Wyprawa do granic wiecznego lodu – Rosyjska Arktyka 2013 część IV

0
797

SEKSTANT EXPEDITION

4. ARKTYKA

Najtrudniejszą i najcięższą część wyprawy stanowić będzie jej trzeci moduł, czyli żegluga wgłąb wód Arktyki. Te najbardziej wymagające elementy trasy realizować będą etapy 3 i 4, a jacht Barlovento II poprowadzi wówczas kpt. Maciej Sodkiewicz.

Tę część wyprawy zaczniemy w Archangielsku – porcie, który do początku XX wieku stanowił dla Rosji najistotniejszą bazę dla opanowania obszarów arktycznych. To z tego miejsca wyprawiały się w Arktykę rosyjskie eksprdycjie naukowe.

Stąd właśnie, przez Morze Białe i Morze Barentsa dotrzemy do dziewiczych archipelagów Nowej Ziemi i Ziemi Franciszka Józefa włączonych do stworzonego w 2009 roku Parku Narodowego „Rosyjska Arktyka”.

Dzięki ciepłemu Golfsztromowi Ziemia Franciszka Józefa jest najbardziej na północ wysuniętym obszarem świata gdzie da się dopłynąć jachtem. Jednocześnie, jako że geologicznie wyspy te leżą na szelfie kontynentalnym Europy, stanowią one północny skraj całego kontynentu.

Krajobraz składa się z lśniących, śnieżnobiałych lodowców, u stóp których wylegują się niepoliczalne kolonie morsów. Spotkać tu można także foki, niedźwiedzie polarne i ogromną ilość gatunków ptaków morskich Zamierzamy dopłynąć najdalej na północ jak tylko się uda, aż po granice pokrywy lodowej otaczającej biegun północny.

Opłyniemy Nową Ziemię, która z uwagi na pozostałości nie istniejących już rosyjskich poligonów atomowych, dla żeglugi obcych bander stanowi obszar w zasadzie zamknięty. Zagraniczny jacht może tam wpłynąć jedynie po uzyskaniu oficjalnego zaproszenia od strony rosyjskiej. Do tej pory żaden polski jacht nie dopłynął do brzegów Nowej Ziemi.

 

Część I

Część II

Część III

Projektowi patronuje portal SailBook.pl

Więcej informacji: http://rosyjska-arktyka.pl/

Komentarze