Pierwszy system oczyszczania oceanów ruszy w 2016 roku

0
1001

 

Pierwszy na świecie system biernego oczyszczania oceanów z odpadów zostanie wdrożony w 2016 roku. Boyan Slat, 20-letni założyciel i dyrektor generalny The Ocean Cleanup, wydał stosowne oświadczenie podczas największej konferencji technologicznej w Azji, Seul Digital Forum w Korei Południowej.

 

 

Pierwszy system zostanie rozmieszczony u wybrzeży wyspa Tsushima, która znajduje się na między Japonią i Koreą Południową.

 

System o powierzchni 2000 metrów jest najdłuższym pływającym obiektem w historii (bieżący rekord 1000 metrów należy do lotniska Tokio Mega-Float). Z założenia będzie funkcjonować przez co najmniej dwa lata, wyławiając zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych. Później fachowcy ocenią, czy zebrany materiał może zostać użyty jako alternatywne źródło energii.

 

Skala problemu zanieczyszczenia wód tworzywami sztucznymi jest ogromna – w Japonii na jedną osobę co roku przypada 1 metr sześcienny odpadów, które trafiają do mórz i oceanów. Zmusiło to japońskie władze lokalne do poszukiwania nowych, innowacyjnych rozwiązań.

 

Wdrożenie systemu będzie stanowić ważny krok w misji The Ocean Cleanup, której celem jest usuwanie zanieczyszczeń z oceanów. W ciągu pięciu lat  The Ocean Cleanup planuje wdrożyć system o długości 100 kilometrów, aby oczyścić połowę Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, która znajduje się między Hawajami i Kalifornią.

 

Boyan Slat powiedział: „Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi dziś ludzkość, jest rozwiązanie problemu zanieczyszczonych oceanów. Ten pierwszy system oczyszczania nie tylko przyczyni się do oczyszczenia wód i wybrzeży. Jest to istotny krok w kierunku naszego celu, jakim jest oczyszczenie Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci.”

 

 

Tłum. i oprac. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.marineinsight.com

Komentarze