Znamy rejsy nominowane do nagrody Harcerski Rejs Roku

0
908

Nagroda Harcerski Rejs Roku została ustanowiona przez Wydział Wychowania Wodnego Głównej Kwatery ZHP w 2015 roku. Celem nagrody jest popularyzacja sportów wodnych wśród członków ZHP, promowanie harcerskich żeglarzy, propagowanie nowych tras rejsów, aktywizowanie środowisk do organizacji ciekawych rejsów, wzmacnianie pozytywnego wizerunku ZHP w społeczeństwie, umożliwienie prezentacji środowisk na forum ogólnopolskim. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach – Morski Rejs Roku oraz Śródlądowy Rejs Roku.

Zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do nagrody Harcerski Rejs Roku 2016. Teraz swoją prace rozpocznie kapituła, która spośród nominatów wyłoni zwycięzcę.

Nominowanych zostało 4 rejsy śródlądowe i 5 morskich.

W kategorii rejsów śródlądowych nominowane zostały:

  1. Rejs 4. HDW HOOK z  Rudy Śląskiej na szalupie żaglowo-wiosłowej DZ po Wielkich Jeziorach Mazurskich,
  2. Rejs WŁASNY PORT organizowany przez Retmana Hufca ZHP Praga Północ na 10 jachtach żaglowych po Wielkich Jeziorach Mazurskich,
  3. Rejs rzeką Odrą zorganizowany przez HOW Stanica z Wrocławia na s/y Maniana (Mak 707),
  4. Rejs Zaginione Plemię Ticuna zorganizowany przez Szczep 58. Łódzkich Wodnych Drużyn Harcerskich ZDROWA WODA na 6 jachtach żaglowych po Wielkich Jeziorach Mazurskich.

W kategorii rejsów morskich do nagrody Harcerski Rejs Roku 2016 nominowano:

  1. Rejs dookoła wyspy Fyn zorganizowany przez HOW STANICA z Wrocławia na sy Lady Melina (kapitan hm. Wojciech Codrow jkżw)
  2. Rejs 1. HDW z Bytomia na sy zawierucha i sy Perełka po południowej części Bałtyku (kapitanowie Grzegorz Dronka kj, Bartosz Węcki jsm),
  3. Rejs z Lizbony do Faro organizowany przez Zespół pilota Chorągwi Gdańskiej ZHP na s/y Jagiellonia (kapitan hm. Andrzej Sawuła kj)
  4. Rejs Hufca ZHP Praga Północ organizowany przez Retmanat Hufca ZHP Praga Północ na sy Zawisza Czarny po Bałtyku (kapitan Janusz Zbierajewski jkżw)
  5. Rejs Kurs Stavanger organizowany przez Zespół Pilota Chorągwi Śląskiej do Lisefjordu w Norwegii (kapitan hm. Waldemar Mieczkowski jkżw).

 W tej chwili prace rozpocznie kapituła Harcerskiego Rejsu Roku w skład której wchodzą:

Maciej Sodkiewicz – kapitan jachtowy, organizator i kierownik rejsów arktycznych. W 2015 roku dowodząc jachtem Barlovento II dopłynął najdalej na północ z polskich jednostek żaglowych, osiągając rekordową pozycję 82°37’,
Bogusław Witkowski – Prezes Pomorskiego Okręgu Żeglarskiego, wiceprezes PZŻ ds. śródlądowych,

hm. Wojciech Mokwa – członek Rady Naczelnej ZHP,

hm.Emilia Kulczyk – Prus – członkini Głównej Kwatery ZHP ds. programowych,

phm. Łukasz Czokajło – zastępca kierownika Wydziału Wsparcia Metodycznego GK ZHP,

hm. Waldemar Mieczkowski – kapitan jachtowy, kapitan rejsów Zawiszy Czarnego na Jamboree w Chile oraz dookoła przylądka Horn,

hm. Rafał Klepacz – kierownik Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP.

 

Kapituła oceniając rejsy bierze pod uwagę:

a. Atrakcyjność akwenu,

b. Zdarzenia, przygody z jakimi zmierzyli się uczestnicy rejsu,

c. Atmosferę, obrzędowość, fabułę rejsu,

d. Stosowanie metody harcerskiej i/lub instrumentów metodycznych,

e. Ogólną trudność rejsu,

f. Walory krajoznawcze,

Laureaci nagród zostaną ogłoszeni do 15 lutego 2017 roku, a nagroda zostanie wręczona podczas Gali Nagród Harcerski Rejs Roku 2016 w czasie konferencji „Wychowanie Wodne w ZHP” w Gdyni w dniu 18 lutego 2017 roku. 

 

Komentarze