Awarie na trasie TJV 2013

0
681

W niedzielę wieczorem trimaran Multi 50 Arkema Aquitaine wywrócił się w odległości ok. 200 mil od Lizbony w Portugalii. Załoga, Lalou Roucayrol i Mayeul Riffet zdecydowała się na holowanie do portu. Wczoraj do portugalskiego Peniche zawijał jacht IMOCA Open 60 – Macif (konieczność wymiany płetwy sterowej). Dzisiaj do La Coruña zmierza Class 40 BET 1128. Na pokładzie jachtu ENERGA wszystko w porządku. Mamy film i nagranie – klikajcie “więcej”obraz nr 1

Brytyjczyk Brian Thompson widział z pokładu swojego jachtu, Caterham Challenge, co stało sie na pokładzie BET 1128:  ”Znajdowaliśmy się dosłownie za ich rufą, kiedy maszt się złożył. Na szczęście sterowałem ręcznie i udało mi się uniknąć kolizji”.

Załoga BET 1128 (Gaetano Mura/Sam Manuard) własnymi siłami ustawiła z powrotem maszt, który nie wpadł do wody ani się nie połamał, ale płyną do najbliższego portu – do La Coruña mają 150 mil z wiatrem. Muszą dokonać napraw kabli wewnątrz masztu oraz innych drobnych uszkodzeń.

W klasie IMOCA Open 60 wczoraj do portu w Peniche (Portugalia) wpłynął lider stawki, Macif. Do przystanku – dozwolonego przepisami – zmusiła ich konieczność wymiany uszkodzonej płetwy sterowej. Po czterogodzinnym postoju wyruszyli dalej na trasę i gonią czołówkę.

Jacht ENERGA żegluje bez przeszkód, obecnie na 9 pozycji. Załoga w dobrych nastrojach, Gutek i Maciek opuścili już Zatokę Biskajską, zapowiadają się warunki baksztagowe, jest cieplej, więc dużo przyjemniej i można zdjąć kalosze. Były delfiny i nie tylko. Zapraszamy do posłuchania wczorajszej nocnej rozmowy z Gutkiem: 

http://www.youtube.com/watch?v=eK4yS2ln_6A&feature=share&list=UU-9F7ddXUdeX7zmgNFG7DIA

Wczoraj dostaliśmy również film z pokładu, który można obejrzeć tu:

http://www.dailymotion.com/video/x171eie_day-4-energa-imoca-pl-transat-jacques-vabre-2013_sport

Z rywalizacji oficjalnie wycofał się trimaran Maître Jacques, który awaryjnie z uszkodzonym pływakiem również schronił się w La Coruña.

P.S. (niedziela, godz. 1530)

Cztery kolejne jachty zatrzymują się z powodów technicznych – 3 z Class 40 (GDF Suez, Tales Santander 2014 i 11th Hour Racing oraz Multi 50 Actual.

Za zgodą: www.milkajung.pl/ 

Komentarze