Inauguracja sezonu żeglarskiego 2013 w Zachodniopomorskiem

0
542

11 maj 2013 to oficjalny początek sezonu żeglarskiego na Pomorzu Zachodnim. Organizatorem uroczystości był Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski a gospodarzem Camping Marina PTTK.  Na terenie przystani zgromadziło się wielu znanych żeglarzy oraz sympatyków żeglarstwa. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta, Klubu Kapitanów Jachtowych,  Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz Klubów Żeglarskich Szczecina.

W imieniu gospodarzy gości powitał kapitan Włodzimierz Przysiecki a uroczystość prowadził kpt. Wojciech Kaczor.  Przy dźwiękach Hymnu kpt Wojciech Jacobson podniósł banderę w asyście trójki młodych adeptów żeglarstwa  Oficjalnego otwarcia dokonał Prezes Zachodniopomorskiego Związku Żeglarskiego dr Zbigniew Zalewski.

W swoim wystąpieniu Prezes Zbigniew Zalewski podkreślił, że mamy obecnie w naszym Okręgu prawie 3 tys. członków, w ponad 50 klubach, w całym województwie, od Szczecina, po Świnoujście, Koszalin, Wałcz, Złocieniec i Myślibórz. Organizowanych jest corocznie ok. 25 imprez żeglarskich i regat dla jachtów balastowych, a także ok. 20 imprez regatowych, w klasach wyczynowych, olimpijskich i przygotowawczych. Do największych imprez nie tylko w Okręgu ale i w kraju urosły Etapowe Regaty Turystyczne, Regaty Unity Line, Regaty Oldtimerów Epifanes Trophy i  reaktywowane staraniem wielu kolegów Bałtyckie Regaty Samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza”.  To przy udziale ZOZŻ stale rozbudowywany jest Zachodniopomorski Szlak Żeglarski.

W dniach 3-6 sierpnia – przybędzie do Szczecina światowa flotylla jachtów i żaglowców, uczestników tegorocznych międzynarodowych regat The Tall Ships` Races, z finałowym zlotem żaglowców przy Wałach Chrobrego. Przypłyną do nas setki dużych jednostek pełnomorskich, od strony Atlantyku i Bałtyku, a także tysiące mniejszych jachtów żaglowych i motorowych z całej Europy, głównie od strony Berlina, trafią m.in. do marin nad jeziorem Dąbie.

Pan Prezes przypomniał podwójne zwycięstwo naszej oficjalnej młodzieżowej reprezentacji Szczecina i Pomorza Zachodniego w ubiegłorocznej edycji tych słynnych międzynarodowych regat.To nasi młodzi żeglarze, z naszych szkół i uczelni, na pokładzie „Daru Szczecina”, z kapitanem Jurkiem Szwochem, zwyciężyli w klasie C,  a druga grupa reprezentacji, na żaglowcu „Fryderyku Chopinie”, z kapitanem Tomaszem Ostrowskim, okazała się najlepsze w klasyfikacji końcowej nie tylko w  klasie A, ale i w całych regatach!  Zapowiada się, że tegoroczna reprezentacja naszej młodzieży w regatach Tall Ships Races 2013 będzie rekordowo liczna, blisko 200-osobowa, na „Darze Szczecina”, „Zrywie”, „Magnolii” i „Urtice” oraz na dwóch żaglowcach „Fryderyku Chopinie” i „Kapitanie Borhardzie”.

Dwa tygodnie temu odbył się ważny kolejny Sejmik PZŻ, z udziałem naszych delegatów. Prezesem PZŻ pozostał na następną kadencję Wiesław Karczmarek, mamy w  nowym Zarządzie nowego przedstawiciela – kolegę Kazimierza Izdebskiego, trenera SEJK Pogoń, członkiem Komisji Rewizyjnej wybrany został po raz kolejny kolega Zbigniew Kosiorowski, a w skład Komisji Statutowej weszła koleżanka Magda Kaczorowska.

Tydzień temu w Pałacu Prezydenckim miała miejsce wyjątkowa uroczystość . Elita polskiego żeglarstwa spotkała się z Panem Prezydentem RP  Bronisławem Komorowskim przy okazji otwarcia wystawy „Biało-czerwona na morzach o oceanach” zorganizowanej w Dniu Flagi RP. Doceniając zasługi bohaterów wystawy dla rozwoju żeglarstwa, Pan Prezydent osobiście wręczył polską banderę żeglarzom. Wśród uhonorowanych byli także nasi kapitanowie – Wojciech Jacobson, Maciej Krzeptowski, Janusz Charkiewicz.. W dniu dzisiejszym otrzymał ją również Henryk Widera – w imieniu Pana Prezydenta przekazał Prezes Zbigniew Zalewski.

W dalszej części uroczystości wyróżniono Honorową Odznaką PZŻ „Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego” – Wiesława Seidlera oraz   Lecha Łuckiego, natomiast Honorowe Odznaki ZOZŻ „Zasłużony Działacz Żeglarstwa Szczecińskiego” otrzymali: Patryk Zbroja, Kazimierz Szawczuk, Wojciech Kaczor, Rutkowski Roman.

 

Nowy sezon żeglarski rozpoczęty. Wszystkim żeglarzom życzę pomyślnych wiatrów i przysłowiowej stopy wody pod kilem !

kpt. Janusz Charkiewicz

Komentarze