VOR 2015: Raport z wypadku Vestas Wind gotowy. Jak do tego doszło i co dalej?

0
810

Dziś ogłoszono niezależny raport z wypadku, jaki przytrafił się zespołowi Vestas Wind podczas etapu 2. Raport zawiera szereg zaleceń mających na celu poprawę bezpieczeństwa podczas wyścigów morskich. W szczególności, sugeruje poprawę map nawigacyjnych i innego oprogramowania pokładowego, żeby w przyszłości uniknąć podobnych zdarzeń.

 

Duński jacht utknął na rafie w Cargados Carajos Shoals na środku Oceanu Indyjskiego podczas etapu z Cape Town do Abu Dhabi dnia 29 listopada, a załoga została zmuszona do opuszczenia go. Zniszczony Vestas Wind został już zabrany z rafy i przebudowany w stoczni Persico w Bergamo (Włochy), aby załoga mogła wrócić do wyścigu w ostatnich dwóch etapach, począwszy od tego, który rozpocznie się w czerwcu w Lizbonie.

 

 

Niezależny raport, zlecony w grudniu przez organizatorów, został opracowany przez uznanych ekspertów w tej dziedzinie – kontradmirała Chrisa Oxenboulda (przewodniczący), Stana Honey’a i Chucka Hawley’a. Zespół ekspertów poinformował, że okoliczności zdarzenia są dobrze znane szerszej publice, a jego ustalenia dotyczące tego, co się wydarzyło w oparciu o zapisane dane oraz o rozmowy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, nie budzą kontrowersji.

 

„Zespół nie wiedział o niebezpieczeństwie znajdującym się na jego drodze, błędnie ocenił na mapach minimalną głębokość Cargados Carajos Shoals na 40 metrów i stwierdził, że bezpieczniej jest przepłynąć przez mieliznę.” podsumowali eksperci, którzy nie szukają winnych, ale wypracowali następujące wnioski:

 

1. Były nieprawidłowości w wykorzystaniu map elektronicznych i innych danych nawigacyjnych na pokładzie Vestas Wind.

 

2. Były też braki w kartografii, prezentujące niebezpieczeństwa nawigacyjne na małej i średniej skali wykorzystywanych wykresów.

 

3. Zarządzanie kryzysowe działa dobrze i nie było ani problemów administracyjnych, ani związanych z nadzorem wyścigu, które przyczyniłyby się do zdarzenia.

 

Główne zalecenia ekspertów:

 

1. Zestaw wytycznych dotyczących stosowania map elektronicznych musi zostać zatwierdzony oraz przyjęty podczas wyścigu i ma podlegać dalszej analizie i kształtowaniu.

 

2. Operatorzy systemu map używanych na pokładzie oraz producenci systemów oprogramowania nawigacyjnego muszą być informowani o dostrzeżonych brakach.

 

3. Zespół ekspertów sugeruje, żeby Volvo Ocean Race wykorzystał dźwignię finansową i wpływy w branży jachtowej, aby wspierać rozwój ulepszonego systemu nawigacji, w tym map i oprogramowania.

 

W raporcie znalazło się także pięć mniej znaczących zaleceń (strona 63, pkt 262), odnoszących się do prowadzenia w wyścigu.

 

Knut Frostad, prezes Volvo Ocean Race powiedział, że wszystkie zalecenie zostaną wzięte pod uwagę i dodał: „Mamy w planach rozpowszechnienie wytycznych wśród kapitanów i nawigatorów (zgodnie z zaleceniami z raportu) już tu, w Auckland, a także zawarcie ich w przyszłych zawiadomieniach o regatach. Naszą intencją jest, aby raport stanowił dokument, który przyda się wszystkim związanym z wyścigami morskimi. Wypadki na morzu zawsze będą się zdarzały – mamy nadzieję, że to pomoże ograniczyć ich liczbę.”

 

Reszta floty wyruszy z Auckland w niedzielę, 15 marca. To będzie najdłuższy i najtrudniejszy etap, którego trasa wiedzie przez Ocean Południowy do Itajaí w Brazylii.

Wyścig VOR liczący 38.739 mil morskich zakończy się w dniu 27 czerwca w Göteborgu. Zawodnicy odwiedzą 11 portów i wszystkie kontynenty.

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: http://teamvestaswind.vestas.com/~/media/0b50e511510c4be8a51751d71386dbcd.ashx?db=master&la=en&vs=1&ts=20150309t0932586197 

 

 

 

 

Komentarze