VOR przedstawi raport o przyczynach wejścia na rafę jachtu Vestas Wind

0
766

Niezależny raport dotyczący uziemienia jachtu Vestas Wind na rafie na Oceanie Indyjskim opracowuje komisja Volvo Ocean Race.

 

Incydent miał miejsce w dniu 29 listopada, podczas drugiego etapu tegorocznej edycji wyścigu. Załoga dotarła na ląd bezpiecznie, choć doznała niewielkich obrażeń. Jacht Vestas Wind osiadł na mieliźnie na Cargados Carajos Shoals (Brandon), 240 mil morskich na północny wschód od Mauritiusa.

 

Komisja pod przewodnictwem kontradmirała Chrisa Oxenboulda zapewnia, że przedstawi swoją opinię w raporcie końcowym do 31 stycznia w 2015 roku.

 

Volvo Ocean Race zamierza upublicznić raport, aby upewnić się, że informacje w nim zawarte wykorzysta cały świat żeglarski, a nie tylko wyścig. Publikacja planowana jest na nie później, niż w czasie postoju w Auckland (27 lutego-15 marca).

 

Kontradmirał Oxenbould jest byłym zastępcą szefa australijskiej marynarki wojennej i doświadczonym żeglarzem oceanicznych wyścigów, ze szczególnym doświadczeniem w nawigacji.

 

Ekspert nawigacji oceanicznej, Stan Honey, który wygrał Volvo Ocean Race 2005-2006 jako nawigator na pokładzie ABN AMRO ONE, i Chuck Hawley, który pełni rolę przewodniczącego amerykańskiego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Żeglarstwa Morskiego, pomogą kontradmirałowi Oxenbouldowi przy raporcie.

 

Komisja  zbada:

 

  • Co się stało i dlaczego Vestas Wind osiadł na mieliźnie;
  • Rozważy wszystkie procedury administracyjne wyścigu i dokumentację wyścigu;
  • Dokona przeglądu procedur zarządzania awaryjnego i ich skuteczności w razie wypadku;
  • Doda ustalenia i zalecenia co do ewentualnych zmian zasad, procedur, administracji, dokumentacji, jachtu lub sprzętu, które mogą służyć do zapobiegania podobnym wydarzeniom w przyszłości;

 

Zespół Vestas Wind i sponsorzy w pełni współpracują z komisją.

 

Zdjęcie: Brian Carlin

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: informacja prasowa news@volvooceanrace.com 

Komentarze