30.11. o godz. 19:00 Kinotece odbędzie się seans NIEPOKONANYCH, filmu o upadku i chwale drużyny futbolowej na amerykańskich przedmieściach. Twórcy prezentują intymną kronikę zmagań trzech młodych sportowców i ich trenera w walce na boisku i poza nim. W historii powstałej w 1899 roku Manassas High School nigdy nie zapisało się zwycięstwo jej drużyny futbolowej – the Tigers. W ciągu ostatnich dekad drużyna potrafiła posunąć się do sprzedaży meczów rywalom. To zaczęło się zmieniać w 2004 roku, kiedy Bill Courtney, były trener licealnych drużyn futbolowych, stał się biznesmenem i zaproponował pomoc. Przed seansem obecni będą przedstawiciele WARSAW EAGLES – pierwszej polskiej drużyny futbolu amerykańskiego. „Cieszę się, że film o futbolu amerykańskim rozpocznie 2 SPORTS FILM FESTIVAL i że to właśnie Warsaw Eagles będzie miało zaszczyt wprowadzić widzów w świat tego sportu. Powiemy kilka słów o sobie, o historii futbolu w Polsce i wyjaśnimy na czym polega gra. Pokażemy co się robi z jajowatą piłką. Opowiemy co dla nas znaczy: One team… One goal…” – mówi Jacek Śledziński, general manager Warsaw Eagles. Po seansie odbędzie się spotkanie w Ukrytym Mieście (ul. Noakowskiego 16).
W Krakowie festiwal otworzy ZAGINIONY, który opowiada historię George’a Mallory’ego. Jego obsesją było zostanie pierwszym, który zdobędzie Everest. Kiedy ostatni raz widziano go żywego w 1924 roku, 800 metrów poniżej szczytu, nadciągnęły chmury, a on i jego życie stały się częścią legendy, która zdumiała świat. 75 lat później śladami tego marzyciela podąża Conrad Anker, który odnajduje jego zamarznięte ciało wraz z nietkniętym ekwipunkiem. Brakuje jedynie zdjęcia żony Mallory’ego, które obiecał zostawić na szczycie ośnieżonego kolosa… Gościem specjalnym na projekcji będzie Leszek Cichy, legenda polskiego himalaizmu,pierwszy człowiek, który wszedł na szczyt Mount Everest zimą, pierwszy Polak, który zdobył Koronę Ziemi, wraz z Górą Kościuszki, Piramidą Carstensza, Elbrusem i Mont Blanc. Leszek Cichy spotka się także z widzami w Warszawie – w sobotę, 1.12, w Południku Zero (ul. Wilcza 25), także po projekcji filmu ZAGINIONY.
Na festiwalu zagoszczą również inne znane nazwiska – już w sobotę w Warszawie odbędą się spotkania z Markiem Kamińskim, podróżnikiem, polarnikiem i odkrywcą; Olą Sulkiewicz, wielokrotną rekordzistką Polski w nurkowaniu na zatrzymanym oddechu w dyscyplinach basenowych i międzynarodowym sędzią AIDA; Pawłem Skawińskim, dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego; Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem warszawskiego ZOO; Piotrem Kuryło, który przebiegł kulę ziemską; Markiem Troniną w Warszawskiego Maratonu.
W Krakowie w sobotę, 1.12, w Kijów.Centrum odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Starnawskim, jednym z najsłynniejszych polskich sportowców ekstremalnych, płetwonurkiem oraz speleologiem. Podczas spotkania wyjdzie od Tatr polskich i sięgnie po nowe problemy w Hranickiej Propasti i Meksyku. Analogiczne spotkanie z warszawskimi festiwalowiczami odbędzie się w poniedziałek, 3.12, w Południku Zero.
