Jachtklub Elbląg po rozbudowie Mariny

0
698

Po uroczystym Zakończeniu Pucharu Bałtyku Południowego redakcja portalu SailBook.pl została zaproszona do Jachtklubu Elbląg. Celem naszej wizyty było rozpoznanie partnerskiego jachtklubu w  towarzystwie Wicekomandora Adama Kapczyńskiego, który zgodził się nasze rozmowy opublikować. 

 

Gdzie mieści się elbląski Jachtklub?

Siedziba Jachtklubu, oficjalna nazwa to Stowarzyszenie Jachtklub Elbląg, mieści się jak sama nazwa wskazuje w Elblągu, a dokładniej przy nowej marinie jachtowej wybudowanej w ramach programu Pętla Żuławska przy ulicy Radomskiej 29, w pięknym i urokliwym przedwojennym budynku, takim z duszą. Położenie klubu na obrzeżach miasta powoduje, że każdy przyjazd tutaj daje możliwość oderwania się, choćby na chwilę, od pędu dnia, a przez to na chwilę relaksu.

Wiem, że poza Elblągiem także trzymacie jachty.

Tak. Poza siedzibą i basenem jachtowym w Elblągu Jachtklub Elbląg dysponuje przystanią jachtową zlokalizowaną na południowo-zachodnim brzegu Zalewu Wiślanego, nad Zatoką Elbląską, u wejścia w rzekę Elbląg, w miejscowości Nadbrzeże. Jest to nasza baza letnia. Teren zamknięty, ogrodzony i monitorowany. Dużo zieleni, idealne miejsce do odpoczynku a zimą do spędzania aktywnie czasu na bojerach. Dysponujemy tam 30 miejscami postoju, ale mogę zdradzić, że pojawił się projekt rozbudowy tej przystani, trwają rozmowy, ale nic więcej powiedzieć nie mogę.

Kto może zostać waszym członkiem?

Każdy. Działamy na rzecz ogółu społeczeństwa i zrzeszamy sympatyków żeglarstwa oraz osoby zainteresowane uprawianiem sportów wodnych. Nie ważne kto i skąd. Obecnie mamy członków z całego kraju, a niedawno deklarację członkowską złożył komandor klubu z Kaliningradu Roman Medvedev i dziś jest naszym członkiem. Także jesteśmy międzynarodowym klubem żeglarskim.

Jak powstał elbląski Jachtklub?

Historia naszego Klubu sięga roku 1959, kiedy to powstało Ognisko Wodne Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Zamech” w Elblągu, które następnie zostało przeistoczone w Jachtklub Elbląg, a obecnie działa pod nazwą Stowarzyszenie Jachtklub Elbląg. Klub od ponad 50 lat uczestniczy w życiu sportowym miasta Elbląg i całego regionu krzewiąc ten wspaniały sport jakim jest żeglarstwo. W roku 2014 obchodzimy jubileusz 55-lecia istnienia i z tej okazji zaplanowane zostały huczne obchody począwszy od rozpoczęcia sezonu żeglarskiego, które planowane jest 6-7 czerwca 2014r. Już teraz wszystkich zapraszam.

Jaki jest cel waszej działalności?

Stowarzyszenie Jachtklub Elbląg w roku 2013 za swoją działalność na rzecz ogółu społeczeństwa otrzymało status Organizacji Pożytku Publicznego. Ogólnie rzecz biorąc realizując swoje cele zajmujemy się integrowaniem społeczeństwa żeglarskiego poprzez organizację m.in. regat żeglarskich na wodach Zalewu Wiślanego i Kaliningradzkiego, wodnych kolonii i półkolonii dla najmłodszych, spotkań i koncertów integracyjnych z udziałem artystów krajowych i zagranicznych, a także organizacją kursów na stopnie żeglarskie i innych związanych z żeglarstwem. Jako, że jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego nasi członkowie i wszystkie inne osoby chcące wesprzeć lokalne żeglarstwo i całą działalność Jachtklubu Elbląg mogą przekazać nam 1% swojego podatku. W tym celu w rocznym rozliczeniu podatkowym należy podać numer KRS 0000027803. Wszelkie środki pozyskane ze swej działalności Stowarzyszenie Jachtklub Elbląg przeznacza, zgodnie z postanowieniami swojego Statutu, na działalność statutową.

Co Jachtklub Elbląg ma do zaoferowania osobom chcącym korzystać z jego infrastruktury?

W ofercie znajduje się długoterminowy czarter jachtów żaglowych. Stowarzyszenie Jachtklub Elbląg w ramach prowadzonej działalności w sezonie letnim oferuje usługi w zakresie nadzorowanego postoju jachtów i łodzi, zarówno na wodzie jak i na lądzie, a w okresie zimowym najem powierzchni hangarowej oraz usługę przechowania jednostek pływających, łącznie z dźwigowaniem. Dodatkowo Jachtklub Elbląg prowadzi usługi noclegowe i udostępnia salę bankietową. Posiada także klimatyczną salę kominkową przeznaczoną na spotkania dla klientów biznesowych.

Czym zajmuje się Zarząd Klubu na co dzień?

Prowadzimy działania na rzecz poprawy warunków uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych uczestnicząc w spotkaniach, programach i kampaniach jako reprezentacja środowiska żeglarskiego. Nadrzędnym naszym celem jest wychowanie młodzieży poprzez naukę żeglowania jako kapitał na przyszłość, stąd obecnie prowadzimy rozmowy dotyczące udziału w projekcie edukacyjnym, efektem którego ma być pozyskanie kadr i sprzętu, w tym jachtu mającego służyć edukacji młodzieży, nie tylko żeglarskiej. Nadto podejmujemy, prowadzimy i rozwijamy lokalną i międzynarodową współpracę w dziedzinie żeglarstwa, a także przystępujemy w tym zakresie do odpowiednich organizacji zagranicznych na zasadach członkostwa. Zajmujemy się także organizacją życia sportowego na wodach Zalewu Wiślanego. Jesteśmy organizatorem większości zalewowych regat. Aktualnie pracujemy nad Kalendarzem Regat na rok 2014. Wszelkie dodatkowe informację dotyczące Stowarzyszenia znajdują się na stronie internetowej www.jachtklub.elbląg.pl

 

Adam K. Kapczyński

V-ce Komandor

Stowarzyszenia Jachtklub Elbląg

Komentarze