Gorąco przed rozpoczęciem sezonu!

0
688

Już za tydzień w Katarze rusza sezon 2015 wyścigów organizowanych przez H2O Racing. Na pierwszy ogień idą eliminacje Aquabike World Championship, zaraz po nich wystartują łodzie F1H2O Nations Cup, a prawie dwutygodniowe święto motorowodne zakończy pierwsze tegoroczne Grand Prix F1H2O.


Do rozpoczęcia tego motorowodnego święta pozostał tydzień, ale wygląda na to, że walka o tytuły Mistrzów Świata już się rozpoczęła.
Wczoraj gruchnęła wiadomość z Abu Dhabi Team, po ponad 15 latach pracy dla zespołu, stanowisko menadżera opuścił Scott Gillman. Jego miejsce zajęła inna motorowodna legenda, 10-krotny Mistrz Świata F1, Guido Cappellini. 
Po ostatnich niepowodzeniach zespołu Abu Dhabi Team coraz częściej słyszało się wśród władz ADIMSC (Abu Dhabi International Marine Sports Club) głosy, że konieczne są zmiany personalne, jeżeli zespół chce walczyć o podium w kolejnych sezonach. Czarę goryczy przelały chyba dwa wydarzenia, wypadek dwóch bolidów F1 zespołu Abu Dhabi, które zderzyły się tuż po starcie do bardzo ważnego GP Abu Dhabi w 2013 roku i zeszłoroczny wypadek nowo zakupionej przez klub łodzi Class 1 podczas wyścigu na Ibizie. Podczas obu tych wypadków na widowni zasiadał Jego wysokość Shejk Dr. Sultan Bin Khalifa Al-Nahyan, doradca szefa państwa i przewodniczący rady dyrektorów ADIMSC, który szczególnie podczas wyścigu na Ibizie, nawet nie próbował ukrywać swojej złości.
Guido Cappellini podpisał 3-letni kontrakt i objął w Abu Dhabi Team funkcję trenera i dyrektora technicznego. Guido obiecuje zrobić wszystko, aby w najbliższej przyszłości doprowadzić zespół z Abu Dhabi na podium Mistrzostw Świata. 


Przez lata AD Team ścigał się w F1 na włoskich bolidach Baba Racing, głównego konkurenta budowanych przez Cappelliniego DACów, z których korzysta Qatar Team. Przez ostatnie lata z Cappellinim ściśle współpracuje też Alex Carrella i mechanicy zespołu z Kataru. Czy elementem wprowadzania Abu Dhabi Team na podium będzie zmiana bolidów na DAC i przejęcie Carelli z Qatar Team? Na razie nie ma oficjalnych informacji, ale nie byłbym zaskoczony taką rewolucją.


Tym bardziej, że dzisiaj, na razie nieoficjalnie, pojawiła się informacja, że ze stanowiska Prezydenta QMSF (Qatar Marine Sports Federation) rezygnuje Jego Wysokość Szejk Hassan Bin Jabr Al-Thani, który pełnił tę funkcję od 2003 roku. Na razie nie wiadomo, co jest przyczyną takiej decyzji. Prawdopodobnie spowodowane to jest połączeniem QMSF ze strukturami Qatar Sailing Federation. Czy ta decyzja wpłynie na budżet i skład zespołu, reprezentującego Katar? Zobaczymy już za kilka tygodni.


Na razie Katar jest jedynym krajem, w którym zostaną zorganizowane tegoroczne zawody F1H2O NC. Dzięki temu, w tym roku może być wyjątkowo łatwo zostać Mistrzem Świata NC. W tym roku zabraknie reprezentacji Norwegii, ale jej miejsce zajmie zespół z Niemiec, który między innymi będzie reprezentowany przez Mika Szymurę, aktualnego Mistrza Świata F-4S. Mike ma polskie korzenie, więc mamy komu kibicować.


Zmiany, już nie tak burzliwe, nastąpią także w Mistrzostwach Świata Skuterów. Najważniejszą dla nas zmianą będzie wzmocnienie naszej reprezentacji. Do Andrzeja Wiśniewskiego w tym roku dołączy jego uczeń z zespołu Black Shadows Power Team, Marcin Senda. Ich wyzwaniem będzie przełamanie dominacji zawodników z Francji, co nie będzie łatwym zadaniem. Tym bardziej, że nasi zawodnicy z powodu lodu na jeziorach, nie mieli jeszcze możliwości przeprowadzenia pełnego treningu. Ich skutery już są w drodze do Kataru. Trzymajmy za nich kciuki!

Arek Rejs

http://arekrejs.blogspot.com 

Komentarze