ALEJA ŻEGLARZY W SZCZECINIE OTWARTA

0
593

 

W dniu 30 lipca 2013 r. spełniły się marzenia szczecińskich środowisk żeglarskich. Od kilku lat oczekiwana Aleja Żeglarzy została otwarta na Bulwarze Piastowskim w Szczecinie. Uroczystego otwarcia, poprzez symboliczne odsłonięcie stylizowanej na żagiel tablicy, dokonał w asyście młodych żeglarzy prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Wyraził uznanie i podziękowanie inicjatorom utworzenia miejsca, które służyć będzie upamiętnianiu przeszłych i przyszłych żeglarskich dokonań. Zapowiedział również, że już po  zakończeniu The Tall Ships` Races miasto zleci prace nad powstaniem drugiej rzeźby, poświęconej Ludomirowi Mączce.

 

Piotr Owczarski – Prezes Stowarzyszenia „Żeglarski Szczecin” skupiającego inicjatorów utworzenia Alei Żeglarzy, a zarazem pomysłodawca projektu – określił ją mianem Alei Spełnionych Marzeń. …” Umiejscowiona jest tu, skąd wyruszali w rejsy ludzie morza. Czasami po to, by złowić śledzie, czasami w poszukiwaniu przygody, za sławą czy po złote runo. Ta aleja nie ma swojego końca”.

 

Zbigniew Zalewski – Prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego

Podziękował władzom miasta Szczecina za ten przejaw przybliżenia Szczecina do wody.

Tu będą przychodzić ludzie. To miejsce będzie żyło i pokazywało morski Szczecin. Życzył, by się rozwijała i upamiętniała morskie wyczyny.  Zaprosił również na wodowanie książki Krystyny Pohl „Żeglarze” w dniu 5 lipca br., które odbędzie się na pokładzie żaglowca „Fryderyk Chopin”.

 

Aleja Żeglarzy zaczyna się tuż przy moście Długim stylizowaną rzeźbą „Łódź Wyszaka” i dwiema tablicami z fragmentami tekstów – jedna mówiąca o związkach Szczecina z Polską ze słowami Galla Anonima, druga zawierająca słowa generała Mariusza Zaruskiego o miłości do morza.   Ważącą dwie tony rzeźbę wykonał mieszkający w Krakowie góral Michał Batkiewicz, a autorem koncepcji jest poznaniak, ale pochodzący z Trójmiasta Karol Furyk. W przyszłości Aleja będzie rozrastać się w kierunku Trasy Zamkowej.

 

Aleja Żeglarzy to wizytówka Szczecina, która pokazywać będzie związki Szczecina oraz Pomorza Zachodniego z morzem. W Alei znajdą wkrótce swoje miejsce ludzie morza, legendarne żaglowce, jachty, statki, a także zrealizowane marzenia – wyprawy, rejsy i podróże morskie. Wśród wielu elementów, które ujrzymy na nabrzeżach będą rzeźby przedstawiające: Bogusława X,  ikony morskiego Szczecina kapitana Konstantego Maciejewicza, kapitana  Kazimierza Haski – pioniera szczecińskiego żeglarstwa, muzealnictwa i plastyki, znanego podróżnika kapitana Ludomira Mączki czy legendarnego kota żeglarza Umbriagi. Kolorytu nadadzą bulwarowi także beczki typu szczecińskiego z wysypanymi śledziami i oceaniczna muszla w której usłyszymy szum oceanu.

 

Atrakcją dla zwiedzających będzie Globus Morskich Podróży. W nim przedstawione zostaną w wersji elektronicznej morskie podróże Szczecinian i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Na ekranie panelu sterownika znajdziemy opis rejsu, zobaczymy zdjęcia, krótkie filmy, a na globusie trasę. Tam też zawarte będą informacje o wszystkich elementach Alei.

 

Osią alei jest Linia Czasu. W sposób chronologiczny pokaże działalność ludzi morza oraz wydarzenia, czy rejsy. Nie będzie miała początku i końca, jak czas, który mija. Wychodząca na nabrzeże z wody jako linia wtopiona w posadzkę, następnie  przechodząca w ciąg prostokątnych tablic wydarzeniowych Linii Czasu, biegnących w kierunku północnym, ku morzu.

 

Szeroki pas chodnika u podnóża ściany z piaskowca będzie pełnił funkcję głównego ciągu komunikacyjnego. Tam powstanie Deptak Spacerowy. Na nim znajdą się wkomponowane w posadzkę płaskorzeźby tematyczne. Ujrzymy między innymi: podróż Księcia Bogusława X do Ziemi Świętej z 1496 roku, Zeesboot – pomorską lodź rybacką, czterofajkowiec „Kaiser Wilhelm der Grosse“, polskie wyprawy „Zewu Morza” i „Generała Zaruskiego” do Narviku, parowca „Ustka” na Spitsbergen, „Śmiałego” dookoła Ameryki Południowej, „Daru Szczecina” w Regatach Bermudzkich, trawlera rybackiego „Tazar”uczestniczącego w Pierwszej Polskiej Morskiej Ekspedycji Antarktycznej, starty w regatach OSTAR Kuby Jaworskiego oraz przepłynięcie jachtu „Vagabond II” przejścia Północno – Zachodniego. Swoje płaskorzeźby otrzymają rejsy dookoła świata „Poloneza”, „Zewu Morza”, „Marii”, czy z bliższych nam czasów, wyprawy przez Atlantyk: tratwy „Ju-fu” i Aleksandra Doby w kajaku „Olo”.

 

W Alei znajdą się także Pionowe Panele Poglądowe, na których przedstawiane zostanie oblicze Szczecina od średniowiecza do czasów współczesnych i stare mapy. Atrakcją będzie stylizowany maszt XIX wiecznego żaglowca, przy którym mogą odbywać się okręgowe otwarcia kolejnych sezonów żeglarskich, oraz „Wrota Czasu” – płaskorzeźba o tematyce historycznej, obrazująca morskie dzieje Szczecina. Będą one w sposób symboliczny oddzielać dawne czasy od współczesności.

               

W tym roku zainicjowany został proces powstania Alei. To początek budowy alei spełnionych marzeń, inspirującego bulwaru, miejsca wypoczynku i spotkań.

Aleja Żeglarzy powstawać będzie etapami, a proces jej budowy powinien zakończyć się do roku 2018. Pierwszy zagospodarowany na potrzeby alei odcinek nabrzeży od Mostu Długiego do mostu Trasy Zamkowej jest początkiem procesu rewitalizacji tej części miasta. Mam nadzieję, że na niej będą inicjowane szczecińskie imprezy wodne, a tradycją stanie się uroczyste odsłanianie następnych elementów Alei Żeglarzy w czasie dorocznych Dni Morza. Z czasem stanie się ona kolejną wizytówką naszego miasta pokazującą związki Szczecina oraz Pomorza Zachodniego z morzem. Nada ona nadodrzańskim bulwarom charakteru rekreacyjnego i artystycznego, stworzy nowe miejsce spotkań Szczecinian, ludzi morza oraz turystów.

 

kpt. Janusz Charkiewicz

 

 

 

Komentarze