Z Przylądka Horn na Morze Rossa

0
752

Już 6 kwietnia 2014 roku – załoga polskiego jachtu żaglowego s/y Selma Expeditions, pod komendą sprawdzonego skippera antarktycznego – kapitana Piotra Kuźniara, po ostatnich doświadczeniach w trakcie rejsów na Morzu Weddella i wokoło Georgii Południowej oraz pierwszego pod polską banderą zimowego opłynięcia Hornu – rozpoczyna pierwszy  z sześciu etapów Wyprawy – z Hornu na Morze Rossa – najzimniejsze morze świata, leżące najbliżej Bieguna Południowego.

Wyprawa Selma – Antarktyda: WYTRWAŁOŚĆ” rozpoczyna się symbolicznie – opłynięciem przylądka Horn w Ameryce Południowej (ETAP 1-szy) i dalej szlakiem Magellana (ETAP 2-gi) do Australii, a następnie (ETAPY 4t-y i 5t-y) na Morze Rossa (naprzeciw Nowej Zelandii) – najbardziej niedostępne morze antarktyczne.

W trakcie Wyprawy (ETAP 3-ci) jacht i jego załoga wezmą udział w jednych z najsłynniejszych na świecie wyścigach żeglarskich: 70tych Regatach Sydney – Hobart.

Zamierzenie Wyprawydotrzeć do najważniejszych miejsc antarktycznych ekspedycji sprzed 100 lat Ernesta Shackletona (1908-1909; 1914-1916): w latach 2013 i 2014 do Georgii Południowej, Morza Weddella, Wyspy Słoniowej i w lutym 2015 roku – do Morza Rossa.

Cel Wyprawy: pobicie żeglarskiego rekordu świata i dotarcie najdalej na Południe, żeglując z polsko-czeską załogą po najtrudniejszych akwenach Ziemi. To szczególne wydarzenie społeczne, sportowe jak również edukacyjne, zaplanowane jednocześnie z cyklicznymi relacjami medialnymi z najdalszych krańców Ziemi. To również promocja wyjątkowych wartości: wytrwałości, współpracy i dobrego przygotowania, niezbędnych w realizacji trudnego i ambitnego celu.

Komentarze