Jamneński nurt będzie miał śluzę i nowy most

0
973

Za zgodą Jerzego Kulińskiego

Zacznijmy od repetycji geograficznej. Jak sama nazwa wskazuje Jamneński Nurt jest kanałem (około 3,5 km długości) łączącym Jezioro Jamno z Bałtykiem. Jezioro Jamno to dziewiąte pod wzgledem powierzchni polskie jezioro. Długie na 10 i szerokie na 3,5 kilometra. Największa głębokość – 4 metry, ale średnia tylko 1,5 metra. Położone jest mniej więcej w połowie odległosci między Kołobrzegiem i Darłowem. Od morza odzdziela go piaszczyta mierzeja.
obraz nr 1

W internecie natknąłem się na artykuł pana Jakuba Roszkowskiego (oby żył wiecznie!), z którego dowiedziałem się o przedsięwzieciu polegającym na umożliwieniu przepływu łodzi między jeziorem i morzem. Podobno już tego lata zobaczycie nowy i to zwodzony most. Inwestorem jest szczeciński AMiUW. Most i śluza mają kosztować około 8 milionów złotych. Oczywiście ważącym partycypantem jest Unia Europejska, którą po kątach obszczekują albo ślepi, albo bezrozumni.
obraz nr 2

 
Śluza zostanie zbudowana w nowym kanale derywacyjnym o długosci około 200 metrów, szerokosci 6 m metrów i głebokości 3,5 metrów. Do tego nowy most zwodzony według projektu Industria Project z Gdańska. Długość mostu prawie 10 metrów, szerokośc 3,5 m. Otwierany będzie żeglarzm według zasady upon request.
obraz nr 3

Kanał broniony ma być okresowo przed agresywnymi falami sztormów bałtyckich za pomocą tzw szandorów.
Krótko mówiąc – pobliskiemu Koszalinowi zamarzyła się morska przystań jachtowa. Na razie nic nie wiem o budowlach hydrotechnicznych na wejściu do kanału od strony morza.
——————————
O kanale Z-Z mającym połączyć Zalew Wiślany tylko się konferuje, a tymczasem peryferyjny Koszalin po cichutku zawija swój cukierek.
I raz jesze: kto sie dużo pyta, to dostaje mnóstwo kontrpropozycji.
Brawo Koszalin !
Proszę miejscowych żeglarzy o nadsyłanie meldunków z postępu robót. A może jakąś fotkę z paralotni ?
Zyjcie wiecznie !
Don Jorge.

Komentarze