85. lat JKM GRYF oraz zamknięcie sezonu żeglarskiego 2013

0
571
obraz nr 1

26 października br. o godz. 17.00 rozpoczęły się na terenie gdyńskiego, najstarszego klubu żeglarskiego GRYF obchody jego 85. rocznicy założenia, połączone z dorocznym zamknięciem sezonu żeglarskiego 2013 Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Jak powiedział prowadzący uroczystość redaktor Aleksander Gosk – dokonało się również zamknięcie Roku Teligi – roku obchodów 44. rocznicy rejsu Leonida Teligi dookoła świata, gdzie podczas tegorocznego sezonu można było oglądać jego jacht „Opty„, wypożyczony z tczewskiego oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i wystawiony właśnie w hangarze GRYFA.
 
obraz nr 2

Jak zauważył sezon obfitował w wiele żeglarskich wydarzeń, które na długo zapadną w pamięć wszystkich miłośników żeglowania po morzu. (Oczywiście niejedną taką imprezę żeglarską i na naszej stronie pokazywaliśmy).

Na początku głos zabrał – jako przedstawiciel zacnego Jubilata – wicekomandor Jacht Klubu Morskiego GRYF – Jacek Wesołowski witając wszystkich przybyłych członków klubu, wszystkich jego sympatyków i miłośników żeglarstwa. 

obraz nr 3

Prezes POZŻ Bogusław Witkowski, krótko podsumowując zamykany sezon stwierdził, że odczuwa wielką satysfakcję, kiedy pomyśli jak wielu ludzi w całym kraju z przyjemnością wspomina wakacje i swoje żeglarskie doznania z pobytów na „Zawiszy Czarnym”, wielu związkowych jachtach oraz uczestnictwo w imprezach żeglarskich organizowanych w minionym sezonie.

obraz nr 4

Głos zabrał prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego Jan Jakubowski opowiadając o niełatwych doświadczeniach motorowodniaków z wdrażaniem najnowszych rozporządzeń dotyczących nowych przepisów egzaminacyjnych – jak stwierdził nie było łatwo, sporo było nerwów, ale efekt w postaci 86 egzaminów odbytych uważa za duży tegoroczny sukces.

obraz nr 5

Parafrazując sentencję Alberta Camus („Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem„), dyrektor Urzędu Morskiego (także tego dnia wybrany na kolejną kadencję jako Przewodniczący Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej) kpt. ż. w. Andrzej Królikowski wyraził nadzieję na dalsze wspólne Urzędu Morskiego i żeglarzy podążanie dobrą drogą morską.

obraz nr 6

Reprezentując władze miasta Gdyni głos zabrała Joanna Zielińska, w imieniu prezydenta Wojciecha Szczurka przekazała gratulacje, chwaląc m.in. osiągnięcia klubów żeglarskich w szkoleniu dzieci i młodzieży.

obraz nr 7

Redaktor Aleksander Gosk zapowiedział też, iż w roku 2014, Gdynia znowu będzie gościła wielkie żaglowce – m.in. dla upamiętnienia 40-lecia Operacji Żagiel 1974 – pierwszego w tym mieście wielkiego zlotu jednostek żaglowych.

Wręczone zostały dyplomy upamiętniające Rok Teligi osobom szczególnie w tym temacie zasłużonym. Dyplomy przyznano dyrektorowi CMM Jerzemu Litwinowi, Maciejowi Dowhylukowi (budowniczemu „Opty”) oraz Bronisławowi Kuśnierzowi (pełniącemu rolę „kopalni wiedzy” o jachcie, jego historii i samym rejsie – oprowadzającemu odwiedzających w sezonie jacht „Opty”), a wręczał je prezes Bogusław Witkowski.

obraz nr 8

 
Wyróżnienia wręczał też prezes POZMiNW Jan Jakubowski Kajetan Kilanowski – Komandor Klubu Stal

obraz nr 9

 

oraz wiceprezes GRYFA Jacek Wesołowski.

obraz nr 10

 
Uroczystości oficjalne zakończyło tradycyjne już opuszczenie bandery przeprowadzone przez członków GRYFA.
 
obraz nr 11

 

A potem to już było biesiadnie…

Cezary Spigarski
Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski (więcej fotek – galeria) 

Źródło: http://oficynamorska.pl/

Komentarze