Pan Dyrektor Cezary Grzanka
Departament Rozwoju i Promocji Sportu
Szanowny Panie Dyrektorze
W związku z opublikowaniem w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Sportu i Turystyki projektu rozporządzenia w sprawie uprawiania turystyki wodnej chciałbym podzielić się swoją opinią odnośnie stanowiska niektórych uczestników konsultacji społecznych. Jednak na początek pragnę wrazić swoją aprobatę dla założeń i przesłanek, które spowodowały, że jest to projekt bardzo dobry i przystający do realiów jakie mamy w żeglarstwie oraz potrzebom jego rozwoju.
Tym większe zdziwienie budzi obruszenie autorów stanowiska z PZMiNW odnośnie „rewolucyjnie wprowadzanych zmian”. Autorzy takich stwierdzeń jakby nie zauważyli, że od zmiany systemu polityczno- społecznego w Polsce minęło z górą 20 lat, a zmiany w reglamentacji żeglarstwa nie są w czołówce polskich zmian między innymi w wyniku ciągłego oporu „sił starego porządku,” do których obecne polskie związki sportowe bez wątpienia się zaliczają.
Na szczęście nie wszystkie podmioty konsultujące wyraziły tak jawnie tęsknotę za systemem nakazowo-rozdzielczym w żeglarstwie. Zgłoszone przez SAJ i „Samoster” szczegółowe i mocno uzasadnione propozycje świadczą o tym, że żeglarze dokładnie wiedzą co jest dla nich dobre w odróżnieniu do struktur rodem ze słusznie minionego okresu.
Na zakończenie ponownie dziękuję za bardzo dobry projekt i apeluję o nie uleganie naciskom lobby polskich związków sportowych i organizacji przybudowanych jak np STIZ Hals, które zmierzają do przywrócenie wcześniejszego, restrykcyjnego dla żeglarzy porządku.
z wyrazami uszanowania
Bernard Grzyb
Warszawa
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Departament Promocji i Rozwoju Sportu
Pan Dyrektor Cezary Grzanka
Szanowny Panie Dyrektorze
Od dłuższego czasu śledzę zmiany jakie następują w uregulowaniach prawnych dotyczących żeglarstwa i z dużym i pozytywnym zaskoczeniem zapoznałam się z opublikowanym w BIP Ministerstwa Sportu i Turystyki projektem rozporządzenia w sprawie uprawiania turystyki wodnej. Jest to projekt wychodzący naprzeciw potrzebom rozwoju żeglarstwa w naszym kraju, przybliżający to żeglarstwo do standardów od lat istniejących w krajach, gdzie jest ono znacznie bardziej rozwinięte niż u nas.
W tym kontekście stanowiska niektórych uczestników konsultacji społecznych, w szczególności polskich związków sportowych i ich popleczników jak stowarzyszenie „Hals” brzmią jak głosy z przeszłości, nawołujące do przywrócenia dawnych porządków. Szczególnie nieszczerze brzmi zarzut PZŻ podpierający się w argumentacji odniesieniem do systemu patentów RYA bez uwzględnienia faktu, że system certyfikatów RYA jest nieobowiązkowy.
Tęsknota za systemem nakazowo-rozdzielczym w żeglarstwie, generującym nie podlegające publicznej kontroli i rozliczeniu dochody dla polskich związków sportowych i ich działaczy jest ewidentna.
Na szczęście nawet w strukturach PZŻ są organizacje, które prezentują inne niż centrala poglądy, czego przykładem mogą być merytoryczne propozycje Dolnośląskiego Okręgowego Związku Zeglarskiego.
Wyrażając nadzieję, że Rozporządzenie będzie krokiem w kierunku dalszej liberalizacji żeglarstwa jeszcze raz dziękuję za Wasza pracę i zaangażowanie, które spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem w moim środowisku.
z wyrazami uszanowania
Katarzyna XXX (nazwisko znane Gospodarzowi SSI)
Warszawa