Założyciel Henri Lloyd patronem przystani

0
662

 

Przystań kajakowa w Brodnicy zyskała imię Henryka Strzeleckiego. Kto inny, jak nie człowiek, który pół wieku temu zaczął rewolucjonizować świat odzieży żeglarskiej nadaje się lepiej na patrona takiego miejsca.

 

Jak powszechnie wiadomo założyciel Henri Lloyd urodził się 4 października 1925 r. w Brodnicy, małym mieście na Pomorzu. Tu też otworzył drugą fabrykę swojej odzieży. Pytany dlaczego wybrał to miejsce, odpowiadał krótko: „Bo tak trzeba, bo tu jest moja ojczyzna!”. To właśnie w Brodnicy rozpoczęła się jego przygoda z żeglarstwem. Miasto ze wszystkich stron otoczone jest pięknymi jeziorami, a przez jego środek licznymi zakolami wije się rzeka Drwęca. Już od młodzieńczych lat mały Henio wolał spędzać czas nad nią, niż zostawać w domu. Już wtedy wiedział, że swoją przyszłość chce związać właśnie z wodą.

Mimo, że po wojnie na stałe osiadł się w Wielkiej Brytanii, nie raz odwiedzał rodzinne strony. W Brodnicy zawsze był witany nie tyle jako światowej sławy biznesmen i założyciel potentata w produkcji odzieży żeglarskiej, ale jako krajan i przyjaciel. Nic więc dziwnego, że władze miasta postanowiły uczcić jego pamięć w wyjątkowy sposób – nazywając jego imieniem przystań kajakową, która jest miejscem relaksu zarówno dla mieszkańców miasta, ale również kajakarzy przybywających tłumnie na Pojezierze, także z zagranicy.

 

Przystań ma teraz nie tylko nowego patrona, ale została niedawno gruntownie wyremontowana.

 

– Zagospodarowano teren poprzez  budowę: drogi dojazdowej, parkingu dla samochodów osobowych oraz samochodów transportujących kajaki, parkingu rowerowego (stojaki) – informuje Zdzisława Marciniak z brodnickiego magistratu. – Powstał wielofunkcyjny  plac, ustawiono tzw. małą architekturę, w tym ławki, miejsce na ognisko i grilla oraz tablicę informacyjną z zasadami użytkowania terenu. Poza tym, zostały uporządkowane tereny zielone nad brzegiem Drwęcy. Nowej jakości nabrał basen rzeczny. Powstało pole namiotowe, urządzono i ogrodzono plac zabaw  oraz tzw. strefę wypoczynkowo – rekreacyjną z zadaszonymi stolikami oraz boiskiem do gry w piłkę siatkową. Na gości czeka także wyposażona w najpotrzebniejszy sprzęt kuchnia, świetlica oraz pomieszczenia sanitarne.

 

Zapraszamy wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku nad wodą na Przystań Kajakową im. Henryka Strzeleckiego, przy ul. Paderewskiego 17 w Brodnicy.

Komentarze