Wyprawa Narwik 2015

0
480
Ze Szczecina rusza kolejna młodzieżowa wyprawa. Pierwszą była Wyprawia Islandia 2009. Rejs zapoczątkował obchody 65-lecia żeglarstwa polskiego w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Odbył się w 50 rocznicę pierwszego polskiego rejsu do Islandii. Jego celem była także popularyzacja żeglarstwa wśród młodzieży i wmurowanie w Muzeum Morskim w Reykjaviku tablicy pamiątkowej poświęconej rejsowi „Witezia II” z 1959 roku. Uczestnikami wyprawy była młodzież ze Szczecina oraz miasteczek i wsi województwa zachodniopomorskiego. Wtedy jacht „Stary” płynął przez 63 dni i pokonał 3.740 Mm.,zawinięto do 29 portów w Niemczech, Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Wielkiej Brytanii, załoga zeszła na ląd na wyspach: Owczych, Szetlandzkich, Grimsey i Anholt. 
 
W Islandii szczecińscy żeglarze przekazali Muzeum Morskiego w Reykiawiku tablicę upamiętniającą rejs „Witezia II” oraz dokumenty i zdjęcia związane z tym rejsem. Tablicę odsłonięto 3 lipca 2009 roku w holu głównym Muzeum, w obecności przewodniczącego Rady Miasta Reykjaviku, przedstawicieli ambasad i konsulatów – polskiego, brytyjskiego, rosyjskiego, niemieckiego, Polonii, polskich żeglarzy, oraz zaproszonych gości. Uroczystość relacjonowały islandzkie media.  Następnie opłynięto Islandię, przecięto koło podbiegunowe.
 
Podczas rejsu młodzież umieściła wieniec na falochronie portu Hanstholm (Dania) w miejscu tragedii trawlera rybackiego „Brda”, co było impulsem do organizacji w roku 2010 „Rejsu do Hanstholm” i ufundowania tablicy pamiątkowej poświęconej polskim rybakom, którzy zginęli w tym duńskim porcie. Złożono także kwiaty na grobie polskich marynarzy ze statku s/s „Wigry” na cmentarzu w Reykiawiku. Uczestnicy rejsu zobaczyli: rezerwat fok bałtyckich na wyspie Anholt, gejzery, czynne wulkany, pustynie pełne zastygłej lawy, lodowce, wodę o niezwykłym kolorycie, zwiedzili Reykjavik i wiele innych portów, podróżowali samochodami  po południowej Islandii, wspinali się w powulkanicznych górach tej niezwykłej wyspy, zorganizowali wypady do wygasłych wulkanów, dotarli do granicy wiecznych śniegów, zażywali gorących kąpieli w źródłach geotermicznych. Przez pokład „Starego” przewinęły się 43 osoby, w tym 31 uczniów, przeciętna wieku załogi to 16 lat, najmłodszy uczestnik rejsu miał lat 14. „Starym” dowodziłkpt. Maciej Krzeptowski,
 
 Wyprawę uhonorowano tytułem „Szczeciński Rejs Roku 2009”, a kpt. Maciej Krzeptowski otrzymał ogólnopolska nagrodę: pierwsze honorowe wyróżnienie „Rejs Roku 2009”.
 
Obecnie, w roku jubileuszowym 2015,70. rocznicy żeglarstwa polskiego w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim, zorganizowano we współpracy z Urzędem Miasta, Jacht Klubem AZS, Centrum Żeglarskim w Szczecinie, rejs na Północ. Jego celem jest przejście koła polarnego, osiągnięcie Narwiku, Przylądka Północnego (Nordkapp), Wyspy Niedźwiedziej, Archipelagu Svalbard (wyspy Spitsbergen), dotarcie do polskiej Stacji Polarnej Hornsund.
 
            Wyprawa Narwik 2015 jest rejsem edukacyjnym zorganizowanym w ramachSzczecińskiego Programu Edukacyjnego Rejsy Odkrywcy,dla uczczenia 70-lecia polskiego żeglarstwa  na Pomorzu Zachodnim. Jej głównym celem będzie norweskie miasto Narwik, gdzie w 1940 roku walczyła Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. W roku 2015 mija 75. rocznica walk o Narwik i zatonięcia w jego pobliżu ORP „GROM”.
Młodzi żeglarze ze Szczecina wyruszą śladem wyprawy żaglowców „Zew Morza” i Mariusz Zaruski”. W 1957 roku popłynęły one ze Szczecina do Narwiku po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały o wolność Norwegii. Podczas tego rejsu  jachty, po raz pierwszy w dziejach polskiego żeglarstwa przekroczyły koło polarne. W 2015 roku mija 58 lat od tego niezwykłego rejsu polskich żaglowców do Narwiku.
 
