„Biała fregata”

0
630

Nowelka „Biała fregata” o żaglowcu szkolnym „Dar Pomorza” została wydana po raz pierwszy w 2001 roku przez Pallotynów w wydawnictwie „Foka”. Są to młodzieńcze wspomnienia autora, który jako 17latek trafił na pokład tego żaglowca w charakterze „kandydata na człowieka” to znaczy na wakacyjny rejs próbny po zdaniu egzaminów konkursowych do Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Po miesięcznym treningu w Gdyni i na redzie pierwszym portem zawinięcia był w 1959 roku Szczecin, a pierwszy port jest dla marynarza jak pierwsza milość, której się nigdy nie zapomina.

W dalszej części autor opisuje kolejny, po rku studiów egzotyczny rejs do Dover, gdzie otrzymuje znaczną na owe czasy sumę funtów szterlingów dla wykładowcy astronawigacji od jego bratowej (wdowy po bohaterze ratującym życie tonących na przyboju w Akkrze) oraz przeżywa w kolejnym porcie młodzieńczą miłość do pulchnej Włoszki z Neapolu. Dodatkowymi atrakcjami są wizyty w Gibraltarze gdzie z kolegami poznaje koloryt portu na skale u wejścia do znanej cieśniny oraz degustuje ciężkie, słodkie i sławne wina hiszpańskiej Malagi oraz tańce flamenco.

Kolejną edycję książki wydał Zapol podczas Tall Ship Racing w 2007 roku, która w krótkim czasie została wyczerpana a obecne nowe wydanie wydrukowane przez szczeciński Kampol jest uzupełnione odniesieniami do Conrada i Melville’a oraz było promowane w środowisku Stowarzyszenia Marynistów Polskich oraz w Książnicy Pomorskiej podczas Tall Ship Racing 2013.

Źródło: http://www.zozz.com.pl

Komentarze