ROZPOCZĄŁ SIĘ I STUDENCKI REJS NAUKOWO-BADAWCZY INSTYTUTU OCEANOGRAFII UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

0
802

 

W piątek 24 lipca rozpoczął się I Studencki Rejs Naukowo Badawczy na jachcie Zjawa IV, którego Armatorem jest Centrum Wychowania Morskiego ZHP. Rejs zorganizowany został przez grupę  studentów i naukowców z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Koordynatorem przedsięwzięcia jest studentka UG, Justyna Dereń.

 

obraz nr 1

Członkowie zespołu naukowego zaokrętowali się na się na Zjawę w norweskim porcie Sandnes, położonym na krańcu fiordu Gandsfjorden, nieco ponad 9 mil na południe od Stavanger. Po zaokrętowaniu Kapitan Rafał Klepacz przeprowadził dla załogi przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa i Zjawa IV wyruszyła w kierunku Stavanger. Dalsza trasa rejsu prowadzić będzie przez  wody Morza Północnego, Cieśnin Duńskich i Morza Bałtyckiego.

Podstawowe działania zespołu naukowego  obejmować będą wykonywanie w określonych punktach trasy rejsu serii  pomiarów podstawowych parametrów fizycznych wody morskiej, takich jak zasolenie, temperatura czy przezroczystość. Uzyskane wartości zostaną porównane z pomiarami dokonanymi przez operującego równoczasowo na tym samym akwenie satelitę badawczego.

 

obraz nr 2

Nasze pomiary mogą przyczynić się do lepszego poznania tego akwenu, oraz ułatwią stworzenie profilu poziomego zmienności podstawowych parametrów wody na przebytym przez nas odcinku. Dodatkowo w każdym punkcie pomiarowym zostanie pobrana próbka wody, która po powrocie zostanie przeanalizowana w laboratoriach pod kątem chemicznym jak i składu jakościowego fito- oraz zooplaktonu tego obszaru.  – mówi Katarzyna Mojsa, jedna z uczestniczek rejsu.

Drugim zadaniem uczestników rejsu będzie pobranie z rejonów przybrzeżnych próbek do badań zoologicznych. Studenci pobierać będą organizmy takie jak: skorupiaki z rodziny obunogów (Amphipoda) i równonogów (Isopoda), małże z rodzaju Ensis oraz mikrofitobentos – przede wszystkim okrzemki (Bacillariophyceae).

Patronat honorowy nad I Studenckim Rejsem Naukowo-Badawczym Instytutu Oceanografii objęli: Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Bernard Lammek oraz Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek. Rejsowi patronują także Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Andrzej Królikowski oraz Akademicki Związek Sportowy Uniwersytetu Gdańskiego. Patronat medialny nad rejsem objęły  Rzeczpospolita, SailPortal oraz SailBook.pl

Komentarze