Gdański Żuraw w 3D

0
1712

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku wzbogaciło swoją wiedzę o stanie jednego z najsłynniejszych naszych morskich zabytków – gdańskiego Żurawia. W oparciu o najnowsze technologie pomiarowe powstał trójwymiarowy skan. Wykonała go firma „Apeks” Zakład Usług Inżynierskich Sp. z o. o. z Gdańska, a na podstawie skanów, cyfrowy model Żurawia powstał w pracowni projektowej ZAPP Architekci. Ten ważny materiał posłuży CMM do właściwego przeprowadzenia prac remontowo-konserwatorskich gdyż, jak wykazały badania trudno w tym budynku o kąty proste – ma niewielkie odchylenia od pionu i zmiany geometrii – z uwagi na bliskość Motławy budynek osiada (cs).

2739_

Jak ocenili przebieg swojego zadania specjaliści z Apeksu:

Przed rozpoczęciem każdego projektu kluczowym zagadnieniem jest oszacowanie pracochłonności przedsięwzięcia. Początkowo wyliczyliśmy że na zrobienie kompletnego skanu 3D Żurawia będziemy potrzebowali około 150 stanowisk. Okazało się że jest to ilość niewystarczająca na zarejestrowanie całego budynku i finalnie wyszło ponad 200 stanowisk. Jeszcze przed jakimkolwiek ustawianiem sprzętu do skanowania laserowego 3D musieliśmy założyć osnowę geodezyjną do której będziemy dowiązywać wszystkie stanowiska pomiarowe. Gdy już osnowa została założona na obiekcie przystąpiliśmy do Skanowania Laserowego skanerem Riegl producenta austriackiego modelem VZ400. Jest to sprzęt wysokiej klasy w środowisku skaningowym rejestruje 125 tysięcy punktów na sekundę z odległości od 30 cm do 500 m o dokładności rzędnej od 7 nawet do 2 milimetrów.  Po zarejestrowaniu pond dwustu stanowisk które zajęło nam łącznie 5 dni roboczych przystąpiliśmy do łączenia wszystkich chmur punktów obiektu które jest najbardziej pracochłonnym zajęciem dla kameralisty. Gdy wszystko zostało połączone i dowiązane do osnowy przekazaliśmy całą chmurę punktów żurawia firmie ZAPP Architekci do wymodelowania. Ukończoną, wymodelowaną chmurę punktów zaanimowaliśmy zgodnie ze scenariuszem zleceniodawcy.

Wyszło ponad 200 stanowisk pomiarowych, prace w terenie trwały 5 dni roboczych, opracowanie kameralne, czyli połączenie chmury punktów 10 dni roboczych, łącznie projekt zajął nam miesiąc.

Wszystko zostało dowiązane do Osnowy geodezyjnej.

 

Źródło: www.oficynamorska.pl

Komentarze