Pamiętny rejs Daru Pomorza dookoła świata

0
660
 
 
 
Dokładnie 80 lat temu „Dar Pomorza” wypłynął z Gdyni w rejs, który na trwale zapisał się na kartach historii nie tylko polskiego szkolnictwa morskiego, ale w ogóle w dotychczasowych dziejach Polski na Morzu. Bo oto 16 września 1934 roku pod komendą kapitana żeglugi wielkiej Konstantego Maciejewicza ze 107 osobową załogą ta nasza biała fregata udała się – w upamiętniany przy okazji kolejnych „okrągłych” rocznic – rejs dookoła świata. To sprzed 80. lat o niezwykłej wadze wydarzenie stało się powodem zorganizowania 13 bm. właśnie na „Darze Pomorza”, już Statku – Muzeum będącego pod armatorską pieczą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, i z inicjatywy tegoż oraz Polskiego Towarzystwa Nautologicznego (PTN) uroczystego spotkania, poświęconego tej wspomnianej 80. rocznicy przemierzenia „Daru Pomorza” wokół naszego globu ziemskiego.
Przybyłych na to spotkanie gości przywitał prezes PTN, niestrudzony w działaniach na rzecz popularyzacji naszych spraw morskich, prof. dr kpt. ż. w. Daniel Duda, 

obraz nr 1

(kliknij fotkę – aby powiększyć) 

w tym m.in. prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej, zarazem prezesa Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, ale przede wszystkim dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, dr kpt. ż. w. Andrzeja Królikowskiego, a także Prezesa Zarządu Związku Piłsudczyków RP, Stanisława Śliwę, prezesa Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza” kpt. ż. w. Stefana Krellę, z-cę dyrektora ds. administracyjno – technicznych Narodowego Muzeum MorskiegoTomasza Kulasa, prezesa Towarzystwa Przyjaciół tego Muzeum drFryderyka Tomalę. Stosowne pismo odnoszące się do wymienionej rocznicy, nie mogąc być obecna na spotkaniu, przysłała podsekretarz stanu ds. morskich w resorcie infrastruktury i rozwoju, pani prof. Dorota Pyć, podkreślając w nim ów wokół ziemski rejs „Daru”, jako doniosłe zdarzenie w wymiarze historycznym, a zwłaszcza patriotycznego symbolu bandery polskiej na morzach i ocenach świata; zdarzenie, które powinno być uroczyście kultywowane. W takim też tonie swoje pismo adresowane do dyrektora NMM dr. Jerzego Litwina odczytał prezes i dyrektor Andrzej Królikowski.

obraz nr 2

 

Ale w odpowiednim skrócie przebieg tego rejsu przypomniała pani podchorąży z Akademii Marynarki Wojennej Klaudia Prawda. Że mianowicie rejs ten rozpoczęty z Gdyni 16 września 1934 roku wiódł przez Atlantyk i Kanał Panamski do Japonii, dalej do Australii oraz wokół Afryki do macierzystego nabrzeża w Gdyni, cumując doń 9 września 1935 roku, czyli po prawie rocznej tutaj nieobecności. Gościł „Dar Pomorza w 23 różnych portach i w sumie przebył, nierzadko w trudnych warunkach sztormowych 38 746 mil morskich. Tak jak żegnany był w Gdyni bardzo uroczyście, m. in. przy obecności ówczesnego premiera Walerego Sławka i ministra przemysłu i handlu Henryka Floyar-Rajchmana, tak i po powrocie do Gdyni był gromko witany. 

obraz nr 3

 
 powiększ    powiększ    powiększ    powiększ

O znaczeniu wokółziemskiego rejsu „Daru” wypowiadali się również: prezes Zarządu Związku Piłsudczyków Stanisław Śliwa, 

obraz nr 4

 

powiększ    powiększ    powiększ    powiększ    powiększ

wiceprezes Oddziału Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK), kpt. Tomasz Kuplicki, który wręczył medale 25-lecia działalności Okręgu Pomorskiego: „Darowi Pomorza” – na banderę, dla dyrektora NMM Jerzego Litwina, prezesowi Związku Pracodawców Pomorze Zbigniewowi Canowieckiemu i Stanisławowi Czarkowskiemu.

obraz nr 5

 

powiększ    powiększ    powiększ    powiększ    powiększ

prezes Fryderyk Tomala, który po przypomnieniu, że w owym rejsie płynął jako felczer Mirosław Leśkiewicz (jeden z pierwszych absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie, ale za swą specjalność zawodową wybrał medycynę, zakładając po wojnie ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci niepełnosprawnych), 

obraz nr 6

(kliknij fotkę – aby powiększyć) 

wysunął propozycję utworzenia Klubu Ludzi Morza, szczególnie ze środowiska marynarskiego, którzy zasłynęli w takich sferach, jak np. literatura, malarstwo, gospodarka lub w innych ważnych dziedzinach.

W trakcie spotkania miało też miejsce odczytanie przez młodą uczennicę, Zuzannę Panasiuk wiersza kpt. ż. w. Andrzeja Liszegi, poświęconego właśnie „Darowi Pomorza”.
 
obraz nr 7

Pamiątkowy dyplom wręczali kapitanowie ż. w. Stefan Krella,Leszek Górecki i Andrzej Królikowski 
 
powiększ    powiększ    powiększ    powiększ 
 
W zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego znalazły się również podczas spotkania przekazane pamiątki po ludziach z morzem i Darem związanych. (seski)

obraz nr 8

Na ręce dyrektora Tomasza Kulasa z NMM swoje pamiątki przekazywał Bogusław Karaś ze Słupska
 
 

Zdjęcia: Cezary Spigarski 

 

Komentarze