Baltic Sail Gdańsk startuje!

0
628

 

4 lipca nabrzeże Motławy wypełni się jednostkami, które przypłyną by uczestniczyć w siedemnastej edycji Międzynarodowego Zlotu Żaglowców Baltic Sail Gdańsk. Żeglarze znów na cztery dni przejmą władzę w mieście.  Morskie świętowania zacznie się już od rana!

Bogaty program imprezy, wypełniony licznymi atrakcjami zarówno na wodzie, jak i na lądzie zaprezentowany został podczas konferencji prasowej Baltic Sail Gdańsk, która odbyła się 3 lipca, w Ośrodku Kultury Morskiej. W tym roku udział w Zlocie weźmie dwanaście żaglowców, wśród których są między innymi długo oczekiwane: STS Generał Zaruski i Bonawentura. Leszek Paszkowski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu I Rekreacji w Gdańsku zapowiedział, że piątek – 5 lipca, będzie Dniem Otwartym Generała Zaruskiego. W programie żeglarskie konkursy i gry zręcznościowe, takie jak przeciąganie liny, rzut cumą na odległość czy buchtowanie liny na czas. Zwycięzcy otrzymają pięć dwuosobowych biletów na rejs na pokładzie STS Generał Zaruski podczas niedzielnej parady żaglowców! Nagroda jest tym bardziej cenna, że żaglowiec, jako jednostka flagowa Gdańska, popłynie na czele parady. Generał Zaruski weźmie również udział w inscenizacjach historycznych przygotowanych przez Garnizon Gdańsk, we współpracy z grupami rekonstrukcyjnymi z Łotwy, Estonii i Rosji. Część historyczną imprezy o godzinie 15.00 zainauguruje prezentacja grup na Targu Rybnym, pokaz musztry oraz umundurowania z czasów Wielkiej Wojny Północnej. Następnie oddziały przemaszerują Długim Pobrzeżem, przez ulice Mariacką i Piwną na Długą, gdzie rozpocznie się inscenizacja „Wjazd posła rosyjskiego do Gdańska”. O 16.35 na Długim Targu widzowie będą świadkami musztry paradnej, a już od 18.00 chętni będą mogli zwiedzić z przewodnikiem obóz historyczny. O inscenizacjach historycznych, dzięki którym widzowie poczują się jakby przenieśli się w czasie do początków XVIII wieku opowiadał Krzysztof Kucharski, Gdański Korsarz, którzy jest Konsultantem historycznym Baltic Sail Gdańsk. Na fanów historii i spektakularnych pokazów czeka w tym wiele atrakcji. Adam Koperkiewicz, Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zapowiedział, że sobotnia „Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście” jak co roku zrealizowana zostanie z dużym rozmachem. W poprzednich dwóch starciach Twierdzy Wisłoujście udało się odeprzeć atak i nie wpuścić Brytyjczyków do Gdańska. Czy tym razem też się uda? Czy złoto Napoleona zostanie wykradzione z Gdańska? Odpowiedź na te pytania poznamy już 6 lipca, o godz. 14.00. Piątkowy i sobotni wieczór podobnie jak w ubiegłych latach upłynie przy dźwiękach muzyki szantowej. Szczegóły program koncertów festiwalu „Szant pod Żurawiem” znajduje się na stronie www.szantypodzurawiem.pl.

Lokalizacje najważniejszych punktów imprezy oznaczone zostały na interaktywnej mapie opracowanej przez Pomorskie.travel. Zapraszamy do śledzenia wirtualnych szlaków również na 245 wielkoformatowych ekranów zlokalizowanych na terenie całego województwa pomorskiego. Trwa sprzedaż biletów na rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej. Zapraszamy na stronę www.balticsail.pl

 

Zlot Baltic Sail

Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez największe miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez Rostok w 1991. Celem i założeniem pomysłodawców jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu  Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do Baltic Sail należą: Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Halmstad, Sassnitz i Świnoujście.

Baltic Sail Gdańsk

Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała wraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Władze Miasta zachęcone sukcesem tego wydarzenia podjęły starania o przyjęcie w Gdańsku Regat Wielkich Żaglowców. Patronat na Baltic Sail Gdańsk obejmuje Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i, jako Komandor zlotu, Mateusz Kusznierewicz. Imprezę organizują Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska. W tym roku zlot odbędzie się po raz siedemnasty, a towarzyszyć mu będą m.in. parada żaglowców na Motławie, festiwal Szanty pod Żurawiem, którego organizatorem jest również Fundacja Gdańska oraz kolejna edycja regat Nord Cup. Baltic Sail Gdańsk jest tegorocznym laureatem plebiscytu Gdański Produkt Turystyczny 2013 – nagroda publiczności. Zapraszamy na stronę www.balticsail.pl.

 

Komentarze