Volvo Ocean Race 2014-2015: Rozpoczął się kolejny etap – Dongfeng pierwszy minął linię startową

0
663

Dongfeng Race Team zdominował tegoroczną edycję VOR, odkąd znalazł się na wodach wokół rodzimego portu w Sanya – najpierw wygrał etap 3 z Abu Dhabi do Sanya, a w sobotę zwyciężył w wyścigu w porcie. Dzisiejszy start również należał do chińskiej drużyny, pomimo zmian kadrowych w załodze.

 

Drużyna Caudreliera jako pierwsza minęła linię startową dopingowana przez tłumy zgromadzone na nabrzeżu i wyprowadziła flotę sześciu jachtów z zatoki Sanya. Jednakże, przed zawodnikami jeszcze długa droga do Nowej Zelandii i wkrótce  Dongfeng stracił swoją przewagę na rzecz Team Brunel.

 

 

Czwarty etap Sanya – Auckland, liczący około 5264 mil morskich, jest chyba najtrudniejszym do tej pory jeśli chodzi o warunki morskie, szczególnie na Morzu Południowochińskim, w kierunku Filipin.

 

Czterech żeglarzy z Dongfeng odpoczywa na lądzie po ostatnich wyczynach, a ich miejsce zajmą: Martin Strömberga, Erwan Israel (zastąpi nawigatora), Yang Jiru (zwany „Wilkiem”) i Chen Jin Hao („Horace”).

 

Najtrudniejszą decyzją dla Caudreliera było zastąpienie Pascala Bidégorry’ego, jego długoletniego mentora, Israelem w roli nawigatora podczas 4 etapu. Israelowi z pewnością nie brakuje doświadczenia w wyścigu, w poprzedniej edycji zaliczył wygraną w szeregach załogi Groupama. Natomiast o nowym członku załogi Iana Walkera, Alexie Higbym, nie może powiedzieć tego samego. Obudził się dziś o godz. 7.00 rano i dowiedział, że weźmie udział w swoim pierwszym Volvo Ocean Race na pokładzie Azzam, gdzie zajmie miejsce Adila Chalida, który z powodu wymiotów nie mógł wystartować.

 

 

„Wiem, że Adil jest zdruzgotany tym, że nie weźmie udziału w etapie 4, życzyłem mu szybkiego powrotu do zdrowia.” – powiedział Higby. – Nie miałem wiele czasu na myślenie o tym, co oznacza powołanie mnie przez Iana, ale, oczywiście, jestem bardzo podekscytowany, ze dostałem szansę popłynięcia w moim pierwszym etapie VOR.”

 

Przewiduje się, że jachty dotrą do Auckland mniej więcej trzy i pół tygodnia po starcie, tzn. Na początku marca.

 

 

Zdjęcia: Ainoha Sanchez, Marc Bow, Victor Fraile

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: informacja prasowa z news@volvooceanrace.com 

 

 

Komentarze