Wyprawa SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ – ZAKOŃCZONA!

0
788

04.04.2015r.  YATE CLUB ARGENTINO – MAR DEL PLATA. Prowincja Buenos Aires – Argentyna.

Finał Wyprawy SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ. Wszystkie zaplanowane cele zrealizowane (*)

 

 

Meldunek satelitarny z pokładu s/y Selma Expeditions:

 

Stoimy przycumowani w Yate Club Argentino – Mar del Plata. Od ostatniego portu (Hobart na Tasmanii) przepłynęliśmy 9 172 mile (ok. 17 tys. km). Od dnia 06.04.2014 r., daty rozpoczęcia naszej Wyprawy SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ, w argentyńskim Ushuaia, przepłynęliśmy łącznie 22 934 mile (42 474 km).

 

 

TO JUŻ KONIEC…ALE JEST CIĄG DALSZY!!!

 

Wczoraj nic nie zapowiadało, a na pewno nie prognozy pogody, że ostatnie 100 mil (185 km) pokonamy tak szybko. Przygotowaliśmy się do spędzenia Wielkanocy na jachcie – na oceanie. Teraz druga połowa Świąt będzie na jachcie, ale już w marinie. Po prostu nagle przyszedł nieoczekiwany silny wiatr – z dobrego kierunku. I nie przestawał wiać. Szybko osiągnęliśmy prędkość 8-9 węzłów (ok. 16 km/h). W kilkanaście godzin doskoczyliśmy do cywilizacji. Nad ranem, bez przesadnej radości, zobaczyliśmy nocne światła miasta, a kilka godzin potem – samo miasto – już w dzień.

 

W okolice portu Mar del Plata dopłynęliśmy – jak na szczęściarzy przystało – z przypływem – „na wysokiej wodzie”. Żagle w dół. Dotarliśmy. 10.30 (15.30 czasu polskiego) rzucamy cumy! Stoimy !!! Koło jachtu mamy stały ląd, miasto, cywilizację. Po 80 dniach – to dla nas spora nowość 🙂

 

Zgłaszamy się do 4 odpraw: Imigraciones, Prefectura, Sanitarna i Celna! Musimy czekać – to wszystko trwa i wcale nie jest proste. Tutaj nikt się nie śpieszy. Czekamy, spokojnie – nic nas już nie goni… Ciepło, 21 stopni Celsjusza.

 

Cała załoga pozostanie na Selmie do poniedziałku – 6 kwietnia. Wtedy się pożegnamy. Na razie siedzimy na pokładzie i rozmawiamy. Kapitan zniósł zakaz spożywania alkoholu. Robi się towarzysko! Wspominamy rejs, my – weterani… :-). Jest miło, planujemy ciąg dalszy… Tymczasem – docierają do nas gratulacje, szampan, znowu szampan, itd. Przed nami jeszcze wymarzony prysznic (yes, yes, yes!!!) i kolacja, już „na mieście”.

 

Do jutra! Czas na raporty – już nie dzisiaj, wybaczcie. Idziemy uczcić zakończenie Wyprawy. Chyba mamy powód 🙂

 

Z przycumowanej, „uziemionej” Selmy pozdrawiają wszystkich Bliskich i Dalekich:

Piotr, Jacek, Artur, Damian, Duszan, Kris, Krzysiek, Wifi, Luby, Leon i Tomek.

 

 obraz nr 1

s/y Selma Expeditions – Yate Club Argentino – Mar del Plata – 04.04.2015

 

Skład załogi – Etap Morze Rossa: Piotr Kużniar – skipper (kapitan) jachtu Selma Expeditions, Wrocław; Michał Gawron, członek załogi, Chorzów; Dusan Jamny, członek załogi, Czech, Praga; Krzysztof Jasica, co-skipper, zastępca kapitana, Warszawa; Piotr Lubaczewski, członek załogi, Żyrardów; Tomasz Łopata, co-skipper, zastępca kapitana, Kraków; Krzysztof Pełka, członek załogi, Warszawa; Leszek Rychlik, członek załogi, Warszawa; Artur Skrzyszowski, oficer żaglowy, Gliwice; Damian Święs, członek załogi,  Warszawa; Jacek Załuski, członek załogi, Gliwice

 

 

(*) OPIS PROJEKTU

Wyprawa „SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ” została rozpoczęta opłynięciem Hornu z Atlantyku na Pacyfik w dniu 08 kwietnia 2014 i symbolicznie zamknęła pętlę – 24 marca 2015 – ponownym opłynięciem Hornu, tym razem z Pacyfiku na Atlantyk. Te dwa momenty oddalone o 351 dni to także dystans 21 595 mil (39 994 km), przepłynięty w ogromnej większości na żaglach. Cała wyprawa była dedykowana pamięci Sir Ernsta Shackletona, w 100lecie Jego bohaterskiej wyprawy na statku ENDURANCE (Wytrwałość). Wcześniej Selma odwiedziła już – najważniejsze miejsca związane z polarnymi wyprawami Shackletona: antarktyczne Morze Weddella, Georgię Południową i Wyspę Słoniową. W ramach treningów żeglarskich zrealizowano także pierwsze w historii polskiego żeglarstwa – zimowe opłynięcie Hornu. 

 

obraz nr 2

 

W czasie właśnie zakończonej Wyprawy – załoga Selmy – wzięła udział w grudniu 2014 – w słynnych regatach: ROLEX SYDNEY HOBART YACHT RACE 2015, zdobyła 12 lutego 2015 roku – żeglarski rekord świata – „Najdalej na Południe” (osiągając pozycję: 78º43’926 S) i dotarła na szczyt jedynego aktywnego wulkanu na Antarktydzie (EREBUS – 3 794 m npm.) oraz pokonała zamarzające – antarktyczne Morze Rossa. Żeglarski rekord świata dokonany przez załogę Selmy – został odnotowany przez wszystkie światowe organizacje żeglarstwa wyprawowego i polarnego oraz przez wszystkie najważniejsze media w Polsce i w Czechach. Specjalne gratulacje na ręce kapitana przekazał Pan Prezydent Bronisław Komorowski i Kardynał Dominik Duka – arcybiskup Pragi.

Rekord świata dla jachtu Selma Expeditions został zweryfikowany także przez organizację sail-word.com, która zbiera żeglarskie rekordy wyprawowe. Link: http://www.sail-worldcruising.com/Polish_crew_sets_new_record_for_furthest_south_ever_sailed_by_a_yacht/131521 

 

Zapraszamy także do odwiedzenia za pośrednictwem strony SelmaAntarktyda.com– relacji filmowych na dedykowanym kanale YOU TUBE. 

 

Jednocześnie informujemy, że oficjalne powitanie załogi wyprawy SELMA-ANTARKTYDA-WYTRWAŁOŚĆ – w Polsce zostało zaplanowane przy okazji odsłonięcia Wystawy Fotograficznej prezentującej najciekawsze zdjęcia z Wyprawy i Rejsu na Morze Rossa, współorganizowanej przez Selma Expeditions i Muzeum Sportu w Centrum Olimpijskim w Warszawie – w dniu 16 maja (sobota).Wystawa po pokazie w Warszawie w maju br., zaproszona została także do BYDGOSZCZY – w czerwcu 2015 (w ramach miejskiego festiwalu „STER na BYDGOSZCZ”) oraz w lipcu do IŁAWY (w ramach obchodów 710 lat istnienia miasta), a w sierpniu do kolejnych miast.

 SelmaAntarktyda.com

Komentarze