Volvo Ocean Race 2017-2018: Xabi Fernández kapitanem MAPFRE w nadchodzącej edycji

0
646

 

Hiszpański medalista olimpijski Xabi Fernández powróci jako kapitan MAPFRE podczas zbliżającej się edycji Volvo Ocean Race.

 

Czterdziestoletni Xabi, który czterokrotnie brał udział w VOR, wraz z Ikerem Martínezem zdobył olimpijskie złoto w 2004 roku w Atenach, a w 2008  roku wywalczył srebro.

W poprzedniej edycji obaj panowie dzielili obowiązki lidera, jednak ponieważ Iker podjął decyzję o wzięciu udziału w innych projektach, tym razem Xabi sam będzie dowodził.

 

 

„Volvo Ocean Race jest niesamowicie trudnym wyzwaniem, łączącym w sobie przygodę, sport światowej klasy,  technicznego doświadczenia, logistyki na światową skalę i unikalnej platformy komunikacyjnej.” – powiedział Xabi. – „Napawa nad dumą, że będziemy mieć to szczęście ponownie stanąć za linią startu i jestem wdzięczny MAPFRE, za wiarę w projekt, który rozpoczął się w 2014 roku.”

 

Xabi wróci do VOR po ukończeniu swojej pracy dla Sir Bena Ainslie na Land Rover BAR w Pucharze Ameryki.

 

 

Xabi uczestniczył już w VOR na pokładzie movistar w latach 2005-2006, Teléfonica w 2011-2012 i w poprzedniej edycji na MAPFRE.

 

„Krótkoterminowe cele są takie, żeby, ukończyć pracę nad jachtem i odebrać go ze stoczni w Lizbonie pod koniec miesiąca, następnie potwierdzić skład załogi i w połowie marca rozpocząć trening w Sanxenxo. Czeka nas osiem miesięcy ciężkiej pracy  i optymalizacji – nie tylko znajomości jachtu, ale wydajności załogi – żebyśmy mogli opuścić Alicante 22 października z realną szansą na zwycięstwo.”

 

MAPFRE po raz pierwszy uczestniczył w VOR w edycji 2014-2015, kontynuując długoletnią tradycję – jachty pod hiszpańską banderą brały udział w ośmiu z dwunastu edycji wyścigu.

 

 

Antonio Huertas, prezes MAPFRE, powiedział: „Xabi jest fantastycznym kapitanem, który jest zaangażowany w MAPFRE i podziela nasze wartości. To, że do nas  dołączył, dla kampanii jest cudowną wiadomością. Wiemy, że będzie z dumą nosił nazwę MAPFRE na całym świecie.”

 

Pedro Campos, dyrektor generalny drużyny, był angażowany w każdą edycję VOR od tej a lat 2005 – 2006 i jest zachwycony tą wiadomością: „Nie ma na świecie żeglarza, który nie szanowałby talentu, doświadczenia i determinacji Xabiego.” – powiedział. – „W poprzedniej edycji jasno pokazał swoją umiejętność do organizowania i przewodzenia, co zaowocowało takim sukcesem, jak zwycięstwo w etapie czwartym w Auckland w Nowej Zelandii. Bez wątpienia, Xabi jest najlepszym kapitanem dla MAPFRE.”

 

 

Volvo Ocean Race rozpocznie się w Alicante 22 października i zakończy się w Hadze pod koniec czerwca 2018 roku. W nadchodzącej edycji znajdzie się dwanaście miast – gospodarzy, a zawodnicy przepłyną ponad 45 000 mil morskich dookoła świata.

 

Do tej pory trzy drużyny zgłosiły swoje projekty: Team AkzoNobel (kapitan Simeon Tienpont), Dongfeng Race Team (Charles Caudrelier) i MAPFRE (Xabi Fernández).

 

 

Źródło: informacja prasowa Volvo Ocean Race

 

Zdjęcia: Francisco Vignale, Ainoha Sanchez

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

Komentarze