Cichy przerywa rejs!

0
544

Przed 21:00 otrzymaliśmy wiadomość, że Tomasz Cichocki płynący na jachcie Glaspro (Delphia 47) przerywa swój samotny rejs dookoła świata. Oficjalna informacja pojawiła się na profilu rejsu na facebooku. Jako powód takiej decyzji podawana jest „awaria systemu sterowania”. Kapitan próbował samodzielnie naprawić usterkę przez ostatnią dobę, jednak nie udało mu się tego zrobić. Jednak całkowity brak sterowności spowodował kontakt z lądem i wezwanie pomocy. Do Glaspro płynie już z Kapsztadu południowo-afrykański holownik Smit Amandla. Prawdopodobnie do spotkania jednostek dojdzie jutro.

Ostatnie zanotowane pozycje s/y Glaspro

obraz nr 2

Holownik Smit Amandla

To już trzecia próba samotnego opłynięcia świata non stop Kapitana Cichockiego. W pierwszym rejsie musiał zatrzymać się w Port Elizabeth z powodu awarii steru (rejs jachtem Polska Miedź), po naprawie ukończył pętlę okołoziemską mimo doświadczenia wywrotek na Oceanie Indyjskim. Przy drugiej próbie rejs został przerwany z powodu uszkodzeń w sztormie przy Przylądkiu Dobrej Nadziei (m.in. pęknięty maszt). Rejs ten przerwany został również w Port Elizabeth.

Trasę holownika śledzic można za pomocą marine traffic na stronie: http://www.marinetraffic.com/en/ais/details/ships/shipid:743846/mmsi:601524000/imo:7385215/vessel:SMIT_AMANDLA

Dzisiejsza wiadomość od Kapitana holownika:
„Hi This is Captain of Tugboat -ZTUG. 06.30Hrs 36.15.5″S 016.43.0″E . Co.193(T) spd. 16.Knots – ETA .18.00hrs at your location. „

W momencie spotkania z holownikiem i powrotu do Kapsztadu warunki pogodowe nie będą łatwe. Wiatr północno-zachodni o sile 20kn (do 25 kn w szkwałach) i przy fali 4-5 m. Powrót na stały ląd zajmie około 2 dni jeśli uda się utrzymać prędkość 7 kn.

Komentarze