W ciągu następnych dni festiwalowych będą miały miejsce kolejne spotkania, na które serdecznie zapraszamy. Będzie okazja porozmawiać o nurkowaniu z Elżbietą Benducką, najgłębiej nurkującą Polką, a także z Mateuszem Maliną, wicemistrzem świata i rekordzistą Polski. Spotkania będą towarzyszyć filmowi ODDECH (BREATHE). Z ramienia Tatrzańskiego Parku Narodowego zawitają Szymon Ziobrowski i Flip Zięba, który prowadzi program ochronny tatrzańskich niedźwiedzi i od lat bada zależność pomiędzy obecnością człowieka a życiem drapieżników. Jerzy Piróg z krakowskiego ZOO przy okazji projekcji filmu SŁOŃ W SALONIE poruszy problem aktualnego stanu prawnego dotyczącego hodowania dzikich drapieżników jako zwierząt domowych. Przy okazji warszawskich projekcji filmów dokumentalnych zrealizowanych przez dziennikarzy Canal+ (W KADRZE – KOREA 2002, PRZERWANY SEN, ŁAZIENKOWSKA 2/3, O KROK OD PUCHARU) pojawią się ich twórcy: Tomasz Smokowski, Grzegorz Milko, Marcin Rosłoń i Rafał Nahorny. Do grona twórców obecnych na festiwalu doąłczą także Marek Kłosowicz i Wojciech Słota – twórcy filmu SZTUKA WOLNOŚCI. Zaprezentujemy również futbol amerykański od kobiecej strony, dzięki spotkaniu z pierwszą kobiecą drużyną tej dyscyplinu sportu – WARSAW SIRENS.
Na wrocławskiej edycji festiwalu, która rozpocznie się w środę, 5.12, również nie zabraknie gości. Wśród nich znaleźli się: DEVILS WROCŁAW, czołowa wrocławska drużyna futbolu amerykańskiego, Bartosz Morawiec, który opowie o freedivingu oraz Mariusz Kalista i Piotr Betlej, którzy po projekcji filmu NAJSZYBSZY wprowadzą w kulisy sportów motocyklowych i charakterystykę wyścigu na wyspie Man. Pojawi się także Radosław Ratajszczak, dyrektor wrocławskiego ZOO. Jednak jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu, w niedzielę, 2.12, będzie ostatnia okazja, by wziąć udział w spotkaniu rozbiegowym – w pubie Czeski Film odbędzie się projekcja filmu CZŁOWIEK, KTÓRY ZJECHAŁ Z EVERESTU oraz spotkanie z Michałem Trzebunią, który opowie o freeridzie.
Podczas festiwalu oprócz spotkań z gości, widzowie będą także mieli okazję obejrzeć krótkometrażowe filmy amatorskie poświęcone sportom ekstremalnym. Projekcje podzielone są na dwa bloki: tematem pierwszego jest nurkowanie, w drugim znalazły się produkcje nadesłane na konkurs organizowany w ramach festiwalu. Na laureatów czekają nagrody ufundowane przez sponsorów i patronów: GoPro, EcoCar oraz Canal+.
Wydarzenia będą miały miejsce w klubach festiwalowych, którymi są: w Warszawie Południk Zero (ul. Wilcza 25) oraz Ukryte Miasto (ul. Noakowskiego 16), w Krakowie Klub u Louisa (Rynek Główny 13), we Wrocławiu pub Czeski Film (ul. Kiełbaśnicza 2).
Więcej informacji o spotkaniach można znaleźć na stronie festiwalu: http://festival.360stopni.org/category/wydarzenia/spotkania/.
Program festiwalu w poszczególnych miastach dostępny jest na stronie: http://festival.360stopni.org/category/repertuar/krakow/.
Bieżące informacje śledzić można również na profli facebookowym 360stopni: http://www.facebook.com/360stopni.
Organizatorami festiwalu są: MAYFLY SP. Z O. O., dystrybutor filmowy z 10-letnią tradycją, wyrosły z rozpowszechniania klasyki filmowej, obecnie rozporządzający prawami do dzieł w 5 seriach wydawniczych oraz 360 STOPNI, seria wydawnicza książkowo-filmowa, w ramach której od 2008 r. organizowane są festiwale, przeglądy, spotkania, premiery i wydarzenia poświęcone sportom ekstremalnym.
Pierwsza edycja Festiwalu w maju 2008 r. zgromadziła ponad 12 tysięcy widzów. Patronat nad tegorocznym wydarzeniem objęli: Prezydent m.st. Warszawy, Polski Komitet Olimpijski, CANAL+ Sport, Off.sport.pl, Antyradio, Aktywni.pl, Climb.pl, Divinglog.pl, Globtroter.pl, Magazyn Górski, Planeta Gór, Portalgorski.pl, Sailbook.pl, Scigacz.pl, Tawerna Skipperów.
Partnerem festiwalu jest Tatrzański Park Narodowy.