Czarci Ostrów posprzątany!

0
546
We wtorek, 29 lipca załoga rejsu „Wpłyń na czyste Mazury”, pracownicy Nadleśnictwa Pisz oraz wolontariusze posprzątali jedną z najbardziej zaśmieconych wysp na Mazurach – Czarci Ostrów na Jeziorze Śniardwy. Kilkadziesiąt osób tylko w ciągu 2 godzin zebrało razem kilkanaście worków pełnych różnorodnych odpadów – w sumie ponad 1500 litrów! Wśród odpadów znalazły się papiery po nieczystościach, stare buty, butelki, miski i puszki. Akcja sprzątania była zrealizowana w ramach rejsu pod żaglami projektu „Wpłyń na czyste Mazury” Fundacji Nasza Ziemia, a wspierało ją Nadleśnictwo Pisz i gmina Pisz. Rejs jest elementem 21. edycji kampanii „Sprzątanie świata – Polska”, przebiegającej w tym roku pod hasłem „Turysto! Szanuj środowisko!”.

 

Relacje z rejsu można śledzić na bieżąco na Facebooku!

www.facebook.com/wplynnaczystemazury

 

Wyspa Czarci Ostrów to jedna z najbardziej znanych, a jednocześnie tajemniczych wysp Mazur. Położona w południowo-zachodniej części jeziora Wyspa była wykorzystywana przez człowieka już od wczesnego średniowiecza – znajdowało się na niej miejsce kultu Pruskich Galindów. Niestety, wszelkie ślady bytności Galindów zostały już całkowicie zatarte, a Czarci Ostrów stał się miejscem odpoczynku turystów, którzy doprowadzili do tego, że teraz jest to jedno z najbardziej zaśmieconych miejsc na Mazurach.

Fundacja Nasza Ziemia, w ramach rejsu projektu „Wpłyń na czyste Mazury” postanowiła przyczynić się do poprawy sytuacji na wyspie i zaktywizować turystów do zadbania o miejsce swojego wypoczynku. Dlatego też we wtorek, każdy komu bliska jest idea czystych Mazur mógł wziąć udział w akcji sprzątania Czarciego Ostrowa. Od godziny 12 na wyspie zaczęły pojawiać się łódki i w sumie ponad 30 wolontariuszy, przedstawiciele Nadleśnictwa Pisz oraz załoga rejsu Fundacji Nasza Ziemia zbierali odpady pozostawione przez nieodpowiedzialnych turystów. W ciągu 2 godzin zebrano kilkanaście worków śmieci, czyli w sumie ponad 1500 litrów.

Zebrane odpady zabrała łódka Nadleśnictwa Pisz, które wsparło też akcję workami i rękawiczkami dla wolontariuszy.

Fundacja Nasza Ziemia dziękuje za wsparcie organizacyjne akcji gminie Pisz i Nadleśnictwu Pisz oraz wolontariuszom za zaangażowanie.Finał kampanii – Sprzątanie świata – Polska w trzeci weekend września (20-21.09)


Więcej informacji o tegorocznej akcji:

www.sprzatanieswiata-polska.pl www.naszaziemia.pl

www.facebook.com/naszaziemia

Komentarze