Energa Sailing: Znów na Florydzie, a niedługo w Polsce

0
545

23 kwietnia wieczorem, jacht ENERGA wraz ze Zbigniewem Gutkowskim oraz załogą powrócił do portu w Ft. Lauderdale na Florydzie. Już niedługo Gutek wraca na krótko do Polski, aby wziąć udział w spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim…

obraz nr 1

Fot. M.Lloyd/ DPPI / ENERGA

Z powodu trudnych warunków atmosferycznych – silny przeciwny wiatr powyżej 50 węzłów, przeciwny prąd oraz fala, mogące skutkować uszkodzeniem sprzętu lub urazami załogi, Gutek zdecydował się zawrócić z trasy do Nowego Jorku i ponownie zacumować ENERGĘ w Ft. Lauderdale niedaleko Miami na Florydzie. Wczoraj wieczorem wszyscy bezpiecznie dotarli do portu.

Pierwotny harmonogram zakładał w drugiej połowie kwietnia przestawienie ENERGI do Nowego Jorku, skąd w maju planowany jest start do próby pobicia rekordu północnego Atlantyku (Nowy Jork – Przyl. Lizard). Jednak żeglarskie plany są zależne od pogody i trzeba je również koordynować z działaniami na lądzie.

obraz nr 2

Vendee Globe 2012 / ENERGA Sailing / Robert Hajduk / Shuttersail

30 kwietnia Zbigniew Gutkowski przylatuje do Polski, aby w dniu 2 maja w Pałacu Prezydenckim w Warszawie wziąć udział w spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim z okazji otwarcia wystawy „Biało-czerwona na morzach i oceanach” organizowanej w Dniu Flagi RP. 3 maja Gutkowski weźmie również udział w dorocznym spotkaniu organizowanym przez Prezydenta RP w pałacowych ogrodach dla gości ze świata polityki, biznesu, sportu, kultury.

http://polishoceanracing.com.pl/2013/04/elita-polskiego-zeglarstwa-w-tym-gutek-u-prezydenta-rp/

Z kolei 11 maja we francuskim porcie Les Sables d’Olonne odbędzie się oficjalne zakończenie regat Vendée Globe i tam również Zbigniew Gutkowski będzie obecny jako jeden z 20 zawodników, którzy w listopadzie ubiegłego roku wystartowali w tych najtrudniejszych regatach na świecie. Prosto z Francji Gutek wróci do USA gdzie będzie przygotowywał się do rekordowego rejsu przez Atlantyk z powrotem do Europy.

Źródło: www.energasailing.pl

Komentarze