Filmowe spotkanie z Ernestem Shackletonem w Toruniu

0
550

6  maja  2014 (wtorek ) o godz. 18.00 w Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika w Toruniu, odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona”. Zapraszamy miłośników żeglarstwa i dalekich podróży.

 

Trailer filmu:

Wrzesień, 1914. Ernest Shackleton i 27 śmiałków ruszają na podbój Antarktydy z zamiarem połączenia mórz Rossa i Weddella śladem ludzkich stóp. Po sześciu tygodniach zmagań z oceanem trójmasztowiec „Endurance” zostaje uwięziony w paku lodowym na kolejnych 10 miesięcy. Dryfujące, niezdolna do samodzielnej żeglugi brygantyna zostaje zmiażdżona przez krę, zostawiając rozbitków na pastwę antarktycznej zimy. Shackelton podejmuje szaleńczą próbę przebicia się do Georgii Południowej najpierw pieszo, następnie w 6 metrowej żaglowej szalupie ratunkowej „James Caird”. Alfred Lansing na podstawie dokumentów, dzienników i rozmów z uczestnikami odtwarza przebieg wyprawy dzień po dniu, dając świadectwo ludzkiej determinacji i bohaterstwa, które i wówczas, i dzisiaj jest prawie niemożliwe do powtórzenia.

Po projekcji filmu Piotr Mikołajewski opowie o wyprawie Shackleton 2014, www.shackleton.2014.pl, której celem jest uczczenie pamięci wielkiego żeglarza i polarnika. Oprócz niewątpliwej uczty filmowej, będzie to znakomita okazja do rozmów o nadchodzącym sezonie, o planach rejsów i żeglarskich marzeniach.

 

Na projekcję filmu zapraszamy do Muzeum Podróżników im. Tony`ego , ul. Franciszkańska 9/11,  Toruń.  6 maja  2014 (wtorek ) , godz. 18.00.

Film trwa 90 minut.

Wstęp wolny

 

 

W załączeniu zdjęcia ilustracyjne:

-mapka wyprawy – Radosław Przebitkowski
-fotografie jachtu Polonus – Radosław Przebitkowski
-fotografia archiwalna z wyprawy Sir. Ernesta Shackletona do wykorzystania na zasadzie Wikimedia Commons. Autor – najprawdopodobniej Frank Hurley, fotograf wyprawy. Zdjęcie przedstawia wypłynięcie szalupą ratunkową z Wyspy Słoniowej na Georgię Południową.

Komentarze