Zakończyliśmy XIX Baltic Sail Gdańsk!

0
711

 

To były piękne cztery dni – wypełnione atrakcjami, niezapomnianymi chwilami i morskim klimatem. W niedzielę mogliśmy obserwować rekonstruktorów historycznych w akcji, śledzić zmagania młodych żeglarzy w pokazowych regatach, trening ratowników i oczywiście podziwiać wspaniałą paradę żaglowców, które w samo południe majestatycznie przepłynęły przed tysiącami ludzi.

Baltic Sail Gdańsk 2015 przeszedł do historii. Ostatni, czwarty jego dzień był prawdziwym ukoronowaniem morskiego święta. Mieliśmy okazję oglądać wspaniałą paradę ponad 100 jednostek, które zaprezentowały się tysiącom turystów i mieszkańców. Wszystko przy donośnym dźwięku syren przepływających żaglowców.

obraz nr 1

Paradę otwierał Generał Zaruski – flagowa jednostka Gdańska. Na pokładzie znaleźli się wyjątkowi goście: Minister Sportu i Turystyki Adam Korol oraz Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Towarzyszyli im utytułowani sportowcy, m.in. Piotr Myszka, Przemysław Miarczyński, Paweł Tarnowski i Dariusz Michalczewski.
Załoga Libavy, znana z umiłowania do salw armatnich, oddała dwa strzały na wiwat z pokładowych dział. Za swój wyczyn żeglarze otrzymali
z brzegu gromkie brawa. Także załoga Minervy miała w zanadrzu niespodziankę: kapitan wpłynął pod Żurawia na pełnych żaglach! „To niesamowite, że taki duży żaglowiec może z żaglami manewrować z taką gracją po dość wąskiej przecież Motławie” – dało się słyszeć w tłumie.

obraz nr 2

Jeszcze przed paradą, na Motławie rywalizowali młodzi żeglarze. Tuż po defiladzie jednostek najlepsi z nich otrzymali wyróżnienia z rąk samego ministra. W klasie „Optymist” otrzymali je: Kacper Peszek, Tomasz Lewandowski, Bartoszowi Reiterowi, Ewa Lewandowska i Maria Konarzewska (wszyscy Klub Sportowy AZS-AWFiS).
W klasie „Finn” zwyciężył Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski, Energa Sailing Team Poland) zaś w konkurencji RS:X bezkonkurencyjna okazała się Karolina Lipińska (Sopocki Klub Żeglarski).

obraz nr 3

Po zakończeniu parady wiele jachtów wypłynęło w rejsy. Wśród nich jacht True Delphia, na którego pokładzie z kapitanem Andrzejem Kopytko w pierwszy wakacyjny rejs pożeglowali laureaci ogólnopolskiego konkursu Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku „Świat za sto lat”.
Po południu, w ramach akcji „Bezpieczna woda”, swoje umiejętności zaprezentowały grupy ratownicze, które udowodniły, że ich znakomita reputacja nie jest dziełem przypadku. Ratownicy pokazali jak błyskawicznie ewakuować rannych, jak pomocny może być pies-ratownik oraz jak poszukiwać zaginionych po wodą.
Żeglarskie święto zakończyli rekonstruktorzy uroczystą zmianą warty przy Zielonej Bramie.

Pierwsze jednostki opuszczą nas jeszcze dziś w nocy, a organizatorzy już myślą o kolejnym, jubileuszowym – XX Zlocie.

Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy już za rok.

Ahoj!

 

Start

obraz nr 4

Komentarze