30-lecie Towarzystwa Przyjaciół Daru Pomorza

0
627
obraz nr 1

27 maja br. swoje 30. urodziny świętowało Towarzystwo Przyjaciół „Daru Pomorza”. Oczywiście na pokładzie żaglowca. O godz. 14.00 zebrało się ok. 100 osób – ludzi, którym los tej historycznej jednostki nie jest obcy. Spotkanie przebiegało pod patronatem i przy obecności prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Towarzystwo powstało w momencie przejścia statku na zasłużoną emeryturę – aby dopilnować jego zachowania na jak najdłuższy okres czasu – aby kolejne pokolenia Polaków mogły Białą Fregatę w świetności oglądać. Dzisiaj jednostka jest we władaniu Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

 
obraz nr 2

 
Samo Towarzystwo powstało 13 marca, ale statek właśnie w maju 1983 roku stał się oficjalnie obiektem muzealnym. Obecnie wszelkim działaniom Towarzystwa przewodzi prezes kpt. ż. w. Stefan Krella wraz ze swoimi zastępcami kpt. ż. w. Wiktorem Czappem oraz Lechem Stefańskim (przed laty Dyrektorem Naczelnym gdyńskiego Dalmoru).

obraz nr 3

 

Od lewej: prof. Bolesław Mazurkiewicz (od 30 października 1980 roku, jeszcze od zalążka Towarzystwa, czyli Obywatelskiego Komitetu Ochrony Daru Pomorza, aż do 27 marca 2004 roku prezesował Towarzystwu) i Lech Stefański (na zdjęciu w powiększeniu z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem)

Dzisiaj i od początku swojego powstania TPDP zabiega o fundusze pozwalające utrzymywać żaglowiec w dobrej kondycji i stanie technicznym, organizuje spotkania propagujące tradycje morskie. Ostatnio widocznym efektem przeprowadzonym w 2012 roku była częściowa wymiana desek pokładowych żaglowca (dalsza wymiana zaplanowana jest na rok obecny).

Oczywiście nie mogło obyć się bez przemówień okolicznościowych, wygłoszonych przez prezesa Stefana Krellę i wiceprezesa Wiktora Czappa,

 obraz nr 4

 
 obraz nr 5

przemówień gratulacyjnych prezydenta Wojciecha Szczurka,

obraz nr 6

kpt. ż. w. Andrzeja Królikowskiego

obraz nr 7

kustosza Daru Pomorza i autora o nim publikacji książkowej Marka Twardowskiego

obraz nr 8

oraz przewodniczącego gdyńskiego oddziału Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich Adama Stróżyka.

obraz nr 9

Wręczone zostały też pamiątkowe medale osobom zasłużonym dla Daru Pomorza, specjalnie na okoliczność 30-lecia TPDP wybite.

obraz nr 10

Z lewej – prowadzący spotkanie red. Aleksander Gosk

 

Przy okazji jubileuszu można było zwiedzić statek i otwarta została wystawa akwareli kmdr. dr. Zbigniewa Szczepanka.

 obraz nr 11

 

Cezary Spigarski

Zdjęcia: Marek Twardowski i Cezary Spigarski

Komentarze