260°. Eric zawiadomił, za pośrednictwem Ocean Race Race Track, że Len Hiley ma własną stronę internetową, której adres wyraźnie mówi w czym rzecz i brzmi następująco:

http://adventuresofscallywag.wordpress.com/

Dla porądku należy powiedzieć, że Len idzie w regatach na siedmiometrowym jachcie Roberta Tuckera typu T23, jachcie który – pomijając Dehlera 29 Fitzgeralda – jest jednostką z tej samej epoki, zbudowaną koło 1970 roku.

Pogoda

Prognoza z dnia 14 kwietnia, sobota, pochodząca tradycynie z Ocean Predicyion Center (Waszyngton), wydaje się na tle poprzednich przewidywań względnie bardzo optymistyczna. Zobaczymy w jakim stopniu się to sprawdzi.

 

MET AREA IV 14th June

Sat 14 Jun 2014 17:46

A chart for the MET AREA IV forecast can be found in the „Images” section of this website.

HIGH SEAS FORECAST FOR METAREA IV
NWS OCEAN PREDICTION CENTER WASHINGTON DC
1630 UTC SAT JUN 14 2014

CCODE/1:31:04:01:00/AOW/NWS/CCODE
SUPERSEDED BY NEXT ISSUANCE IN 6 HOURS

SEAS GIVEN AS SIGNIFICANT WAVE HEIGHT…WHICH IS THE AVERAGE
HEIGHT OF THE HIGHEST 1/3 OF THE WAVES. INDIVIDUAL WAVES MAY
BE MORE THAN TWICE THE SIGNIFICANT WAVE HEIGHT

SECURITE

NORTH ATLANTIC NORTH OF 31N TO 67N AND WEST OF 35W

SYNOPSIS VALID 1200 UTC JUN 14
24 HOUR FORECAST VALID 1200 UTC JUN 15
48 HOUR FORECAST VALID 1200 UTC JUN 16

.WARNINGS.

.NONE

.SYNOPSIS AND FORECAST.

.LOW 52N37W 1002 MB MOVING DRIFTING NW. FROM 36N TO 60N E OF 48W
WINDS 20 TO 30 KT. SEAS TO 12 FT.
.24 HOUR FORECAST LOW 53N40W 1007 MB. FROM 45N TO 60N E OF 48W
WINDS TO 25 KT. SEAS TO 11 FT.
.48 HOUR FORECAST LOW 58N40W 1012 MB. WINDS LESS THAN 25 KT.
SEAS LESS THAN 8 FT.

.FROM N OF 60N E OF GREENLAND WINDS TO 25 KT. SEAS TO 8 FT.
.24 HOUR FORECAST LITTLE CHANGE.
.48 HOUR FORECAST CONDITIONS DIMINISHED.

.LOW 41N71W 1008 MB MOVING NE 15 KT. WITHIN 300 NM E OF A FRONT
FROM 44N68W TO 40N63W TO 34N60W WINDS TO 25 KT. SEAS TO 8 FT.
.24 HOUR FORECAST LOW 44N64W 1006 MB. WITHIN 420 NM NE AND 780
NM SE QUADRANTS WINDS TO 25 KT. SEAS TO 8 FT.
.48 HOUR FORECAST LOW 44N57W 1007 MB. WITHIN 540 NM NE…780 NM
SE AND 600 NM SW QUADRANTS WINDS TO 25 KT. SEAS TO 9 FT.

.DENSE FOG. VSBY OCCASIONALLY LESS THAN 1 NM FROM 41N TO 45N
BETWEEN 63W AND 69W AND FRMO 51N TO 61N E OF 40W.
.24 HOUR FORECAST DENSE FOG FROM 40N TO 46N BETWEEN 53W AND 63W
AND FROM 53N TO 64N E OF 40W.
.48 HOUR FORECAST DENSE FOG FROM 41N TO 47N BETWEEN 48W AND 60W
AND FROM 56N TO 65N E OF 42W.

.HIGH 40N52W 1027 MB MOVING SE 10 KT.
.24 HOUR FORECAST HIGH 37N46W 1024 MB.
.48 HOUR FORECAST HIGH 35N41W 1025 MB.

.HIGH 56N54W 1021 MB DRIFTING NE.
.24 HOUR FORECAST HIGH 57N50W 1020 MB.
.48 HOUR FORECAST HIGH 56N48W 1015 MB.

.HIGH 64N58W 1021 MB DRIFTING SE.
.24 HOUR FORECAST HIGH DISSIPATED.

.48 HOUR FORECAST HIGH 33N77W 1022 MB.

.FORECASTER HOLLEY. OCEAN PREDICTION CENTER.

 

Wszystkim żeglarzom życzymy szczęścia, dobrej pogody i wytrwania !

Tomasz Piasecki

15.06.2014

www.kulinskinavsim.pl 

Komentarze