JachtFilm w Gdańsku – podsumowanie

0
607

W dniach 20-21 kwietnia w auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego odbył się Przegląd Filmów Żeglarskich. Gospodarzami Przeglądu byli Pan Aleksander Gosk i Andrzej Minkiewicz.

Sobotnie popołudnie z filmami żeglarskimi rozpoczął pokaz filmu „Karol Olgierd Borchardt – kapitan własnej duszy”. Przed projekcją, reż. Michał Dąbrowski przypomniał swoje wspomnienia o znanym pisarzu maryniście, oraz opowiedział o okolicznościach powstawania tego filmu. Kolejne filmy tego wieczoru to kontynuacja opowieści o polskich jachtach i kapitanach. Przypomniane zostały sylwetki kpt. Jurkiewicza, jachtu Generał Zaruski, Zawiszy Czarnego. Tragiczna historia największego oszustwa w regatowym żeglarstwie z 1968 roku w regatach Golden Globe pozostawiła w widzach ogromne wrażenie na koniec pierwszego dnia Przeglądu.

Niedzielne pokazy rozpoczęły się dwiema opowieściami z okresu przełomu systemu w naszym kraju. Film o „gorzkim zwycięstwie” kapitana „Kuby” Jaworskiego to historia jachtu Spaniel, który po powrocie do kraju po regatach Ostar decyzją władz stoczni miał zostać sprzedany.
Z kolei dzieje jachtu Raczyński II to tragikomiczna wręcz historia pokazująca absurdy czasów PRL blokujące działania, inicjatywy i uniemożliwiające spełniania ludzkich marzeń. Po pokazie tego filmu, brat Czesława Gogołkiewicza opowiedział zebranym widzom dalsze tragiczne losy jachtu i jego kapitana. Sporo emocji i śmiechu wzbudził pokaz filmu „Berserk w Antarktyce” o norweskim żeglarzu i jego przygodach na dalekich wodach Południa, a film o żaglowcu Kruzenshtern wzbudził marzenia o dalekich podróżach na największych żaglowcach.

Pokazom filmowym towarzyszyły konkursy nagród ufundowanych przez patronów i sponsorów Przeglądu. Dzięki firmom Henri Lloyd, ElJacht, Teknos/ Oliwa, Delphia Yachts, Morka, Buff, Eurolot, widzowie wygrywali podręczniki żeglarskie, zniżki na czartery jachtów, odzież turystyczną. Firma Boatcraft, ufundowała piękny model jachtu na aukcję charytatywną. Model został sprzedany za 555 zł, która to kwota zasiliła konto Fundacji Ocean Marzeń. Dzięki firmie Eurolot, dwie uczestniczki aukcji wygrały bilety lotnicze do Chorwacji i rabaty na czarter jachtu od Yachting Holidays.

Spotkania z żeglarskimi filmami zakończyły się w poniedziałek 22.04 premierowym pokazem filmu „Tabarly” w sali kina Neptun w Gdańsku. Pokaz ten prowadził P. Aleksander Gosk, a Gośćmi specjalnymi pokazu byli Pani Jacqueline Tabarly oraz reżyser filmu Pierre Marcel. Pokaz filmu zakończyło spotkanie i rozmowa z Gośćmi z Francji.

Komentarze