ES: Dookoła Gwadelupy w 17 godzin i 3 minuty

0
766

obraz nr 1

Pierwszy cypel wyspy Gwadelupa mijany rano po starcie. / fot. Energa Sailing

W sobotę, 9 lutego 2013, o godzinie 06:36 czasu lokalnego Zbigniew „Gutek” Gutkowski wraz z czteroosobową załogą wypłynął w trasę wokół Gwadelupy na jachcie ENERGA. Załoga polsko – francuska ustanowiła na tej trasie pierwszy czas odniesienia zarejestrowany przez Francuską Federację Żeglarską dla jachtów klasy IMOCA Open 60: 17 godzin, 3 minuty i 36 sekund.

obraz nr 2

Dół wyspy z wulkanem w tle. / fot. Energa Sailing

Zbigniew Gutkowski po sprincie przez Atlantyk rozpoczyna w przyszłym tygodniu realizację programu startów w regatach karaibskich. Pierwszą imprezą będą rozpoczynające się za tydzień regaty Carribean 600. W ramach przygotowań do tego, jak mówi Gutek, „slalomu między wyspami Karaibów”, jacht ENERGA z międzynarodową załogą na pokładzie – Maćkiem Marczewskim, Bartoszem Bilińskim, Vincentem de Maynard i Daníelem Segalowiczem ustanowił czas odniesienia wokół wyspy Gwadelupy. Jacht ENERGA zatoczył koło wokół wyspy i dotarł do punktu mety o 23:36 czasu lokalnego. “W imprezie w której będziemy startować w przyszłym tygodniu trasa wiedzie na jednym z odcinków dokładnie wokół Gwadelupy. Mamy więc teraz lokalną wiedzę, którą będziemy mogli wykorzystać i nie stanąć pod tym wulkanem po raz drugi” – mówi Gutek. “Tego rodzaju trening zawsze jest ważny I zawsze się opłaca” – dodał w dzisiejszej rozmowie telefonicznej.

obraz nr 3

Certyfikat potwierdzający uzyskany wynik ENERGI / fot. Energa Sailing

Trasa dookoła Gwadelupy, nosząca nazwę Ruban Punch to otwarta rywalizacja dla jachtów morskich wszelkiego typu i wielkości. Chodzi o opłynięcie wyspy w jak najkrótszym czasie, bez asysty, bez użycia silnika, za to z członkiem komisji na pokładzie. Od roku 1981 ustanowiono dziewięć czasów dla różnych jednostek, ENERGA jest pierwszym jachtem klasy IMOCA Open 60 wpisanym na listę.

obraz nr 4

fot. B. Biliński / Energa Sailing

Nagrania z dzisiejszej rozmowy z Gutkiem można posłuchać tutaj:

GUTEK z Gwadelupy_11.02.2013_www

ENERGA opuszcza dziś Gwadelupę i płynie w kierunku British Virgin Islands, czyli Wysp Dziewiczych.

 

Źródło: http://energasailing.pl 

Komentarze