Jaki Święty jest patronem żeglarzy i podróżników?

0
5285

Każdy wie, że patronem automobilistów jest Święty Krzysztof (w mojej książce adresowej najwięcej  jest Krzysiów, w tym ten najważniejszy). A żeglarzy? Niektórzy twierdza, że patronem żeglarzy jest Św. Mikołaj. To chyba dobra odpowiedź, ale nie całkiem. Św. Mikołaj ma bardzo wielu podopiecznych, w tym także i żeglarzy. Józef Kwaśniewicz twierdzi że nad żeglarzami exclusive opiekę sprawuje Św. Brendan – irlandzki mnich, wędrowny misjonarz, żyjący w średniowieczu i to on jest patronem żeglarzy i podróżników. Wiele podróżował po Szkocji i Walii, ale także ponoć to on wyprzedził Cristobala Colona w dziele odkrycia Ameryki. Mnóstwo o nim legend. Jedna z nich mówi o mszy, którą Św. Brendan miał odprawić na małej wyspie, która okazała się … wielorybem. Na pewno wiadomo o nim tylko, że był opatem-fundatorem klasztoru w Clonfert. Dzień patrona żeglarzy i podróżników przypada 16 maja.

Zaproszenie do Olsztyna.

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

——————————

Witaj Jerzy,
szósty raz wiosną przed rozpoczęciem sezonu żeglarskiego organizuję w Olsztynie mszę świętą dla żeglarzy i wodniaków w intencji szczęśliwych powrotów, w tym roku za stawiennictwem patrona żeglarzy świętego Brendana (plakat).
Co warto podkreślić Celebransami będą księża żeglarze:  ks. infułat Julian Żołnierkiewicz, znany w Olsztynie armator i żeglarz oraz ks. Stanisław Dźwil.
Msza święta odbędzie się 12 maja br. O godzinie 1800 w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie przy ul. Bajkowej 15.

 

obraz nr 1

Zapraszam do udziału wszystkich żeglarzy i miłośników sportów wodnych do uczestnictwa osobiście lub  przesłania, podobnie jak w roku ubiegłym swoich intencji, które zostaną podane w czasie uroczystości.

Pozdrawiam i zdrowia życzę:
Józef Kwaśniewicz
s/y „Marzenie J”. 

Źródło: www.kulinski.navsim.pl

Komentarze