Wyróżnienia dla żeglarzy

0
519

Uroczystość otwarcia sezonu to okazja do wręczenia wyróżnień żeglarzom, którzy swoją postawą, zaangażowaniem a przede wszystkim efektami pracy przyczynili się do rozwoju i promocji żeglarstwa w naszym regionie oraz w skali ogólnokrajowej. Jesteśmy świadkami jak Pan Prezes wręcza odznakę, widzimy przez krótką chwilę bohatera uroczystości ale nie zawsze wiemy czym taka osoba zasłużyła się, co takiego zrobiła dla nas i dla żeglarstwa ogólnie. Poniżej przedstawię sylwetki osób wyróżnionych na sobotnim otwarciu sezonu 2013.

Pan Prezes Zbigniew Zalewski w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wręczył Henrykowi Widerze polską banderę z okazji Dnia Flagi RP,  jako znaku obecności Rzeczypospolitej Polskiej na morzach i oceanach a także dowód osobistej odwagi oraz symbol najwyższych wartości. Henryk Widera ma w życiu dwie pasje – żeglarstwo i muzykę. Ta druga pozwala mu realizować pierwszą, bo to dzięki grze na skrzypcach zarabia na kolejne rejsy. Odbył wiele samotnych wypraw, zrealizowanych dla własnej satysfakcji, bez sponsorów i partnerów. Przez kilku lat realizował swoje marzenie – opłynięcie jachtem Europy. Swoim niewielkim jachtem „GAWOT” opłynął już praktycznie wszystkie morza wokółeuropejskie i większe rzeki.

Honorowa Odznaka PZŻ „Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego” nadawana jest osobom za wybitne osiągnięcia i działalność w dziedzinie żeglarstwa. Wyróżnieni zostali:

1.  ŁUCKI Lech – od roku 1965 członek Jacht klubu Morskiego LOK, a od roku1991 Komandor Klubu.  Popularyzator żeglarstwa, organizator regat –  Regaty o Puchar Komandora LOK oraz Regat Samotnych Żeglarzy Jeziora Dąbie (od 1970 r.).  W latach 1965 – 1969 prowadził Drużynę Harcerską o profilu  żeglarskim przy Szkole Budowy Okrętów w Szczecinie. W latach 1991 – 1995 jako członek Zarządu ZOZŻ brał udział w organizacji regat okręgowych, szczególnie Regat Turystycznych.

2.  SEIDLER Wiesław – od roku 1968 zaangażowany w działalności na rzecz popularyzacji morza i edukacji morskiej młodzieży i dorosłych. Pomysłodawca, organizator i koordynator Miejskiego i Regionalnego Programu Edukacji Morskiej realizowanego przez Pałac Młodzieży (w 1995 i od 2008) i przez ZOZŻ (w latach 1996 – 2008), obecnie Szczeciński Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Członek Zarządu ZOZŻ – Przewodniczący Komisji Wychowania Morskiego.  Autor serii „Zeszytów Edukacji Morskiej”.

Honorowa Odznaka ZOZŻ „Zasłużony dla Żeglarstwa Szczecińskiego” nadawana  jest                   

osobom za wybitne osiągnięcia i działalność na rzecz żeglarstwa Zachodniopomorskiego.

Wyróżnieni zostali:

1.  ZBROJA Patryk – pierwszy raz na jachcie – klasa Optymist w roku 1986, Pierwszy klub – Szkółka Żeglarska JK AZS Szczecin, pierwsze regaty – Międzynarodowe Regaty o Szczeciński Puchar Optymista w roku 1986. Od tego momentu łącznie na podium regat ogólnopolskich i międzynarodowych w różnych klasach, w latach 1987 – 2013 ponad 60 razy. W roku 2010 współzałożyciel i koordynator wyczynowej załogo: Patryk Zbroja Yacht Racing Team. W latach 2007 – 2013 starty w formule match-racing (najwyższa pozycja w światowym rankingu sterników ISAF – 35 w kwietniu 2013).

2. SAWCZUK Kazimierz – współzałożyciel Jacht Klubu „ALMATUR”, członek Zarządu, V-ce Komandor (1980-1985), Członek, a od roku 2005 Prezes Świnoujskiego Bractwa Żeglarskiego, współzałożyciel i członek Zarządu Yacht Klubu Polski Świnoujście. Sprawuje opiekę meteorologiczną nad Bałtyckimi Regatami Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza od 2010 roku, współorganizator i uczestnik wprawy „Islandia 2009”.

3. RUTKOWSKI Roman – pedagog a zarazem dyrektor Szkoły Podstawowej Nr. 3 w Myśliborzu noszącej imię Leonia Teligi, opiekun klas o poszerzonym programie sportowym w żeglarstwie. Od roku 1998 członek Zarządu UKS „OPTY” w Myśliborzu, zaangażowany w rozwój żeglarstwa regatowego w MKS „SZKUNER”.

4.  KACZOR Wojciech – kapitan jachtowy, oficer programu Edukacji Morskiej (1997 – 2003), instruktor – kapitan jachtów „ZRYW”, „ENDORFINA”, „OLANDER”. Działacz Komitetu Społecznego „Żeglarski Szczecin” (2008-2010), Założyciel i Wiceprezes Jachtowej Akademii Morskiej – Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej (2009). Uczestnik regat The Tall Ships` Races – zdobywca nagrody dla najmłodszej załogi (2008 i 2010) i najmniejszego jachtu (2008), pierwsze miejsce w „Hajkutter Regata” w załodze s/y „Olander” (2012).

 

Wszystkim wyróżnionym GRATULACJE !

kpt. Janusz Charkiewicz

 

Źródło: www.zozz.com.pl

Komentarze