Jacht Film zaprasza do Katowic i do Gdańska

0
579

W dniach 15-16 lutego w Katowicach odbędzie się edycja Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm. Miłośnicy żagli będą mogli zapoznać się z najciekawszymi filmami dokumentalnymi o tematyce marynistycznej. Zapraszamy wszystkich na dwa wieczory do Kinoteatru Rialto. 

Tydzień później, w  dniach 22-23 lutego  filmy żeglarskie będzie można oglądać w Gdańsku.

Kilka słów o niektórych z prezentowanych filmów.

 „W kilwaterze szkunera Zaca” to historia pięknego jachtu zbudowanego dla Templetona Crockera, jednego z pierwszych amerykańskich milionerów. Dzieje jachtu splatają się jak ludzkie losy. Jest on świadkiem sukcesów i porażek, czasów pięknych i trudnych. O historii łodzi opowiadają kapitanowie, załoganci i kolejni właściciele, między innymi hollywoodzki aktor Errol Flynn.

Unikalną okazją będzie projekcja filmu  1973 roku zrealizowanego  podczas rejsu na Ocean Południowy i do Antarktyki dwóch młodych Francuzów na jachcie „Damien”. Kamerę i zapas taśm Gérard Janichon i Jérome Poncet otrzymali przed podróżą w podarunku od Bernarda Moitessiera, słynnego francuskiego żeglarza i autora książek.  Ich podróż trwała kilka lat, a film jest relacją z jednego z etapów.

100-lecie słynnej trans antarktycznej wyprawy Sir Ernesta Shackletona będzie okazją do przypomnienia historii jednej z najbardziej nieprawdopodobnych akcji ratunkowych na odległych wodach Oceanu Południowego.

Historia polskiego żeglarstwa będzie pokazana w kilku filmach.  „Jachtem donikąd” to film o tragicznej historii „Raczyńskiego II”. W sierpniu 1979 roku, mieszkający we Francji Ryszard Raczyński zgłosił w PZŻ inicjatywę wystawienia nowoczesnego jachtu pod polską banderą do atlantyckich regat samotników OSTAR. Konstruktorem i sternikiem miał być Czesław Gogołkiewicz. Film opowiada o absurdach PRL-u i budowie jachtu w wiejskiej stodole pod Sandomierzem.

Warto też wspomnieć o nowym polskim filmie „Optimista” w reżyserii Kryspina Pluty. Autor przez dwa lata towarzyszył młodym żeglarzom stawiającym pierwsze kroki na łódkach klasy Optimist. Dokumentuje ich pierwsze spotkania z jachtem i osprzętem oraz pierwsze samodzielne pływania. Jest z nimi podczas wywrotek, w słońcu i w deszczu, widzi ich pierwsze łzy spowodowane strachem, pierwsze chwile zwątpienia, a także radość. Mateusz, na którym skupia się oko kamery, jeszcze nie wie czy żeglarstwo to jest właśnie to…

Pełna lista prezentowanych filmów, szczegółowy program pokazów w Katowicach i w Gdańsku na stronie www.jachtfilm.pl

 

Projekcjom będą towarzyszyć zapowiedzi i gawędy gości. Będą konkursy związane z żeglarstwem oraz prezentowanymi filmami.  

Współorganizatorami Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm są: Kinoteatr Rialto w Katowicach, oraz Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego ALTERNATOR  w Gdańsku.

Komentarze