Bureau Veritas ustala standardy dla turbin pływowych

0
831

 

Międzynarodowa grupa Bureau Veritas opublikowała zestaw wytycznych, NI 603, które mają wspomóc rozwój produkcji i wykorzystania turbin pływowych. Wytyczne zostały zawarte w odrębnym podręczniku do certyfikacji okrętowych urządzeń energii odnawialnej, w tym pływowych turbin, konwerterów energii fal i przetwarzania energii cieplnej oceanu.

 

 

Philippe Donche-Gay, wiceprezes Bureau Veritas, mówi: „Morska energia odnawialna oferuje obiecujące źródła czystej energii. Nowe technologie, które wytwarzają energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii pływów, fal i strumieni gradientów temperatury, z fazy badawczej przechodzą do użytku komercyjnego. Uważamy, że w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat, liczba turbin pływowych znacznie wzrośnie. Istnieje wyraźna potrzeba standaryzacji i certyfikacji w tej szybko rozwijającej się dziedzinie.”

 

Aby zapewnić rentowność swoich projektów, projektanci i wykonawcy biorący udział w pozyskiwaniu energii z mórz muszą być w stanie wykazać, że ich technologie są bezpieczne oraz oferują wysoką jakość i niezawodność. Na chwilę obecną normy międzynarodowe są wciąż w fazie rozwoju. Bureau Veritas, jako jednostka certyfikująca z dużym doświadczeniem w dziedzinie energii odnawialnej, wiedzie prym w określaniu norm  dla turbin pływowych oraz wytycznych w zakresie ich certyfikowania.

 

Wytyczne  NI 603 mają zastosowanie w odniesieniu do pływowych turbin, które są zainstalowane na dnie morza i które produkują energię elektryczną z energii pływów, podwodnych prądów morskich i podwodnych rzek. Obejmują one materiały i dopuszczalne obciążenie konstrukcji nośnej, w tym fundamenty i turbiny, a także wymagania w zakresie instalacji elektrycznych. Istnieją rozdziały dotyczące okoliczności cyklu życiowego, produkcji, montażu, uruchomienia, utrzymania oraz ich demontażu.

 

 

 

Tłum. i oprac. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.marineinsight.com

Komentarze