Kapitan Janusz Zbierajewski Patronem Ośrodka w Damicy 2013/14

0
669

       W tym roku obchody Dnia Patrona rozpoczęliśmy w naszym Ośrodku w szczególny sposób. 27 maja 2014 r. odwiedzili nas dwaj żeglarze : kapitan Janusz Zbierajewski – tegoroczny Patron naszej szkoły oraz kapitan Jacek Zieliński, który był gościem honorowym zeszłorocznego spotkania.

Sylwetkę wielkiego kapitana „Zbieraja” przybliżaliśmy naszym uczniom  przez cały rok szkolny. Podsumowania tej wiedzy dokonały panie  Dorota Nowak – prowadząca i Joanna Lubiniecka, które przygotowały prezentację multimedialną  i jeszcze raz przypomniały wydarzenia z życia kapitana. Niektórzy uczniowie i nauczyciele mieli okazję poznać Go  osobiście, podczas rejsu  „Zawiszą Czarnym”  po Morzy Bałtyckim w czerwcu 2013 r.

      Pan Kapitan Janusz Zbierajewski jest prawdziwym człowiekiem morza. Przeszło pięćdziesiąt lat pływa po wodach mórz i oceanów. Opowiadał nam o swoim  żeglarstwie, poznawaniu świata, przeżytych przygodach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Nie zabrakło opowieści o jednych z Jego najbardziej fascynujących przedsięwzięć żeglarskich, to jest                     o rejsach z osobami niewidomymi. Nasz Patron bowiem, to nie tylko żeglarz, ale również nauczyciel i wychowawca.  Jako jedyny zgodził się prowadzić rejsy w projekcie „Zobaczyć morze” na  „Zawiszy Czarnym”, gdzie aż połowę załogi stanowią osoby niewidome.

Za rejsy z osobami niewidomymi i ociemniałymi został laureatem pierwszej edycji Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza, a jest to  nagroda przyznawana wybitnym ludziom morza i inicjatorom nietypowych morskich akcji. Pan kapitan okazał się wspaniałym gawędziarzem i osobą z dużym poczuciem humoru, co m.in. udowodnił, odpowiadając na trudne pytania uczniów. Bardzo podobały mu się portrety, które ozdabiały Salę lustrzaną oraz szanty w wykonaniu naszej młodzieży. Wystawę pokonkursową „Portret kapitana Janusza Zbierajewskiego” i „Kapitan żeglugi polskiej” przygotowała nasza plastyczka Małgorzata Łosiak, która realizowała ten konkurs w dwóch grupach wiekowych pod dwoma wyżej podanymi tytułami. Za oprawę muzyczną odpowiadała pani muzyk – Ewa Borowczyk, a teksty szant „Keja” i „Trzecia miłość – żagle” przygotowała pani Mariola Gozdowska.

 

       Nie doszłoby do  obecnego spotkania,  jak również do  zeszłorocznego rejsu „ Zawiszą Czarnym”, gdyby nie zaangażowanie  i ogromna pomoc kapitana Jacka Zielińskiego oraz zabiegi  pani wicedyrektor Mirosławy Sawickiej-Glinki  za co jeszcze raz bardzo im  dziękujemy.  A  panu Jackowi jesteśmy szczególnie wdzięczni za jego przyjaźń, upominki oraz za to, że z prędkością błyskawicy odpowiada na nasze maile i telefony i że ma po prostu dla nas czas.

 

      Spotkanie z kapitanem Januszem Zbierajeskim było dla nas, przysłowiowych  „szczurów lądowych”, niezapomnianym przeżyciem. Byliśmy szczęśliwi, że poznaliśmy nie tylko prawdziwego „wilka morskiego”, ale też cudownego człowieka o wielkim sercu. Po prostu, kapitan był i pozostanie dla nas prawdziwym wzorem do naśladowania. Panie kapitanie, czekamy na obiecane spotkanie już za rok!

 

Opracowanie: Dorota Nowak

Komentarze