Wyprawa Narwik 2015 jest rejsem szkoleniowo-stażowym z programem historycznym, przyrodniczym, fotograficznym, geologicznym. Młodzi żeglarze spotkają się w Narwiku z Konsulem Honorowym Rzeczpospolitej Polskiej w Trondheim i złożą kwiaty na polskim cmentarzu wojennym w Hakvik. Pobiorą do urn ziemię z pola bitwy, która zostanie przekazana do Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanym. Przewidziane są także konkursy: fotograficzny pt. Przyroda Skandynawii i Archipelagu Svalbardzkiego oraz Poczta butelkowa. Po rejsie zostanie zorganizowana w Zamku Książąt Pomorskich i Galerii Prezydenckiej w Urzędzie Miasta wystawa porejsowa pokazująca przyrodę Skandynawii i Arktyki.
 
W trakcie rejsu uczestnicy poznają przyrodę Danii i Norwegii, w tym popłyną przez niezwykłe fiordy, dopłyną do Lofotów, Wyspy Niedźwiedziej, Spitsbergenu i innych wysp archipelagu Svalbard. Żeglować będą przez Morze Bałtyckie, Atlantyk (Morze Północne, Morze Norweskie, Morze Barentsa), Ocean Arktyczny.
 
Wyprawę poprowadzi kapitan Maciej Krzeptowski, który dowodził młodzieżową Wyprawą Islandia 2009. Załoga pożegluje na jachcie „Stary”z Jacht Klubu Akademickiego Związku Sportowego w Szczecinie. Tym samy na którym polscy żeglarze odbyli znane rejsy oceaniczne, między innymi wokół Ameryki Południowej (Cape Horn Antarctica 2002-2003), dookoła Ameryki Północnej przez Przejście Północno-Zachodnie (QNT Northwest Passage Jubilee Voyage 2006-2007), dookoła Islandii (Wyprawa Islandia 2009).
 
Wyprawa odbędzie się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Szczecin, Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, Yacht Klubu Polskiego w Szczecinie, Messy Szczecińskiej Bractwa Wybrzeża, miesięcznika „Żagle”, „Kuriera Szczecińskiego”, PortaluSailportal.pl.
 
Zapraszamy szczecińską młodzież do udziału w wyprawie za koło polarne, do Arktyki!
 
 
Informacje o rejsie:
 
W wyprawie może wziąć udział młodzież w wieku od 16 lat, którą łączy ze Szczecinem miejsce nauki lub zamieszkania. Liczyć się będzie umiejętność pracy w zespole, jak również doświadczenie żeglarskie, działalność w Szkolnych Kołach Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, Sekcjach Centrum Żeglarskiego i innych organizacji wodnych.
 
·        W wyprawie przewidziano miejsca dla osób z doświadczeniem żeglarskim oraz takich, którzy praktyki nie mają.
·        Miejsca dotowane mogą otrzymać uczniowie szczecińskich szkół – gimnazjów i średnich.
·        O dotowane miejsca w etapie IV (arktycznym) na trasie: Narwik – Longyearbyen – Bergen mogą ubiegać się pełnoletni uczniowie szkół średnich.
·        Przewidziano także miejsca dla studentów oraz osób powyżej 25 lat.
·        Po zakończeniu rekrutacji ze zgłoszonych osób zostanie wybranych 8 na każdy etap.
 
Decyzja o kwalifikacji podejmie komisja rekrutacyjna. O kwalifikacji każdy uczestnik zostanie poinformowany drogą mailową. Lista uczestników zostanie także opublikowana na stronie www.centrumzeglarskie.pl
 
Po zakończeniu kwalifikacji zostanie zorganizowane spotkanie załogi, na którym omówimy cele, założenia i program wyprawy.
 
Załoga weźmie udział w przygotowaniu jachtu do rejsu, będzie uczestniczyła w pracach remontowych i wyposażeniowych.
 
W rejsie przewidziano 25 miejsc dla uczniów szczecińskich szkół, a cała załoga będzie liczyła 42 uczestników.
 
Rejs odbywa się pod patronatem Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka.
 
1. Trasa rejsu:
Wyprawa będzie trwała 72 dni i przebiegała na trasie: Szczecin – Kopenhaga –  Skagen – Kristiansand – Bergen – Narvik – Hornsund – Longyearbyen (Spitsbergen) – Bergen – Kopenhaga – Szczecin.
 
2. Etapy rejsu:
Jacht „Stary” i jego załoga popłyną w pięciu etapach:
I etap:  Szczecin – Kopenhaga – Skagen, w terminie 30.05. – 04.06.2015r.; przewidziane są miejsca tylko dla uczniów, odpłatność uczestnika: 600 zł.
II. etap: Skagen – Bergen, w terminie 05.06. – 11.06.2015, etap dla sponsorów i pełnopłatnych uczestników.
III etap: Bergen – Narvik, w terminie 12.06.– 25.06 07.2015r.; odpłatność uczniów: 1200 zł.
IV. etap: Narvik – Wyspa Niedźwiedzia – Longyearbyen (Spitsbergen) – Bergen, w terminie 26.06.- 29.07.2015r.; oodpłatność uczniów: 2000 zł., odpłatność innych osób: 3800 zł.
V. etap: Bergen – Kopenhaga – Szczecin, w terminie 30.07.– 09.08.2015r.; przewidziane są miejsca tylko dla uczniów, odpłatność uczestnika: 1100 zł.
 
3. Rekrutacja:
Rekrutacja będzie odbywała się elektronicznie poprzez wypełnienie deklaracji znajdującej się na stronie Centrum Żeglarskiego: http://centrumzeglarskie.pl/formularz.html
 
Po rekrutacji na stronie Centrum Żeglarskiego należy przynieść do biura kartę kwalifikacyjną,  a także swój krótki życiorys, zawierający informacje dotyczące: miejsca pobierania nauki (szkoła), posiadanym (lub nie) stopniu żeglarskim, doświadczeniu i umiejętnościach żeglarskich (wodnych), odbytych rejsach, udział w regatach, działalności w Szkolnych Kołach Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, Sekcjach Centrum Żeglarskiego, klubach i organizacji wodnych lub innej aktywności (np. na rzecz Szczecina).
 
Planowany termin rozpoczęcia rekrutacji – 05.02.2015 r., zakończenie naboru 10.04.2015r. 
Uwaga ! Koszt uczestnictwa dla uczniów szczecińskich szkół jest dotowany przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta w Szczecinie.
 
4. Koordynator naboru: 
Piotr Owczarski, pytania prosimy kierować pod adres:
powczarski@tstd.plmaciej_krzeptowski@wp.pl, lub kontaktować się z nami telefonicznie pod numerem 530 444 011. 
 
lub
 
Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej,
ul. Przestrzenna 21, Szczecin 70-800.
tel. 91 46 00 844. 
Rejs jest organizowany przy współpracy z: Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta,  Szczecińskim Programem Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, Jacht Klubem Akademickiego Związku Sportowego w Szczecinie.
Wyprawę Narwik 2015poprowadzi kapitan Maciej Krzeptowski.Brat Wybrzeża,dr nauk przyrodniczych, ichtiolog, muzealnik, podróżnik, publicysta, Honorowy Ambasador Szczecina i Honorowy członek Rotary Club Szczecin.
Odbył on wiele rejsów. Między innymi w roku 1999 wraz z Ludomirem Mączką i załogą popłynął w rejs dookoła świata śladami Magellana „Victoria” 2000. Po zejściu z pokładu kpt. Ludomira Mączki, który udał się na leczenie do Kanady, był skiperem jachtu „Maria” (w latach 2000-2003). Z Nowej Zelandii doprowadził ten jacht do Szczecina, kończąc opłynięcie globu przy kei Jacht Klubu AZS. Kapitan Krzeptowski dowodził także młodzieżową Wyprawą Islandia 2009. Podczas której szczecińscy uczniowie na jachcie „Stary” opłynęli Islandię (z zachodu na wschód) i przekroczyli koło podbiegunowe. Uczestniczył w wyprawie czeskiego jachtu„Maui” dookoła świata. Był pomysłodawcą rejsu do Hanstholm, w 35 rocznicę tragedii trawlera rybackiego „Brda”, gdzie odsłonięto pamiątkową tablice. Szczecińscy żeglarze popłynęli wtedy do Dani na s/y „Dar Szczecina”, a kpt. Krzeptowski pełnił podczas rejsu funkcję I oficera (kpt. był J. Szwoch). Brał udział w regatach krajowych i zagranicznych, między innymi w Regatach Bermudzkich, w roku 1972.
       Maciej Krzeptowski jest cenionym muzealnikiem, autorem wystaw w Muzeum Narodowym w Szczecinie o tematyce morskiej: „Przyroda morza”, „Polacy w wyprawach polarnych” i w Zamku Książąt Pomorskich: „Marią przez Pacyfik”, „Marią dookoła świata – 20 lat później”, „Victoria 2000” w ślad za Magellanem” i „Ludomir Mączka – żeglarz i geolog”, „Ludomir Mączka – żeglarz, geolog i przyjaciel młodzieży” (współautor wraz z W. Jacobsonem). Publikował w wielu czasopismach, jest autorem książek: „Marią dookoła świata – 20 lat później”, „Pół wieku i trzy oceany”, „Zasolony król” i z Wojciechem Jacobsonem –  „Mam na imię Ludomir”.
 
 
Piotr Owczarski
 

Komentarze